Rozhovory|31.03.2014|20:23
Annamária Kiss Kósa: Oblieka dospelákov aj deti

Od roku 2011 je Annamária Kiss Kósa stabilnou súčasťou slovenskej scény módnych návrhárov. A to aj napriek tomu, že aktuálne je na materskej dovolenke so svojím synom Mártonom a žije v Budapešti. Možno práve preto má stále dostatok kreativity a jej tvorba je jedinečná a nielen kritikou tak hodnotená.

V roku 2011 si na Bratislavských módnych dňoch získala prvenstvo v súťaži Nové tváre módnej scény. Porotu najviac zaujala tvoja kolekcia k hlavnej téme súťaže, ktorou bola káva. Už vtedy si sa móde venovala takmer 10 rokov. Pomohla ti teda táto súťaž?

Jednoznačne ma posunula ďalej. Prihlásila som sa ňu s vedomím, že je to výborná príležitosť zviditeľniť svoju tvorbu. Okrem iného som spoznala množstvo ľudí, získala nové kontakty z brandže a najmä som sa dostala do povedomia prostredníctvom médií. 

Súčasťou ceny bola aj prezentácia kolekcie na Slovak Fashion Night v New Yorku. Ako si spomínaš na tento výlet?

New York treba zažiť. Teraz síce žijem vo veľkomeste, v Budapešti, ale s ruchom New Yorku sa to nedá porovnať. Bola som tam s manželom dva týždne, snažili sme sa vidieť všetko a hlavne nasať atmosféru tohto bláznivého mesta. Z časti sa nám to aj podarilo, ale bolo to poriadne vyčerpávajúce. Prehliadka v NYC bola na vysokej úrovni a bola som hrdá, že som mohla i za veľkou mlákou odprezentovať svoju tvorbu.

O rok neskôr, v roku 2012 si získala ďalšiu cenu – Dunajskú perlu za Najväčší objav na jarných módnych dňoch.  Zrejme si sa utvrdila v tom, že cesta, ktorou kráčaš, je správna, však?

Toto ocenenie ma prekvapilo a zároveň veľmi potešilo. Pre návrhára nie je nič dôležitejšie, ako to, ak sa jeho tvorba páči, ale uznanie od odbornej poroty, to je veľká česť.

V jednom rozhovore som sa dočítala, že navrhuješ aj pre divadlá, a to nielen kostýmy, ale aj scénu. Kde sme mohli tvoju divadelnú tvorbu vidieť?

Vyštudovala som scénografiu na VŠMU, takže divadlo je moja srdcová záležitosť. Navrhjem pre divadlá nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku, v Čechách a v Maďarsku. Moju prácu je možné vidieť najmä v menších a bábkových divadlách.

 

 

 

 

 

 

 

Je v práci pre ženskú zákazníčku a pre divadelnú inscenáciu veľký rozdiel?

Považujem sa za tvorivého človeka a v ničom nevidím problém. Mojím mottom je: Všetko sa dá, len treba chcieť. Navrhovať pre divadlo je podobná práca ako navrhnúť odev pre civilný život. Rozdiel je len v inscenácii alebo príležitosti, na ktorú treba zákazníčke šaty navrhnúť. Niekedy je komplikovanejšie jedno, inokedy zas druhé.

Už nejaký ten piatok si mamičkou. Asi je na mieste otázka, či si už začala navrhovať detskú módu.

KOKA Baby Design je v mojom portfóliu novinka. Je to móda pre dojčatá a deti...

 

 

Dlhšiu verziu rozhovoru nájdeš v aktuálnom vydaní WomanMan magazine Jar 2014

 

alebo si časopis stiahni v aplikáciách

  

 

 

 

 

 

by Nikoleta Kováčová

Foto: Blueberry Baby Style & Foto

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan