Culinary|11.09.2017|18:16
Ako správne skladovať víno?

Nároky na kvalitu vína neustále rastú a nimi aj potreba správne víno skladovať. Domáce vinotéky sú preto čoraz populárnejšie a čím ďalej častejšie sa stávajú súčasťou kuchynskej linky alebo dizajnového príslušenstva v obývačke Čo by vás malo zaujímať pri ich nákupe?

Klasická chladnička nie je príliš vhodná na skladovanie vína, pretože víno je v nej podchladené a počas dlhého skladovania stráca chuť a vôňu. Oproti tomu je vo vinotéke ideálna teplota a vlhkosť pre skladovanie vína, zároveň je chránené proti vibráciám a rôznym pachom. Víno do nej ukladáme vo vodorovnej polohe, ktorá je pre skladovanie ďaleko vhodnejšia.

"Pri výbere vinotéky si ujasnite, koľko fliaš a aké vína plánujete skladovať. Každé víno vyžaduje odlišnú teplotu, napríklad pre biele vína sa odporúča teplota 9 až 12 °C a pre červené 14 až 16 °C. Ak máte v úmysle skladovať viac druhov, potom vyberte vinotéku s dvomi teplotnými zónami, kde môžete nastaviť pre každú zónu inú teplotu. Kapacita vinotéky sa zvyčajne udáva v počte fliaš, ktoré sa do nej vojdú," hovorí Iva Pavlousková z Datartu.

Vyberať môžete medzi voľne stojacou a zabudovanou verziou, ktorá perfektne zapadne do kuchynskej linky. Dôležitým kritériom je teda aj dizajn, vinotéka sa vám musí páčiť a hodiť sa do interiéru. Krásne osvetlené dvierka vytvárajú skvelú atmosféru a modely s dymovým sklom vyzerajú luxusne. Pozornosť venujte tiež hlučnosti prístroja. Vyberte si radšej tichší model, ktorý zároveň menej vibruje, čo je dobré i pre víno, ktoré má rado kľud.

Cena najlacnejších modelov pre menej náročných spotrebiteľov začína od 100 €. Tieto vinotéky sú bezkompresorové, vhodné pre krátkodobé skladovanie vína napríklad na večer s priateľmi - najmenšie z nich majú kapacitu 6 fliaš. Pre skladovanie kvalitného vína sa hodia vinotéky s kompresorom, ktoré dokážu dlhodobo udržiavať správnu teplotu a vlhkosť. Tieto vinotéky sú síce väčšie, ale ich spotreba energie býva nižšia ako u vinoték bez kompresora. "Do prevádzky a pre náročnejších užívateľov sa hodí vinotéka s kompresoromr, väčšou kapacitou, drevenými policami a nižšou spotrebou energie. Tieto vinotéky sú tiež veľmi tiché," hovorí Iva Pavlousková z Datartu.

 

Produktové tipy:

Kvalitná vinotéka pre náročných zákazníkov La Sommeliere ECS40.2Z

Vinotéka pojme až 38 fliaš na siedmich drevených policiach s výsuvným mechanizmom pre čo najjednoduchšiu manipuláciu. Dve nezávislé zóny umožňujú nastavenie teploty v rozsahu od 3 °C až do 22 °C, naviac má každá svoj displej. Medzi výhody patrí antivibračný systém, systém aktívnej ventilácie energetická trieda A. Cena je 1049 €.

Elegantná vinotéka Guzzanti GZ 18

Do úzkej vinotéky (šírka len 26 cm) môžete uložiť až 18 fliaš. Vnútro je rozdelené pomocou 7 chrómovaných drôtených políc a osvetlené efektívnymi LED diódami. K dispozícii sú dve teplotné zóny na vytvorenie ideálnych teplotných podmienok pre rôzne druhy vín, teplotu je možné regulovať v hornej zóne 7 až 12 °C a v dolnej zóne 12 až 18 °C. Dvierka tohto modelu sú vyrobené z kvalitného tvrdeného temperovaného zrkadlového skla. Jej hlučnosť je max. 30 dB. Cena je 159 €.

Veľkokapacitná vinotéka pre domáce i komerčné využitie Liebherr WTb 4212

Do vinotéky so šiestimi teplotnými zónami sa zmestí až 200 fliaš. Vnútorná teplota sa dá regulovať medzi 5 až 18 °C. Police vinotéky sú vyrobené z kvalitného dreva a model disponuje špeciálnym LED displejom MagicEye. Medzi výhody tiež patria uhlíkový filter proti pachom, lávové kamene pre zaistenie optimálnej vlhkosti vo vnútri a energetická trieda A. Cena je 999 €.

Vstavaná vinotéka Electrolux ERW0670A

Je vhodná pre skladovanie až 24 fliaš vína. Interiér vinotéky je rozdelený tromi policami z dreva, povrch je vybavený ochranou proti odtlačkom prstov a vnútornú teplotu možno regulovať medzi 5 až 20 °C. Na prvý pohľad zaujme prvkami  z nerezovej oceli a výhodou je nízka spotreba energie – spĺňa totiž energetickú triedu A+. Cena je 729 €.

Voľne stojaca vinotéka Hyundai VIN18

Vinotéka v elegantnom čiernom prevedení s presklenými dvierkami je vybavená drôtenými policami, na ktoré môžete uložiť až 18 fliaš vína. Pomocou LED displeja môžete nastaviť teplotu v rozmedzí od 12 do 18 °C, preto je vhodná najmä na uchovávanie červených a dezertných vín s vyšším obsahom cukru. Cena je 121,90 €.

 

foto: Hyundai / Datart

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan