Domácnosť|16.03.2015|14:19
10 krokov ako spoľahlivo zlikvidovať pleseň

Plesne sú všade. V zimných a chladných mesiacoch, keď sa menej vetrá, ich lákajú vlhké  a teplé zákutia, ako sú miesta okolo okien, dverí, kuchyne alebo kúpeľne. Spočiatku vyzerajú neškodne, ale verte, že dokážu spôsobiť závažné ochorenia.

Plesne, teda mikroskopické huby a ich spóry nájdete na stenách, parapetoch, medzi obkladačkami, v škárach, na oknách aj pod obkladom. Môžu vyvolávať  závažné zdravotné problémy, ako sú alergické reakcie, kašeľ, astmu, zápal priedušiek, pľúcne mykózy a u citlivejších jedincov kožné alergie, či ekzémy. Dlhodobé vystavenie sa plesniam spôsobuje chronickú precitlivenosť, bolesti hlavy, migrény a problémy s dýchaním.

10 krokov ako spoľahlivo zlikvidovať pleseň

 1.     Znižujte vlhkosť vzduchu. Plesniam vyhovuje vlhkosť nad 60 % a teploty medzi 18 až 28 °C. Vzdušnú vlhkosť zvyšujú varenie, pranie, sušenie bielizne v interiéri, sprchovanie sa, ale aj dýchanie.

2.     Najjednoduchším preventívnym opatrením je vetranie a krížové vetranie, teda prievan. Prúdeniu vzduchu pomáha, ak medzi nábytkom a stenou je aspoň 5 cm medzera.  Nezabúdajte na pravidelné a časté vysýpanie smetí, dezinfekciu chladničky, mrazničky, kúpeľní a kuchyne.

3.     Pri odstraňovaní plesní používajte ochranné pomôcky - gumené rukavice, ochranu očí, prípadne rúško.

4.     Používajte účinné prostriedky. V ideálnom prípade tie, ktoré majú testy z akreditovaných laboratórií, napríklad FungiSPRAY od spoločnosti STACHEMA Bratislava a.s. určený na dokonalú likvidáciu plesní v interiéri aj v exteriéri.

5.     Ak vám vadí zápach chlóru, použite prípravok bez chlóru. FungiSPRAY je dostupný v dvoch variantoch: chlórový aj bezchlórový, pričom bezchlórový má dlhodobý preventívny účinok a možno ho použiť aj tam, kde žijú alergici.

6.     Pleseň pred aplikáciou prípravku neodstraňujte a už vôbec nie mechanicky! Spóry sa vzduchom prenesú na iné miesto a do dýchacích ciest.

7.     Napadnuté miesta postriekajte prípravkom zo vzdialenosti cca 10 cm.

8.     Po doporučenej dobe pôsobenia (informácia na obale prípravku) pleseň za mokra mechanicky odstráňte - kefou alebo handrou namočenou v prípravku FungiSPRAY.

9.     Pri silnom napadnutí plesňami postup opakujte (bod 6. až 8.).

10. Po použití uzáver rozprašovača prepnite do polohy „vypnuté“.

 

FungiSPRAY je prípravok s fungicídnym účinkom určený na likvidáciu plesní v interiéri aj v exteriéri. Je dostupný v dvoch variantoch: chlórový a bezchlórový, pričom bezchlórový má dlhodobý preventívny účinok. Použitie nachádza predovšetkým v domácnostiach, v zdravotníctve, potravinárstve, vo veterinárnych zariadeniach a v poľnohospodárstve. Obal produktu FungiSPRAY získal ocenenie Obal roku 2014 v kategórii Čistiace a pracie prostriedky (zhotoviteľ OTK GROUP, a.s.) Prestížnu cenu udeľuje už od roku 1995 Obalový institut SYBA.

Praktický obal sa vyznačuje ergonomickou fľašou s rozprašovačom. Fľaše sú vo variantoch 500 ml a väčšie balenie 1000 ml.

 

Viac informácií o FungiSPRAY na stránke výrobcu alebo na Facebooku.

 

Foto: dreamstine

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan