Media|23.07.2014|13:07|GALLERY
6 tipov, čo musí mať správne pero

Aj keď sa to nezdá, výber správneho pera pre vášho prváčika je dôležitou zložkou prípravy do školy. Pokiaľ si myslíte, že vaše dieťa „sa naučí písať s hocičím“ mýlite sa. Nesprávne pero môže mať za následok u dieťaťa vytvorenie si nesprávnych návykov pri písaní, z čoho pramení rýchla únava ruky, nedodržiavanie tempa so spolužiakmi, otlaky, či kŕče počas písania. Ak aj vám pretrval na prste tzv. mozoľ od písania, je to z toho, že ste pero počas školských čias držali úplne zle.

Prinášame 6 rád, ktorými by ste sa mali riadiť pri výbere správneho pera pre vášho prváčika.    

1.     Dbajte na trojhranný úchop

Školské pomôcky s trojhranným úchopom vyvinuli vedci, aby svojím tvarom čo najlepšie zodpovedali rozmerom ruky a správnemu úchopu. Vďaka trojhrannému úchopu by si dieťa malo lepšie a prirodzenejšie osvojiť návyk na správny úchop. Výhodou je, že pri perách s trojhranným úchopom existujú varianty špeciálne pre praváka a pre ľaváka. 

2.     Požadujte nekĺzavú úchopovú zónu.

Je dôležité, aby prvé pero vášho dieťaťa malo nekĺzavú úchopovú zónu. Keďže deti ešte neovládajú úplne jemnú motoriku, klasické pero sa zvykne šmýkať, pretáčať a neposkytuje dostatočný komfort, ktorý by dieťa pri písaní malo mať.

3.     Vyskúšajte si ešte v obchode pri písaní hrot, ktorý by nemal škriabať, naopak mal by sa hladko kĺzať po papieri a nerobiť machule.

Je naozaj dôležité, aby ste si pero mohli vyskúšať ešte v obchode, pred tým ako do neho investujete. Hrot nekvalitného pera môže škriabať, prípadne sa veľmi ľahko zničí, môže dokonca robiť diery do zošita. Tiež je dôležité, aby pero a atrament nerobili machule, ktoré môžu narobiť v zošite neplechu.

4.     Pre začiatočníkov je vhodné zvoliť širšiu stopu 0,5 mm, pre pokročilejšie písanie môžete zvoliť aj užšiu stopu napr. 0,3 mm.

Optimálna stopa pre začiatočníkov je 0,5 mm. Tak bude dieťa dostatočne dobre vidieť, čo píše. Aj preto sa na začiatok odporúča písať atramentovým perom, ktoré spĺňa tieto parametre. Modernou náhradou za plniace perá sú tzv. rollery. Rollery na rozdiel od plniacich pier nerobia machule a ich guľôčka hladko kĺže po papieri a zároveň majú dostatočne širokú stopu. Pokročilejšie deti môžu písať aj s tenšou stopou. 

5.     Nechajte si v obchode predviesť výmenu náplne, mala by byť jednoduchá a nespôsobovať zašpinenie.

Kritickým momentom každého školáka je, keď mu dôjde atrament. Väčšinou sa to stáva počas tých najnevhodnejších chvíľ ako napr. uprostred diktátu, uprostred poznámok, či pri nacvičovaní prvých písmeniek. Pokiaľ dieťa nemá v peračníku náhradné pero, púšťa sa do boja s výmenou náplne. V mnohých prípadoch to skončí atramentovými machuľami na prstoch, na papieri, v peračníku aj na oblečení. Preto je dôležité, aby vám personál v obchode ukázal výmenu náplne. Tá by mala byť jednoduchá, aby ju aj prváčik zvládol bez problémov. Pri moderných rolleroch dostanete s každou novou náplňou aj nový hrot.   

6.     Tvar pera musí dobre sedieť v ruke, vyvážené pero podporuje ľahké písanie.

Odporúčame k výberu prvého pera prizvať aj dieťa. Je totiž dôležité, aby pero dobre sedelo v ruke, nebolo príliš ťažké, hrubé či tenké a v obchode si to bude môcť vyskúšať. Tiež si môže vybrať pero vo svojej obľúbenej farbe. Zároveň sa budúci prváčik bude cítiť dôležitý a nadšený a podporíte tak jeho motiváciu vykročiť správne v ústrety školských brán.  Pre staršie deti je potom dôležitý vzhľad a štýl pera.

Spoločnosť STABILO prináša pre túto školskú sezónu to najštýlovejšie pero, ktoré kedy „drelo“ školské lavice. Dobre známy a vedcami, učiteľmi, rodičmi a školákmi overený ergonomický roller je oblečený do štýlového outfitu, ktorý kombinuje výrazné farby s matným metalickým povrchom. Máte jedinečnú možnosť zažiariť. Ergonomický roller STABILO EASYoriginal metallic je modernou alternatívou klasického plniaceho pera pre všetkých školákov. Roller ľahko padne do ruky a je skvelý pre uvoľnené držanie. Príjemná je aj úchopová zóna z nekĺzavého materiálu. Palec a ukazovák jednoducho zapadnú do ergonomicky vytvarovaných priehlbín. Vďaka tomu zabezpečia tak správny úchop už od začiatku. Guľka rolleru sa ľahko kĺže po papieri a zabezpečí tak plynulé a čisté písanie bez kŕčovitého držania pera, „škrabania“ či machúľ. S každou novou náplňou prichádza aj nový hrot a preto nehrozí žiadna atramentová pohroma. Výhodou je aj variant špeciálne pre pravákov a ľavákov. STABILO EASYoriginal metallic dostanete v modrej, ružovej, zlatej či zelenej farbe

 
 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan