Domácnosť|29.10.2018|10:59
Ako pripraviť pergolu a vonkajšie tienenie na zimu

Celé leto sme si cez deň chránili svoje domovy vonkajšími žalúziami a roletami pred horúcim slnkom a užívali si dlhé večery pod pergolou. Teraz na jeseň nastáva ideálny čas na prípravu tienenia na zimu. Keď sa oň správne postaráme aj v zime, budeme ho môcť bez problémov a naplno využívať aj budúci rok.

 

Súčasným trendom je predĺžiť si obytný priestor von, k čomu skvele slúžia pergoly doplnené o bočné clony. Bioklimatická hliníková pergola ESPACIO v sebe snúbi luxus a funkčnosť. Jej hlavnou prednosťou je nadčasový dizajn. Výhodou ESPACIA je i ochrana pred nepriaznivým počasím, prirodzená ventilácia a prepracovaný dažďový zvod schovaný do nosnej nohy. Pergolu je tak možné využívať prakticky celý rok a na rozdiel od drevených pergol sú tie hliníkové jednoduché na údržbu.

Pergoly nechajte odpočívať

Na jeseň najskôr metličkou ometieme z konštrukcie pergoly všetky nečistoty, ako sú listy alebo napadané vetvičky zo stromov.

„Keď klesne teplota pod 5 °C, odporúčame nechať strešné lamely pergoly naklopené do polohy 90 °. Pri takomto natočení nehrozí ich primrznutie ani zničenie, napr. kvôli preťaženiu z napadaného snehu. Bočné clony je vhodné vytiahnuť, alebo naopak nechať po celú zimu stiahnuté,“ radí Filip Šimara, obchodný riaditeľ výrobcu tienenia CLIMAX. Po nastavení lamiel a clôn už s nimi teda po celú zimu nemanipulujeme, takže nám odpadajú starosti až do jari.

 

Vonkajšie rolety a žalúzie kontrolujte

Pokiaľ nemáme pergolu, môžeme si opticky užívať viac priestoru skrz veľké okná. Tie je vhodné chrániť vonkajším tienením, ktoré v lete neprepustí nechcené slnečné lúče a v zime naopak zamedzí úniku tepla zvnútra. Vonkajšie žalúzie Z-90 Noval sú obľúbeným dizajnovým prvkom, vďaka ktorému môžeme tieniť a vetrať zároveň. Rovnako ako rolety zamedzia nechceným pohľadom zvonku.

Vonkajšie rolety navyše zoslabia hluk a minimalizujú tepelné straty. „Podľa odborných meraní dokážu stiahnuté rolety znížiť náklady na teplo až o 30 %. Vzduchový vankúš, ktorý sa vytvorí medzi stiahnutou roletou a oknom, funguje ako ďalšia izolačná vrstva obmedzujúca úniky tepla z domu,“ informuje Filip Šimara.

Tiež o ne sa však musíme správne starať, hlavne v zime. Vonkajšie rolety a žalúzie pred zimou najskôr očistíme vlažnou vodou a mydlovým roztokom. Vyhneme sa všetkým agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli tienenie poškodiť.

„Pri vonkajších žalúziách a roletách cez zimu kontrolujeme, či lamely neprimrzli k sebe, vodiacim lištám alebo parapete. Pokiaľ nájdeme námrazu, je potrebné ju opatrne odstrániť. Prípadnému poškodeniu predídeme aj tým, že po dobu mrazov necháme rolety a žalúzie v rovnakej polohe,“ odporúča Filip Šimara a dodáva, že CLIMAX ponúka aj motory s elektronickou ochranou proti primrznutiu rolety alebo brániacej jej nabehnutiu na prekážku.

 

Viac informácií a inšpirácie nájdete na http://servisclimax.sk/.

 

foto: CLIMAX

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan