Domácnosť|02.11.2017|10:44
7 tipov, ako si zjednodušiť predvianočné upratovanie

Nenechajte si pokaziť atmosféru nervozitou z predvianočného upratovania! Tieto tipy vám ušetria nielen prácu, ale aj zbytočný stres.

1.  Zachovajte chladnú hlavu

Ak si všetko správne naplánujete a nebudete sa predom trápiť myšlienkami na nekonečné upratovanie, môžete si túto činnosť aj prekvapivo užiť.

2.  Rozdeľte si prácu do etáp

V prvom rade si predvianočné upratovanie naplánujte a rozdeľte na niekoľko fáz. Časový harmonogram vám pomôže všetko v kľude zvládnuť. Nesnažte sa stihnúť dokonale upratať behom jedného jediného dňa, ale venujte mu kľudne aj celý týždeň. Pri samotnom upratovaní sa odporúča dodržovať niekoľko zásad, ktoré vám uľahčia prácu.

  • Prach utierajte vždy zhora nadol a vždy chvíľu počkajte, než sa usadí.
  • Pokiaľ máte domácnosť s dvoma poschodiami, taktiež začínajte hore. Až keď máte hotovo, presuňte sa o poschodie nižšie.
  • Podlahy utierajte alebo luxujte až úplne nakoniec, pretože pri utieraní prachu vám jeho veľká časť spadne práve na zem.

3.  Zaobstarajte si potrebné čistiace prostriedky

Prichystajte si čistič na umývadlo, WC gél, prostriedok na utieranie prachu a čistič vhodný k utretiu podlahy. Čistiace prostriedky vyberajte vždy podľa toho, na aké povrchy ich chcete použiť. Najviac náchylné býva drevo, o ktoré je potrebné sa náležite starať.

4.  Zapojte celú rodinu

Nenechávajte si upratovanie len pre seba a zapojte doň aj ostatných členov domácnosti. Stmelí vás to. Naviac, pokiaľ sa zapoja aj najmladší členovia domácnosti, budú si potom čistý a voňavý domov omnoho viac vážiť.

5.  Využite inteligentných pomocníkov

Okrem čistiacich prostriedkov vám môžu uľahčiť prácu aj pomocníci vo forme parného čističa, mikro utierky, odstredivého mopu alebo napríklad robotického vysávača. Ovzdušie v domácnosti dokonale prečistí aj zvlhčovač vzduchu. Bude sa vám hneď lepšie dýchať. Zvážte na budúci rok aj kúpu modernej klimatizácie. Nástenná klimatizácia zbaví vzduch prachu, roztočov a ďalších alergénov, čo vám prácu s upratovaním výrazne ušetrí. Naviac udržuje aj optimálnu vlhkosť vzduchu.

6.  Zbavte sa všetkého, čo už nepotrebujete

Nemilosrdne vyhádžte veci, okolo ktorých len denne chodíte, nepoužívate ich a zbytočne na ne sadá prach. Pokiaľ si tieto lapače prachu necháte, pribudne vám starosť s ich nekonečným čistením a oprašovaním.

7.  Rozvoňajte byt a užívajte si vianočnú atmosféru

Na záver si doma zapáľte sviečky či aromalampu a vyzdobte si stôl voňavým potpourri. Vianočnú atmosféru najlepšie navodí aróma pomarančov, škorice, jabĺk alebo vanilky. Teraz už si môžete užívať zaslúžený odpočinok po náročnom upratovaní, ktorý ste s prehľadom zvládli.

 

foto: pixabay.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan