Domácnosť|24.07.2018|12:36
AKO LACNO ZARIADIŤ KÚPEĽŇU

Chystáte sa zariadiť novú kúpeľňu alebo zrenovovať starú a nemáte práve moc finančných prostriedkov? Nevadí. Kvalitná a pekná kúpelňa vás nemusí stáť mnoho peňazí. Ak chcete ušetriť budete musieť obehnúť viac obchodov a prezrieť niekoľko internetových stránok.

Hlavne tu platí pravidlo dvakrát meraj a raz rež". Kúpiť v zľave umývadlo, a potom sa ho snažiť napasovať do miesta kam nevlezie, rozhodne nie je tou správnou cestou. Stavebné a prípravné práce rozhodne nepodceňujte a všetko urobte radšej naozaj poriadne. Dobre si rozmyslite tiež dispozíciu a rozmiestnenie všetkých zariaďovacích predmetov. Naozaj potrebujete vaňu alebo si vystačíte len so sprchovacím kútom? Namiesto zásteny ho oddeľte jednoduchým a lacným závesom. Môžete ho jednoducho meniť a s ním aj design celej kúpeľne. Moderné kúsky nájdete napríklad tu: https://favi.sk/produkty/kategorie/kupelnove-zavesy

Namiesto dvoch umývadiel skúste nájsť jedno širšie. Po vsadení nových obkladov a osadení zariaďovacích predmetov, sa zanedbané problémy už zle opravujú a prerábajú.

Najlacnejšou povrchovou úpravou je omietka s výmaľbou. Obklady teda dávajte len tam, kde je to naozaj nutné. Nad umývadlá pokojne použite čo najväčšie zrkadlo lepené priamo na stenu. Jeho cena je porovnateľná alebo dokonca nižšia ako cena obkladov. Kúpeľňa bude tiež pôsobiť väčším a luxusnejším dojmom.

Lacnejšie ako obklad je tiež umývateľný náter. Od bežnej výmaľby možno na prvý pohľad len ťažko rozpoznať. Môžeme použiť aj klasický náter olejový.

Aj s obyčajným obkladom ale môžete vďaka farebnému riešeniu či zaujímavému kladeniu vytvoriť peknú grafickú hru. Pri obkladoch si môžete dovoliť vyberať aj z tých naozaj lacných. Pozor ale na dlažby. Tam dajte prednosť radšej strednej triede a známym osvedčeným značkám. Nie vždy je ale potrebné nahrádzať starú dlažbu. Stačí ju sňať, očistiť, znova položiť a môžete si byť istí, že takúto kúpeľňu hneď tak niekto mať nebude. Nemusíte sa báť využiť aj ďalšie pôvodné materiály a konštrukcie.

V prípade sanitárnej keramiky sa nebojte vyberať aj z moderných kúskov, väčšinou stojí rovnako ako tie obyčajné, ktoré sú bežne k videniu na verejných toaletách. Dobre bude pôsobiť, ak vyberiete umývadlo, záchodovú misu a bidet z rovnakej série.

Keramika (umývadlo, záchodová misa) a plast (vaňa, sprchová vanička) patria k tým cenovo dostupnejším materiálom a pri nedostatku financií nie je potreba riešiť špeciálne povrchové úpravy, bez ktorých sa celkom dobre zaobídete. Najlacnejšiu vaňu zaobstaráte oceľovú smaltovanú.

Pri výbere zariaďovacích predmetov pokojne vyberajte aj z tých naozaj lacných. Nemôžete síce očakávať zázračné vlastnosti, ale pri správnej údržbe budú slúžiť celkom dobre. Na čom sa ale rozhodne neoplatí prehnane šetriť sú batérie. Voľte opäť skôr strednú triedu. Hoci na prvý pohľad vyzerajú lacné batérie veľmi pekne. Problém sa zvyčajne skrýva vo vnútornej konštrukcii, ktorá rýchlo odíde a vy musíte kupovať batérie nové.

Kúpeľňový nábytok by mal byť schopný odolávať predovšetkým zvýšenej vlhkosti. To platí najmä pre dosku pod umývadlom, ktorá odoláva najväčšiemu náporu vody. Z lacnejších materiálov pre ňu zvolíme odolnejší korpus (napr. MDF doska) kvalitne polepený laminátom osvedčeného výrobcu. Dosku pod umývadlom môžeme tiež obložiť rovnakým obkladom ako okolité steny.

Náklady na nábytok znížite, ak použijete otvorené police namiesto tých s dvierkami. Alebo ak dáte prednosť skrinkám s dvierkami miesto zásuviek. Rozhodujúcou položkou je v oboch prípadoch cena kovania. Nie vždy platí, že nábytok vyrobený na mieru musí byť drahší ako ten kupovaný. Správne navrhnutý navyše dokáže dokonalejšie využiť priestor aj v malej kúpeľni.

Pri nábytku kupovaného možno väčšinou ťažšie zistiť materiál korpusu. Spoliehajte sa preto predovšetkým na osobnú prehliadku a dostupné recenzie. Ak nábytok objednáte "naslepo" v niektorom z e-shopov a po rozbalení objavíte kúsok, ktorý nie je podľa vašich predstáv, nezabudnite, že tovar môžete do 14-tich dní bez udania dôvodu vrátiť.

 

 

foto: pixabay.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan