Domácnosť|05.09.2017|17:17
Ako farby v interiéri ovplyvňujú našu náladu

Farby majú obrovskú silu. Ovplyvňujú našu náladu, pocity, aktivitu. Farby vnímame každý inak. Obklopujú nás všade a zásadným spôsobom dotvárajú náš životný priestor. Preto je dobré sa zamyslieť nad niekoľkými aspektmi farieb skôr, než ich pustíme do svojho domova.

Najviac na nás farby pôsobia na veľkých plochách – na stenách. Ale nemusíme sa obmedzovať iba na farebnosť stien. Ktorúkoľvek miestnosť bez problémov vyladíme správne vybranými látkovými roletami alebo plisé.

Vhodnosť farieb v jednotlivých miestnostiach určuje prevažujúca funkcia izby. Všeobecne platí, že do miestnosti, v ktorej je potrebné vyvíjať nejakú činnosť a interakciu s ostatnými, by nemali ísť príliš studené farby, a naopak do izieb určených na relaxáciu a odpočinok sa nehodia sýte teplé farby. Pri výbere odtieňa a intenzity farby musíme tiež prihliadnuť na tvar, veľkosť a polohu miestnosti k svetovým stranám a tiež na to, aká svetlá či tmavá je miestnosť a ako pôsobí dopadajúce svetlo počas rôznej dennej doby.

Spálňa, kde sa chcete ráno prebúdzať

 

Vstať ráno z postele nie je pre mnohých z nás vôbec jednoduché. Kvalitné tienenie nám zaručí lepší spánok, čo okrem iného znamená, že si budete môcť trošičku prispať. Spálni by nemali dominovať výrazné farby. Vhodné sú odtiene zelenej, ktorá upokojuje, dodáva novú energiu a zároveň pôsobí veľmi priaznivo, pokiaľ sa miestnosť nachádza v hlučnejšom prostredí. Nevhodné sú naopak výrazné, krikľavé odtiene červenej či žltá farba, ktoré pôsobia povzbudivo na organizmus a mohli by nám tak spánok narušovať.

Blackout vs. dimout

Látkovú roletu Varieta, ktorá zatieni okno so šírkou až 200 cm, ponúka Climax spolu s kolekciou 317 látok, a to vrátane látok zatemňujúcich - blackoutových. Tie sa vyrábajú zo špeciálnych nepriepustných materiálov, ktoré majú schopnosť úplne, alebo aspoň z veľkej časti odtieniť svetlo zvonku. Oproti tomu dimoutové rolety nezatemňujú úplne, ale napríklad na 85, 90 či 95 percent. Dimoutové látky obvykle bývajú na zatienenie dostačujúce.

Obývačka snov

 

Obývačka je miestom, kde sa po náročnom dni v škole a v práci schádza celá rodina. Väčšinou býva stredom celého bytu a je miestom, kam pozývame návštevy. Preto by mala pôsobiť veselou a prívetivou atmosférou, čo dosiahneme hlavne použitím teplejších farieb, ako je oranžová či žltá. Hodí sa aj svetlejšia zelená, alebo skôr žltozelená. Vhodné je tiež vybaviť izbu nábytkom či doplnkami v hnedej farbe. Bude tak pôsobiť naozaj útulne a príjemne.

Prítmie na sledovanie televízie

V obývacej izbe potrebujeme clonenie alebo zatienenie predovšetkým z dôvodu sledovania televízie alebo zachovania súkromia pri rozsvietenom svetle vo večerných hodinách. Podľa farby a typu látky vám látkové rolety Climax zaistia aj väčšiu intenzitu tienenia a zamedzia tak nepríjemnému rušeniu slnečnými lúčmi pri práci na počítači alebo pri sledovaní televízie.

 

Spolu v kuchyni

 

V kuchyni sa už dávno len nevarí, ale žije. A rozhodne sa ani tu nemusíme báť ani sýtejších farieb. Je tu vhodná červená, zelená, žltá, alebo napríklad oranžová, ktoré podporujú chuť do jedla a pôsobia dobre na trávenie. Naopak do kuchýň a hlavne do jedální sa neodporúča farba modrú, ktorá tlmí a pomáha udržať chuť na niečo dobré na uzde.

 

Doprajte si kúpeľňu plnú farieb

 

Kúpeľňu si môžete farebne doladiť podľa chuti a fantázie. V studených farbách zdôrazníte jej čistotu a funkčnosť, ale bude pôsobiť trochu stroho (skôr mužsky), teplé farby naopak zapôsobia útulne. Pokiaľ by ste napríklad chceli trochu rozveseliť kúpeľňu vyladenú do studených farieb, môžete pridať drevený nábytok a uteráky v teplejších farbách.

Rolety do kúpeľne

Pokiaľ riešite otázku zatienenia, možností je prakticky rovnaké množstvo, ako kdekoľvek inde v dome. Je vhodné sa ale vyhnúť materiálom, ktoré vo vlhkom prostredí menia tvar. Ako nízko údržbové rolety odolné voči vlhkosti použite originálne rolety Climax do kúpeľne.

 

Hra s farbami v detskej izbe

 

Premeňte detskú izbu na to najlepšie ihrisko. Deti musí stimulovať k učeniu a podporovať kreativitu, ale na druhej strane tiež tlmiť, aby sa im dobre oddychovalo. Samozrejme, výber farieb musíme prispôsobiť ich veku. Menším deťom je vhodné do izby umiestniť výraznejšie a sýtejšie farby, ktoré podporia fantáziu, kreativitu a učenie. S pribúdajúcim vekom sa vyvíjajú aj nároky a priania dieťaťa a farebnosť izby sa posúva viac k tlmenejším farbám.

Zbohom šnúrky

Šnúrky na roletách sú pre deti dosť nebezpečné a hrozí pri nich riziko, že by sa do nich mohli zamotať a uškrtiť. V Climaxe preto o 1. septembra roku 2014 ponúkame iba rolety bez šnúrok, alebo so šnúrkami, na ktoré deti v žiadnom prípade nedosiahnu.

Teplé farby

Povzbudzujú fyzickú aktivitu a pôsobia dynamicky. Podnecujú k činnosti a krátkodobo zvyšujú výkon. Pocitovo približujú alebo vystupujú. Pôsobia skutočne teplo, podľa druhu a sýtosti potom príjemne, nápadne až dráždivo. Patrí medzi ne hnedá, červená, červenofialová, oranžová, žltá a žltozelená, ale aj ďalšie rôzne kombinácie a odtiene týchto farieb.

Studené farby

Studené farby naopak aktivitu tlmia, vyvolávajú dojem chladu, ale tiež upokojujú a v svetlejších tónoch poskytujú úľavu zraku a podporujú duševnú aktivitu. V sýtejšom prevedení môžu ale pôsobiť až ťažko a nepríjemne. Sú to farby pasívne a vzďaľujúce, vyvolávajúce dojem hĺbky. Patrí medzi ne zelená, tyrkysová, modrá a fialová a ich rôzne kombinácie.

Kombinácia farieb

Pre kombinovanie farieb všeobecne platia dve základné pravidlá:

1. kombinovanie príbuzných farieb – kombinujeme farby rovnakého tónu, ale rôznej svetlosti alebo farby rôzneho, ale len mierne odlišného tónu; pôsobia harmonicky, ale niekedy až fádne

2. kombinovanie protikladných farieb – kombinovaním protikladných farieb dosiahneme výrazný, ale niekedy až rušivý efekt

 

Vedeli ste, že

-       Eskimáci dokážu rozoznať väčšie množstvo odtieňov bielej a šedej?

-       Rôzne jazyky majú pre farby rôzne množstvo slov? Angličtina vyjadruje základné farby pomocou 11 slov, zatiaľ čo ľudia kmeňa Deni v Indonézii majú pre rovnaký počet farieb iba 2 slová?

 

Viac informácií a inšpirácie nájdete na http://www.climax.cz/sk.

 

foto: @climax

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan