Media|31.05.2019|08:36
Aj senior dokáže pracovať s počítačom

Dnešná generácia mladých ľudí by bez počítača nedala ani ranu. Naši starí rodičia sa naopak využívaniu tohto výdobytku doby bráni. Nájdu sa ale aj taký, ktorí sa s počítačom naučili pracovať.

 

Seniorov, ktorí využívajú počítač je čím ďalej tým viac. Každý deň surfujú na internete a hľadajú informácie, čítajú správy alebo komunikujú s rodinou. No zvládnu toho oveľa viac.

 

Čo seniori na internete hľadajú?

Ak ste konečne donútili babku a dedka používať počítač, určite ste im ukazovali, ako si vyhľadať niečo na internete. Najčastejšie tak seniori hľadajú najmä informácie o službách a produktoch. Ale tiež údaje o zdraví alebo cestovaní. Niektorí odvážlivci sa pustili aj do internetového bankovníctva, no toto nie je samozrejmosť pre každého.

 

Počítačové kurzy pre seniorov

Jeden z prvých krokov, ktorý senior, ktorý sa odhodlal naučiť sa pracovať s počítačom, vedie do počítačového kurzu. Tu ich skúsený lektori naučia všetko, čo budú potrebovať – posielať email, založiť si účet, napríklad aj na sociálnej sieti, alebo ako vyhľadávať na internete či si cez internet zavolať s rodinou. 

 

Jedinečnosť kurzov spočíva najmä v tom, že sa seniori dozvedia úplné základy, ktoré im často rodina a zbehlé vnúčatá nevysvetlia, pretože to považujú za samozrejmé, že babka bude vedieť, ako zapnúť počítač.

 

Počítač pre seniorov

Na trhu už dnes nájdete aj počítače prispôsobené potrebám seniorov. Tie sa od iných odlišujú hlavne veľkosťou obrazovky a tlačidiel klávesnice. Na to treba myslieť aj pri výbere počítača, ktorý nie je primárne určený seniorom. 

 

Výber počítača pre seniora

Keď sa rozhodnete kúpiť starým rodičom počítač, vyberajte pozorne. Dbajte na to, na aký účel počítač vyberáte a na čo ho bude používať vaša babka s dedkom. Myslite aj na skúsenosti prarodičov. Možno už absolvovali počítačový kurz a môžete si dovoliť kúpiť pokročilejší počítač. Rozhodnúť by ste tiež mali medzi desktopom a notebookom. Na koniec im nezabudnite pomôcť s inštaláciou.

 

Na záver vám poradíme, že sa hodí, ak bude mať senior v počítači rovnaký program, s akým sa učil pracovať, či už v kurze alebo s vami či niekým iným. Iná verzia môže spôsobiť zmätok a odpor k počítaču. A nezabudnite investovať ani do zabezpečenia a ochrany a kúpte antivírový program.

Pamätajte na to, že by ste nemali nikoho do používania počítača nútiť, ak sami nechcú, ťažko ich donútite zmeniť názor.

 

foto: shutterstock.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan