Media|02.08.2017|13:58
Aký je kľúč ku šťastiu?

Dánske umenie šťastia hygge vám to ukáže!

V dnešnom svete, ktorý je uponáhľaný a plný stresu,  ľudia hľadajú univerzálny kľúč ku šťastiu. Je možné ho však nájsť? Dáni tvrdia, že áno! Najšťastnejší národ na svete vám prezradí recept na šťastie, ktoré sa nachádza v jedinom slovíčku – hygge. Rozlúštite s nami, v čom spočíva jeho tajomstvo...

Súčasná hektická rýchla doba nie je príliš naklonená k ľuďom. Denne prežívame stres, sme vystastavení neustálemu tlaku, pracovným povinnostiam, musíme dodržiavať ciele, sledovať najnovšie technológie ak nechceme zaostávať, byť nesutále v strehu, udržiavať sa fit a ticís ďalších vecí, ktoré sa na nás sypú. Doba nás núti byť dokonalými a úspešnými za každých okolností. V končenom dôsledku viac času venujeme umelým sociálnym sieťam, svojej práci a kariére, čím zanedbávame rodinu a kamarátov. Dáni však prišli na spôsob ako nastaviť rovnováhu a získať pociť šťastia. Čím to však je, že hoci majú jedny z najvyšších daní a chladnú daždivú klímu, patria k najšťastnejším národom na svete? Odpoveď je jednoduchá. „Dáni dokážu veľmi dobre rozlišovať medzi bohatstvom a životnou pohodou. Po tom, ako naplníme naše základné životné potreby, uvedomujeme si, že viac peňazí nám nezaručí šťastie a namiesto toho sa sústredíme na to, ako zlepšiť kvalitu života,“ objasňuje Meik Wiking, riaditeľ Inštitútu pre výskum šťastia a autor knihy Malá kniha hygge. Dáni sú šťastní aj vďaka tomu, že praktizujú spôsob života zvaný hygge. Sústredia sa na veci, na ktorých skutočne záleží, ako napríklad kvalitne strávený čas s priateľmi a rodinou a užívajú si malé radosti každodenného života.

V čom spočíva podstata hygge?

Dánske umenie šťastia nie je žiadna komplikovaná filozofia. Podľa Meike Wikinga je hygge umenie vytvárať atmosféru a schopnosť nájsť šťastie v maličkostiach. Hygge ovplyvňuje úroveň šťastia v každodennom živote a pomáha nám prežívať šťastie aj v upršaných chladných dňoch, keď sa po náročnom pracovnom kolotoči vrátime domov.

Hygge sa spája s pocitom spriaznenosti, uvoľnenia, pôžitku, prítomnosti a pohodlia. Je to akési objatie bez fyzického kontaktu. Podstatou hygge je, že milujete seba aj druhých, ste k sebe dobrí, vážite si priateľstvá, vzájomnú blízkosť a doprajete nielen sebe, aj iným. Ponorte sa do hygge a vychutnávajte si malé radosti a pôžitky, ktoré robia váš život skvelým. Napríklad si vychutnajte čokoládový zákusok, vínko s kamarátmi pri krbe alebo si len vypnite cez víkend mailovú schránku a sociálne siete. Doprajte si výbornú šálku kávičky, teplého čaju či horúcej čokolády, ochutnajte rôzne cukrovinky, ponúknite kamarátom mäsový tanier alebo si urobte pukance, ktoré budete spoločne vyjedať z jednej misy. Nezabúdajte, že základným kameňom hygge je atmosféra, prítomnosť, pôžitok, rovnosť, vďačnosť, harmónia, pohodlie, mier, útočisko a pocit spolupatričnosti. Ak budete mať toto na pamäti, pocítite príval šťastia, aký ste doteraz nezažili.

 

Ako zaviesť hygge do bežného života?

Ak nie ste spokojní, zmeňte spôsob života, aký ste doteraz viedli. Naučte sa dánske umenie hygge. „V prvom rade potrebujete začať o hygge viac rozprávať. Naša reč ovplyvňuje naše konanie, ktoré ďalej vplýva na úroveň šťastia,“ vysvetľuje Meik Wiking. Po ruke však môžete mať vždy istú “prvú pomoc“, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári aj kdekoľvek vonku. Napríklad sladká čokoláda, či obľúbená kniha sa vám zmestí do hocijakej tašky.

Zariaďte si byt v štýle hygge

Existujú nejaké pravidlá, vďaka ktorým postupovať, aby bol váš domov čo najviac zariadený v štýle hygge? „Dáni sú posadnutí intérierovým dizajnom a každá domácnosť je sídlom hygge. Domov je v Dánsku ústredným dejiskom spoločenského života. Na rozdiel od iných krajín, kde sa ľudia primárne stretávajú v baroch, reštauráciách a kaviarňach, Dáni uprednostňujú „hjemmehygge“, teda domáce hygge,“ objasňuje Meik Wiking. Ak chcete začať meniť svoj domov na útulné miestečko, kde si môžete dopriať oddych a načerpať nové sily, začnite tým, že si vytvoríte útulný kútik , tzv. hyggekrog. Postavte si krb s otvoreným ohňom, vždy majte po ruke sviečky, ktoré vytvoria príjemnú atmosféru, obklopte sa knihami, obujte si teplé hrubé ponožky, zabaľte sa do deky a nezabudnite do domácnosti kúpiť alebo vyrobiť doplnky z dreva. Majte tiež na pamäti, že hygge interiér nie je len o tom, ako zariadenie vyzerá na pohľad, ale aj o tom, ako pôsobí na dotyk. Ak prstami jemne prejdete po derevenom stole, dotknete sa teplej keramickej šálky či pohladíte jemnú kožušinu, pocítite niečo úplne iné, než keby ste sa dotkli výrobkov z ocele, skla či plastu.

Hygge môžete preniesť dokonca aj na oblečenie. Dáni všeobecne uprednostňujú ležérnosť a neformálnosť. Dánska móda je uhladená, minimalistická, elegantná, no nie príliš extravagantná. Ide teda o akúsi kombináciu hygge a minimalistického úžitkového dizajnu. Nevyhnutnou súčasťou outfitu je šál, ktorý vám nesmie chýbať ani keď sedíme doma s knihou a šálkou čaju v ruke. A nezabudnite, teplé hrubé vlnené svetre vás nielen krásne zahrejú, ale aj navodia príjemný pocit pohodlia.

Osvojte si filozofiu šťastia hygge a naučte sa vychutnávať si každý okamih vo všetkých jeho podobách. Oceňte každú krásnu maličkosť, ktorá sa vo vašom živote objaví a buďte za ňu vďační. Robte čo vás baví a venujte sa veciam, ktoré vám spôsobujú najväčšiu radosť. Každý si predsa zaslúži byť šťastní. Vyskúšaje to s nami, buďte hygge!

 

Náš tip: Malá kniha Hygge


Viete, prečo sú Dáni najšťastnejším národom na svete? Ako sa im darí žiť radostne a pokojne aj v dnešných bláznivých časoch?  Ich tajomstvo nie je vôbec komplikované. Spočíva v životnej filozofii s tajomným názvom hygge.

Hygge, to sú chvíle, keď sa v hrubých vlnených ponožkách zababušíte do pohodlnej deky, kým vonku zúri búrka. Hygge cítite pri tlmenom svetle sviečok, keď večeriate so svojimi blízkymi a užívate si spoločne strávené okamihy, ktoré sú jedinečné. Hygge, to je ten neopísateľný pocit, ktorý sa vás zmocní pri pohľade na červenkasté nebo so zapadajúcim slnkom.

Zamilujte si hygge a odhaľte tajomstvo toho, ako byť v živote šťastnejší a spokojnejší. Malá kniha hygge je skutočnou bibliou dánskeho životného štýlu, ktorý obľubujú ľudia po celom svete. Riaditeľ Inštitútu pre výskum šťastia Meik Wiking v nej prináša praktické a jednoduché rady, ako zažívať viac radosti a plnými dúškami si užívať chvíle pohody na dánsky spôsob hygge – od ideálneho osvetlenia vášho domova, cez príjemný čas strávený s vašimi najbližšími až po osvedčené chutné hygge recepty.

Malá kniha hygge vám priblíži filozofiu pohody a tepla, ktorú si veľmi ľahko osvojíte aj vy.

 

foto: Unsplash

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan