Domácnosť|06.10.2018|19:49
Barter minulosti nepatrí

Prenesme ho do súčasnosti, dobrý obchod nikdy nie je zlý. Tak poď bartrovať!

Skúsenosti a vedomosti vymienať. Tovar za tovar zamienať. 

V minulosti ľudia vedeli, ako obchodovať. Navzájom si odovzdávali tovary, skúsenosti, dary, ktoré im boh nadelil. Alebo, o ktoré sa človek sám zaslúžil.

 ...pragmatické myslenie bez komplikácií...

Aj tak si ten tovar, či službu kúpite. Keď máte dobrých známych, priateľov, s ktorými si máte, čo vymeniť – poďte spolu bartrovať. Inokedy by ste im možno dali peniaze – zistíte, že nemáte „keš“, teraz prevod cez internetbanking. Zbytočný čas, byrokracia. Medzi známymi existovať nemusí. 

...prínos pre obe strany...

Nie je vôbec nepatrný. To, že „nepíplo“ alebo nepribudlo v peňaženke neznamená, že ste si nič nezarobili. Zarobili ste presne nato, načo by ste tie peniaze aj tak minuli. Stav je vyrovnaný. 

...môžete získať väčšiu hodnotu...

V obchode by ste si kúpili zeleninu z dovozu, vhodným bartrom – tovar za tovar – môžete od inej osoby získať domáce potraviny, rôzne homemade výrobky a pod. Nezabudnite zaplatiť! 

...„kamaráti buďme, dlhy si plaťme“...

Zhodli ste sa na bartrovom obchode? Dohodnuté. Rozmýšľajte, čo vy ponúknete. Ideálne, ak si predajca vyberie z ponuky sám. V adekvátnej hodnote. Netrvajte na výmene tovar za tovar. Čo tak, tovar za dobrú službu, za vedomosti, skúsenosti, radu a pomoc. Môžu mať aj väčšiu hodnotu. 

Ja tebe, ty mne. Dlhy si plaťme. Pri kamarátskom bartrovom obchode len a len výhodne!

 

Redaktorka: Monika Pekarovičová

Foto: www.tumblr.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan