Domácnosť|28.09.2016|23:27
4 VECI, NA KTORÉ SA OPLATÍ MYSLIEŤ EŠTE PRED ZAČIATKOM SŤAHOVANIA

Čoskoro sa máte sťahovať do nového a už teraz hrôzou nemôžete zažmúriť oči pri predstave, čo vás všetko čaká a neminie? Pokiaľ sa vám hlavou hmýria podobné myšlienky, myslite na to, že kľúčom k zvládnutiu celého sťahovacieho procesu je dobrá organizácia práce a dostatočný časový predstih. Sťahovanie berte ako prirodzenú príležitosť k takej malej inventúre vo vašom živote a dobre sa na ňu pripravte učinením niekoľkých jednoduchých krokov

Sťahovanie patrí medzi dôležité životné míľniky a obnáša mnoho starostí. V mysli väčšiny tých, ktorí menia svoje pôsobisko, je spojené so stresom a zmätkom. Ide to však aj bez nich, pokiaľ v „prípravnej fáze“ zaistíte niekoľko dôležitých bodov, ktoré vám so samotnou realizáciou sťahovacích plánov pomôžu alebo vám ušetria množstvo práce. Základné pravidlo číslo jedna je nenechávať sťahovací proces na poslednú chvíľu, teda pár dní pred tým, ako máte naplánované opustiť staré živobytie. S prípravou začnite aspoň s mesačným predstihom a všetko si rozplánujte do dielčích krokov.

1.   Príprava na sťahovacie manévre

Je dopredu jasné, že samotné sťahovanie nezvládnete iba s vlastnými silami, preto s predstihom popremýšľajte o tom, či využijete ochoty priateľov, alebo požiadate o služby sťahovacej firmy. Tak či tak, časové možnosti rôzne vyťažených priateľov nie sú neobmedzené a bude treba ich o láskavosť požiadať dostatočne dlho dopredu tak, aby si pomoc so sťahovaním zaradili do svojich bežných harmonogramov. Zo dňa na deň vám nebude nikto k dispozícii, rovnako ako sťahovacia firma sa musí zarezervovať minimálne s dvojtýždenným predstihom. Pokiaľ k sťahovaniu budete využívať auto, zaistite si voľný príjazd a parkovanie čo najbližšie ku vchodu.

2.   Dostatok úložných krabíc

V prípravnej fáze je taktiež treba zaistiť dostatok mohutných a kvalitných sťahovacích krabíc, tašiek alebo prenosných boxov. Objednajte viacero veľkostí a druhov spracovania. Nezabudnite pritom na vyplňovacie materiály, preložky a bublinkové fólie, aby vaše cennosti a krehké osobné veci neprišli k úhone. Krabice za veľmi dobrú cenu si viete zaobstarať na e-shope popredného česko-slovenského predajcu a výrobcu obalových materiálov Paketo.sk. Sú vyrobené z odolnej 3 – alebo 5- vrstvovej vlnitej lepenky a majú spevnené steny aj na dne. Pokiaľ sťahujete nábytok, ako sú komody alebo skrine, môžete ich prázdny obsah využiť pre presun vankúšov, dék a iných textílií. Táto drobná vychytávka vám ušetrí sťahovacie krabice pre presun iných vecí.

3.   Prepracovaný systém ukladania

Dopredu si taktiež premyslite systém vysťahovania skríň, políc a komôd a ich následne ukladanie do krabíc. Akonáhle budete stáť v novom, nezabývanom byte, ušetríte si frustráciu z toho, že ste v obliehaní hromady krabíc, o ktorých netušíte, čo v sebe skutočne ukrývajú. Krabice plňte vždy obsahom z konkrétnych miestností a následne si ich označte farebnými štítkami, popismi alebo si vymyslite vlastné kódy na šifrovanie ich útrob. Pri vybaľovaní si tak ušetríte mnoho nervov a energie.

4.   Preč s haraburdím

Namiesto bezmyšlienkovitého presúvania obsahu skríň rovno do krabice venujte čas krátkemu zamysleniu nad tým, čo vlastne do krabice balíte, či to ešte využijete, alebo či sa náhodou nejedná o starý, doslúžilý alebo prebytočný kúsok. Týmto spôsobom sa môžete zbaviť veľkého množstva nepotrebných vecí, ktoré vám v novom byte budú len zaberať miesto. Odpusťte si nostalgickú chvíľku nad oblečením, ktoré vám je už nejaký ten piatok malé, rovnako nemilosrdne sa zbavte plyšákov a ďalších lapačov prachu.

 

foto: flickr.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan