Domácnosť|28.09.2016|23:05
7 dôvodov, prečo vybaviť dom či byt vonkajšími roletami

Existuje mnoho dobrých dôvodov, prečo si zaobstarať vonkajšie rolety: zvyšujú tepelne izolačné vlastnosti okna, chránia pred hlukom, pred ničivými vplyvmi počasia a tiež pred zlodejmi. Napriek tomu, že je leto skoro za nami, tieniaca technika nestráca nič zo svojho významu ani na jeseň a v zime. Investíciu do vonkajších roliet oceníte (nielen) kvôli týmto siedmim dôvodom.

  1. Tepelná izolácia – Automaticky ovládané rolety vybavené časovými spínačmi a senzormi znížia náklady na vykurovanie o 25 až 30 %. Objasňuje David Žabčík zo spoločnosti Climax, jedného z najväčších producentov tieniacej techniky v strednej Európe: „Rolety samy okamžite reagujú na aktuálne poveternostné podmienky. Pri nízkej vonkajšej teplote počas zimných nocí sa automaticky spustia a vytvoria pred oknami dodatočnú tepelnú izoláciu a naopak, keď v zime vykukne slnko, rolety sa vytiahnu a pomôžu tak vďaka pasívnym solárnym ziskom vyhrievať interiér domu či bytu.“ Vzduchový vankúš, ktorý sa vytvorí medzi stiahnutou roletou a oknom, funguje ako ďalšia izolačná vrstva zabraňujúca úniku tepla z miestnosti. Väčšina roliet je vyplnená veľmi efektívnym izolačným systémom v podobe PUR peny.
  2. Bezpečný dom rolety sú neľahkou prekážkou pre zlodejov a dobrou ochranou proti vykradnutiu. Uzamykateľné rolety ochranu objektu zvyšujú ešte viac.
  3. Ochrana súkromia – kým žalúzie sa zvyknú používať v miestnostiach, kde prebieha denný ruch, rolety sa zvyčajne používajú v miestnostiach, kde sa spí. „Vhodne zvolené rolety dokážu v miestnosti vytvoriť úplnú tmu, avšak najnovšie typy s patentovanou hliníkovou lamelou s_ondro môžete nastaviť tak, že do miestnosti prepúšťajú až 21 % svetla. Cez deň tak aj cez stiahnutú roletu vidíte z miestnosti von a vnútorný priestor je pritom dokonale chránený pred zvedavými pohľadmi z vonku,“ hovorí odborník.
  4. Ochrana pred slnkom – rolety dokonale zatienia interiér a súčasne vďaka prieduchom medzi jednotlivými lamelami neprichádzate o možnosť púšťať do miestnosti vzduch a denné svetlo.
  5. Zvuková izolácia – inštalácia kvalitných vonkajších roliet dokáže znížiť hluk v miestnosti. „Kvalitné výrobky dokážu znížiť hluk až o 16 dB, čo v miestnosti vnímame ako pokles hlučnosti o polovicu,“ vysvetľuje D. Žabčík. Vy a vaše deti tak môžete pokojne a ničím nerušene spať, dokonca aj keď bývate pri rušnej ceste.
  6. Ochrana pred hmyzom – rolety s integrovanou sieťou vyriešia problémy s otravným hmyzom. Sieť proti hmyzu sa ovláda mechanicky, nezávisle na roletovom systéme.
  7. Ochrana okien pred mechanickým poškodením – i ľadovec či kamienky odletujúce od áut môžu poškodiť vaše okná, vďaka vonkajším roletám však ostávajú bezpečne chránené.

 

„Najväčšie úspory dosiahnete, pokiaľ ovládanie roliet necháte na dynamických riadiacich systémoch. Vhodné je napríklad kombinovať vonkajšie rolety s vonkajšími žalúziami“, radí D. Žabčík a dodáva: „Samozrejme, ten, kto siahne po skutočne kvalitných roletách, neoľutuje. Tie, ktoré sú vyrobené podľa najprísnejších noriem, sú z veľmi odolného lakovaného hliníka a testované v tých najextrémnejších podmienkach. Poprední výrobcovia tiež ponúkajú širokú škálu typov lamiel a tiež farebných prevedení, stačí si len vybrať vhodné pre váš dom či byt.“

A nezabudnite - rolety je možné osadiť kedykoľvek: či už je to pri výstavbe nového domu či bytu, pri ich rekonštrukcii, pri výmene okien, no tiež dodatočne ich namontovať do už dokončeného domu. Jednotlivé varianty sa líšia predovšetkým umiestnením a spôsobom zabudovania boxu. Pre každú fázu a typ projektu vám odborníci vedia ponúknuť to najlepšie riešenie.

 

foto: Rout Haus

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan