Showbiz|20.12.2018|12:30
Andy Warhol - Od A do B a zase späť v New Yorku

Andy Warhol, ako jeden z umelcov, ktorý je stále prítomny a všade rozpozateľný. Právom móžeme byť hrdi na tohto amerického umelca, ktorý je synom  rodičov, ktorí sa prisťahovali zo Slovenska do Ameriky. Jeho život je prepojením  slovenskej kultúry s americkou, s ktorou prichádzal do úzkeho kontaktu. 


Warhol sa nikdy nevyparil ako hélium z jeho strieborných plastikových balónov. Jeho stopy možno nájsť či už na pátne filmovom alebo maliarskom, Tažko však pochopiť jeho dotyk štetca, kde sa hra na skrývačku pomocou sieťotlače kamufláži ako aj nepozeratelnosť jeho filmov. Stále zostáva záhadny a ťažko pochopiteľný, že sa uchýlil ku kopírovaniu napriek jeho kresliarskemu talentu.


Hoci pracoval na objednávku, zostal sám sebou a nezaprel ani svoj obdiv k celebritám. 
Jeho posledný obraz Posledná večera bol tiež na objednávku. Pohľad na toto dielo vyvoláva otázku, či je to zlom v jeho tvorbe, alebo len pokračovanie.

Vo svojej knihe The Philosophy of Andy Warhol napisal, že svoje začiatky v umeleckej sfére su začiatky reklamného umelca, ktorého cieľom je skončiť ako business artist( umelec obchodu). To považoval za životnú filozofiu. Či už s ňou súhlasime alebo nie, Wrholovo dielo stále rezonuje a ceny jeho obrazov závratne stúpajú. 


Táto výstava ukazuje komplexný pohľad na umelca a predstavuje Warhola pre 21. storočie. Výstava potrvá od 12. novembera 2018 – 31.marca 2019,Whitney Museum Of American Art in New York.

 

text & foto: Elena Fedorková

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan