Media|21.08.2017|11:04
Ako správne zaobchádzať s časom

Vek je len číslo. To tvrdíme vždy a aj realita to potvrdzuje. Nezáleží na tom, koľko máte rokov, ale na tom, koľko máte skúseností, ako si naložíte s vlastným časom a ako sa staviate k životu. Nikto nezostane naveky mladý, preto sa treba troška aj šetriť. Ak ste ale rozumní a viete ako nakladať nielen s financiami, ale aj s vašim životným tempom, tak sa neukrátite ani o zaslúžený oddych. Dovolenkovať v Chorvátsku padne vhod predsa v každom veku.

Dôchodkový vek zastihne každého z vás a treba rozmýšľať už vopred o vašich možnostiach. Ak uvažujete o odchode do dôchodku, je potrebné prezistiť všetky stanovené podmienky a zvážiť všetky pre aj proti. Sú viaceré cesty, akými sa môžete vydať. Jedným z nich je napríklad aj to, že nepočkáte do stanoveného veku, kedy môžete oficiálne vstúpiť do dôchodku, ale podáte si žiadosť o penziu skôr.

 Predčasný dôchodok po novom zahŕňa množstvo detailov, aké ste možno ani nečakali. Odísť do predčasného dôchodku sa dá najviac o 2 roky skôr, ako dovŕšite dôchodkový vek. Je potrebné poznamenať, že predčasnú penziu si neužijete v takej výške, aká by vás čakala, ak by ste na starobný dôchodok počkali. Predčasný starobný dôchodok znamená, že suma, ktorú od Sociálnej poisťovne dostanete, bude nižšia. Za každý mesiac, ktorý do dôchodku odídete skôr, sa Vám dôchodok zníži o 0,5%. Teoreticky sa predčasným dôchodkom môžete „pripraviť“ až o 13% penzie. Treba myslieť na všetky okolnosti a podmienky okolo toho, aby ste urobili ten správny krok.

 

foto: pixabay.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan