Media|31.05.2019|09:25
10 najčastejších otázok spojených s výberom dioptrických okuliarov

Máte vaše dioptrické okuliare už večnosť? Vaše staré dioptrie vám už neslúžia tak, ako by mali? Väčšina z nás veľa dôležitých aktivít alebo problémov odkladá na neskôr, pretože si v kútiku duše myslí, že sa postupne vyriešia sami. S výberom nových dioptrických okuliarov to tak bohužiaľ nie je. Je to činnosť, ktorá si vyžaduje určitú dávku trpezlivosti a času, no výsledok môže priniesť radikálnu zmenu vášho imagu. Aby sme vám pomohli s týmto neľahkým procesom, pripravili sme si pre vás 10 najčastejších otázok a odpovedí, ktoré majú zákazníci pri výbere nových okuliarov. 

 1. Môžem nosiť dioptrické okuliare, aj keď ich nepotrebujem? 

Nedioptrické okuliare sú skôr módny doplnok. Avšak pri voľbe správnej šošovky dokážu chrániť váš zrak (napr. pred modrým žiarením z PC alebo mobilných telefónov). Sú dostupné v stovkách elegantných tvarov a farieb a dokážu skvelo pozdvihnúť osobnosť svojho nositeľa. 

2. Ktoré svetové módne značky ponúkajú najkrajšie dioptrické okuliare? 

Každému sa páči niečo iné a veľmi tiež záleží, v akých kruhoch sa pohybujete a ako chcete pôsobiť na vaše okolie. Niektoré módne značky poskytujú veľmi extravagantné kúsky, iné sa zas zameriavajú skôr na eleganciu. Skúste si však pozrieť dioptrické okuliare Jimmy Choo, DITA, Moschino, Dior, Fendi, Prada. 

3. Ako viem, že sa mi zhoršil zrak a je potrebné začať nosiť dioptrické okuliare? 

Máte pocit, že sa váš zrak zhoršil a mali by ste začať nosiť dioptrické okuliare? Skúste dôverovať vášmu telu a vnímajte vaše subjektívne pocity. Zhoršenie zraku môžete veľmi rýchlo spozorovať napríklad pri aktivitách ako šoférovanie alebo čítanie pri zhoršených podmienkach. 

Niektorí ľudia môžu mať rôzne príznaky ako pálenie, slzenie, začervenanie, bolesť očí, poprípade silnú bolesť hlavy. Podobné príznaky môžu mať aj ľudia, ktorým už súčasná korekcia nevyhovuje. V prípade, že máte dané príznaky, neváhajte a navštívte očného lekára alebo optometristu. 

4. Ak sa mi zhoršil zrak, mám najprv navštíviť očného lekára alebo stačí, keď navštívim očnú optiku (s optometristom)? 

V prvom rade by ste si mali vybrať špecialistu, ktorý má dlhodobú prax a samozrejme dobré referencie (viete ich získať na rôznych fórach alebo od vašich známych). 

Medzi optometristom a očným lekárom je samozrejme rozdiel. Očný lekár vyštudoval medicínu a venuje sa hlavne patologickým stavom oka, lieči ochorenia očí, meria zrak a predpisuje korekčné pomôcky. Jeho vzdelanie je všeobecné, a preto nemusí byť špecialistom na meranie refrakcie a zrakových funkcií.

Optometrista má zas kompletné vysokoškolské vzdelanie v oblasti optometrie tj.diagnostiky zrakových porúch a ich korekcie. Zameriava sa hlavne na veľmi dôkladné a podrobné vyšetrenie očí a je tzv. medzistupňom medzi očným optikom (zhotovuje optické pomôcky podľa predpisu) a očným lekárom.

5. Ako prebieha vyšetrenie zraku v optike a je nepríjemné? 

Základné vyšetrenie v optike trvá cca 20 minút a nie je nepríjemné. Najlepšie je prísť na vyšetrenie ešte ráno alebo doobeda. Poobede alebo večer sú oči unavené a výsledky by mohli byť skreslené. 

Na úvod sa vás optometrista spýta na základné anamnestické údaje. Bude sa vás pýtať napríklad na poslednú kontrolu, aké sú vaše aktuálne ťažkosti alebo ako ste spokojný so zrakom, atď. Po rozhovore sa už prejde k samotnému vyšetreniu, ktoré sa skladá z 3 hlavných častí. 

1.)  Zistenie objektívneho stavu oka (anamnéza, aktuálne ťažkosti)

2.)  Zistenie objektívnej refrakcie (ARK)

3.)  Subjektívne dokorigovanie refrakcie (najdlhšia fáza pri vyšetrení)

6. Ako zistím, aké sklá potrebujem? 

Na základe rozhovoru a vyšetrenia zraku optometrista určí, aké šošovky daný zákazník potrebuje. Potom si môže zákazník vybrať rámy, ktoré sa mu najviac páčia a zároveň mu dobre sedia. Pri veľmi zložitej úprave šošoviek je však výber rámov oveľa menší. 

 

V súčasnosti už veľa optík používa veľmi lacné sklá. Najlepšie je, keď sa v optike opýtate, či používajú značkové sklá s certifikátom. 

 

7. Ako dlho budem musieť na okuliare čakať? 

 

Priemerná čakacia doba v lepších optikách je približne od 5 do 14 pracovných dní. Ak zákazník potrebuje zložitejší typ úpravy šošoviek, čakacia doba sa môže predĺžiť. 

 

 

8. Ako zistím moju veľkosť rámov? 

Tento údaj zistíte veľmi jednoducho, pokiaľ už vlastníte dioptrické okuliare. Na vnútornej strane stranice sa totiž nachádza dlhý číselný údaj (napr. 53 18 143), vďaka ktorému zistíte: 

• aký je priemer očnice

• aká je šírka nosníka 

• aká je dĺžka stranice 

  

9. Ako si vybrať farbu okuliarov?

Pri výbere farby rámov okuliarov si musíte definovať, aká je vaša osobnosť. Chcete byť stredobodom pozornosti alebo ste skôr človekom, ktorý chce byť nenápadný? Ak pracujete v kreatívnej oblasti, určite sa nebojte experimentovať s rôznymi farbami. Ak však pracujete v banke alebo biznis prostredí, ktoré si vyžaduje seriózne vystupovanie a outfit, zvoľte si radšej overenú klasiku - čiernu alebo tmavú farbu rámov. 

10. Sú lepšie hrubé alebo tenké rámy? 

V tomto bode tiež záleží na vás. Pokiaľ chcete, aby boli dioptrické okuliare len nenápadnou súčasťou, vyberte si veľmi tenké rámy alebo bezrámové okuliare. Ak však chcete, aby si vaše okuliare hneď každý na vás všimol a boli výraznou súčasťou vašej osobnosti, hrubé rámy budú pre vás lepšou voľbou. 

Ďalšou výhodou hrubých rámov je to, že dokážu skvelo odviesť pozornosť od drobných nesúmernosti na vašej tvári, napr. vysokého čela alebo krivého nosa. 


 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan