Media|29.11.2018|17:21
Aj škôlkari chcú rozumieť peniazom, učia sa o nich vďaka rozprávke

Márnivosť máme všetci v krvi, ale schopnosť rozumne gazdovať a sporiť, tú si musíme osvojiť. Základy šetrenia by sme mali vštepovať už do tých najmenších. Poštová banka sa preto rozhodla finančne vzdelávať škôlkarov, a to hravou formou, prostredníctvom bábkového divadla.

„Vianočná pošta alebo vianočné putovanie Paulínky a Mirka“ je príbeh o stratenom vianočnom liste, ktorý deti hľadajú spolu s hlavnými postavami a pritom sa učia spoznávať hodnotu peňazí. Kominár im rozpráva o ľuďoch, ktorí ´púšťajú peniaze hore komínom´, smetiar o košoch plných ´vyhodených peňazí´ a pani Sporivá im dáva rady, ako pomôcť rodičom našetriť na darček pre celú rodinu, napríklad v podobe výletu, hocikedy v roku, nielen na Vianoce.

„Poštová banka prostredníctvom bábkového prestavenia v podaní Divadelnej formácie UŽ finančne vzdeláva deti priamo v ich materskej škole. Pomáha jej pri tom aj pes Many, brand detských produktov Poštovej banky. Deti ho poznajú aj zo seriálu Cesta za pokladom, kde spolu so súrodencami Maxom a Mili spoznáva, ako vznikli peniaze, kde sa vyrábajú, kto ich stráži v banke, alebo aj to, ako funguje bankomat,“ pripomína L.  Žáčková.

Dnešné deti žijú v mylnej predstave, že môžu mať čokoľvek. Stačí k terminálu priložiť kartu, na ktorej je vždy veľa peňazí. Nevedia rozlišovať potreby od túžob a pod rukami nám tak vyrastá generácia ľudí, ktorí sú ochotní žiť na dlh, len aby im nechýbalo ani to, čo vlastne vôbec nepotrebujú. „Myslíme si, že základy rozumne hospodáriacej spoločnosti by sa mali položiť už v predškolskom veku. Na materských školách však absentujú akékoľvek formy výučby základov fungovania sveta peňazí. Najúčinnejším nástrojom vzdelávania na tejto úrovni je hra, preto sme sa rozhodli pre ´rozprávkový´ spôsob zvyšovania finančnej gramotnosti,“ dodáva hovorkyňa.

Ďalším rozmerom aktivity Poštovej banky priamo v materských školách je snaha o zachovanie tradície písania vianočných listov, ktorá sa v dobe digitálnej komunikácie pomaly vytráca. „Aj dnešným tabletovým deťom chceme priblížiť jedinečné čaro písania, či kreslenia vianočného listu, ktorý môžu hodiť do putovnej schránky, s ktorou ich navštívime vo vybraných materských školách priamo u nich v triede. Všetky listy budú v rámci Vianočnej pošty, ktorej sme aj tento rok generálnym partnerom, následne doručené Ježiškovi. Ten na ne každému, kto nezabudne dopísať spiatočnú adresu, odpovie a pošle malý darček,“ upresňuje Lýdia Žáčková.

S divadielkom a putovnou vianočnou schránkou Poštová banka v najbližších týždňoch navštívi šesť materských škôl na Slovensku, aby aj tí najmenší poznali tradíciu písania listu Ježiškovi a lepšie porozumeli hodnote peňazí.

 

foto: Poštová banka

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan