Cestujeme|19.03.2018|16:08
Bali - ostrov tradície

Malebný ostrov, kde je každý deň iný. Aj to je pravá chuť Bali.

 

Bali - jeden z 13 ostvov Indonézie, ktorý je ešte stále pre mnohých neznámy.  Ostrov je súčasťou Indonézie, ktorá je inak prevažne moslimská. Na ostrove, ktoré je rozlohou veľké asi 25 násobok Brna prevláda hinduistiské náboženstvo a preto tu nájdete mnohé chrámy a ešte stále tradície.  Bali je miesto plné uvoľnenej  a veľmi priateľskej atmosféry s prívlastkom  raj surférov s tmavým vulkanickým pieskom. Ak teda zvažujete vyskúšať si adrenalín v situácii, kedy sa vám tvárou v tvár postaví vodný živel, bookujte letenky. Ku mne sa toto dobrodružstvo dostalo úplnou náhodou. Poznáte to možno aj vy, celý život stretávate ľudí, až raz príde niekto, kto vám dá úplne iný rozmer. U mňa to bol surfér, ktorý s láskou opisoval súboj vĺn, adrenalín na doske, či pokoj, ktorý zažijete iba vtedy, keď sa pri východe slnka unášate oceánom. Kým skončil opis surfania, mala som vyhliadnuté letenky a vypísané dovolenkové lístky. 
Tak nejako to vyzerá, keď sa necháte zbaliť Bali. Z Budapešti sme sa po pár hodinách ocitli v Istanbule, najväčšom meste Turecka, kde nás okrem inej kultúry privítal aj poriadna teplotná facka a neskutočne dlhý rad na víza. Čo bolo netradičné, budova, kde sme o ne žiadali bola vystlaná kobercom a honostnou výzdobou. Po pár hodinách v rade a jedným rýchlym presunom k terminálu sme nabrali smer Denpasaru-hlavného mesta Bali. Po krátkom presune a zodnotení rušnej premávky sme sa vybaľovali v našom na 2 týždne novom domove. Architekti domov na totmo mieste vedeli ako postaviť domy tak, aby každý z nich mal svoju vlastnú oázu tieňa a tak skoro nikde nenájdete klasickú obývačku. Naopak, návštevy a všetky posedenia, či len leňošenia sa uskutočnujú na malom dá sa povedať dvore, obkolesený 4 stenami domu a otvorenou strechou. 
Kedže je to malý ostrov dostanete sa kdekoľvek pešo. V druhý deň sme sa chystali zdolávať (pre mňa základy) surfovania, keď nás pri dverách s pobavením zastavil domáci. Ľudia na Bali takmer nikde nechodia pešo. Využívajú buď autá alebo skútre a tak sme dostali dva kľúče aj my. Moja prvá jazdy dostala prívlastok skutočne nebezpečná, lebo zladiť držanie surférskej dosky a šoférovanie sa aj napriek ženskej predispozícii robiť viac vecí naraz, zdalo nemožné. O to viac, keď sa tu dostanete na cesty musíte ratať s rušnou premávkou bez pravidiel. Žiadne semafory, či pravidlo pravej ruky, na križovatke ide jedna strana, až kým tá druhá nevstúpi pomaly do vozovky a nevydobije si svoj prechod. Keď sme pri premávke ešte jedna dôležitá vec, domáci tu trúbia, trúbia vždy a veľa. No nie preto, aby vás upozornili na chyby, ale preto, aby ste registrovali, že vás idú obehnúť a sú za vami či vedľa vás. Práve takéto stretnutia na ceste obľubujú a radi sa pristavia na kus reči počas jazdy. 
Bali bolo fenomenálne hneď z niekoľkých hľadísk. Milí ľudia, ktorí boli ochotní vám vždy pomôcť a pobaviť, aj keď o tom možno nevedeli. Na ostrove totiž majú problém s vyslovením písmenka "F". Namiesto neho používajú "P" a tak sme každé ráno pili "koppi" a platili "pipty pive". Na Bali sa tiež celkom ľahko stanete milionárom. Ich mena - indonézska rupia, zabezpečí to, že keď vyberáte z bankomatu 150 eur vytiahnete 2 milióny rupii. Čo bolo ešte krajšie, večera nás tu každý deň vyšla s donáškou na 0,80 centov a ovocie sme tu kupovali ešte menej pár drobných. 
Ak ešte stále nemáte jasno, ktam na dovolenku, nechajte sa zlákať Bali. Ostrovom, ktorý patrí pod Malé Sundy, teda nie je samostatným štátom, ale tvorí jednu z Indonézkych provincií.  Miestom, kde sa striedajú sa tu dve ročné obdobia - suché a vlhké, no obe majú príjemné teploty, v priemere asi 26 stupňov. A miestom, kde nájdete sopky, chrámy a tradície. 
  

Bali - jeden z 13 ostvov Indonézie, ktorý je ešte stále pre mnohých neznámy.  Ostrov je súčasťou Indonézie, ktorá je inak prevažne moslimská. Na ostrove, ktorý je rozlohou veľký asi ako 25 násobok Brna prevláda hinduistiské náboženstvo a preto tu nájdete mnohé chrámy a tradície.  Bali je miesto plné uvoľnenej a veľmi priateľskej atmosféry s prívlastkom raj surférov s tmavým vulkanickým pieskom. Ak teda zvažujete vyskúšať si adrenalín v situácii, kedy sa vám tvárou v tvár postaví vodný živel, bookujte letenky.

Ku mne sa toto dobrodružstvo dostalo úplnou náhodou. Poznáte to možno aj vy, celý život stretávate ľudí, až raz príde niekto, kto vám dá úplne iný rozmer. U mňa to bol surfér, ktorý s láskou opisoval súboj vĺn, adrenalín na doske, či pokoj, ktorý zažijete iba vtedy, keď sa pri východe slnka unášate oceánom. Kým skončil opis surfania, mala som vyhliadnuté letenky a vypísané dovolenkové lístky. 

Tak nejako to vyzerá, keď sa necháte zbaliť Bali. Z Budapešti sme sa po pár hodinách ocitli v Istanbule, najväčšom meste Turecka, kde nás okrem inej kultúry privítal aj poriadna teplotná facka a neskutočne dlhý rad na víza. Čo bolo netradičné, budova, kde sme o ne žiadali bola vystlaná kobercom a honostnou výzdobou. Po pár hodinách v rade a jedným rýchlym presunom k terminálu sme nabrali smer Denpasar - hlavné mesto Bali.

Po krátkom presune a zodnotení rušnej premávky sme sa vybaľovali v našom na 2 týždne novom domove. Architekti na totmo mieste vedeli ako postaviť domy tak, aby každý z nich mal svoju vlastnú oázu tieňa a tak skoro nikde nenájdete klasickú obývačku. Naopak, návštevy a všetky posedenia, či leňošenia sa uskutočnujú na malom dá sa povedať dvore, ktorý je obkolesený 4 stenami a otvorenou strechou. 

Kedže je to malý ostrov dostanete sa kdekoľvek pešo. V druhý deň sme sa chystali zdolávať (pre mňa základy) surfovania, keď nás pri dverách s pobavením zastavil domáci. Ľudia na Bali takmer nikde nechodia pešo. Využívajú buď autá alebo skútre a tak sme dostali dva kľúče aj my. Moja prvá jazdy dostala prívlastok skutočne nebezpečná, lebo zladiť držanie surférskej dosky a šoférovanie sa aj napriek ženskej predispozícii robiť viac vecí naraz, zdalo nemožné. O to viac, keď sa tu dostanete na cesty musíte ratať s rušnou premávkou bez pravidiel. Žiadne semafory, či pravidlo pravej ruky, na križovatke ide jedna strana, až kým tá druhá nevstúpi pomaly do vozovky a nevydobije si svoje právo na presun. Keď sme pri premávke ešte jedna dôležitá vec, domáci tu trúbia, trúbia vždy a veľa. No nie preto, aby vás upozornili na chyby, ale preto, aby ste registrovali, že vás idú obehnúť a sú za vami či vedľa vás. Práve takéto stretnutia na ceste obľubujú a radi sa pristavia na kus reči počas jazdy. 

 

Bali bolo fenomenálne hneď z niekoľkých hľadísk. Milí ľudia, ktorí boli ochotní vám vždy pomôcť a pobaviť, aj keď o tom možno nevedeli. Na ostrove totiž majú problém s vyslovením písmenka "F". Namiesto neho používajú "P" a tak sme každé ráno pili namiesto "coffee" "coppee" a platili nie "fifty five" ale "pipty pive".

Na Bali sa tiež celkom ľahko stanete milionárom. Ich mena - indonézska rupia, zabezpečí to, že keď vyberáte z bankomatu 150 eur vytiahnete 2 milióny rupii. Čo bolo ešte krajšie, večera nás tu každý deň vyšla s donáškou na 0,80 centov a ovocie sme tu kupovali ešte menej pár drobných. 

Ak ešte stále nemáte jasno, ktam na dovolenku, nechajte sa zlákať Bali. Ostrovom, ktorý patrí pod Malé Sundy, teda nie je samostatným štátom, ale tvorí jednu z Indonézkych provincií.  Miestom, kde sa striedajú iba dve ročné obdobia - suché a vlhké, no obe majú príjemné teploty, v priemere asi 26 stupňov. A miestom, kde nájdete sopky, chrámy a tradície. 

 

Redaktor: Hlipi

Foto: pixabay.com

 

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan