Showbiz|09.07.2014|15:08|VIDEO
 

Tentokrát to boli  tvorivé reči s dizajnérkou obuvi Zuzanou Serbák a výtvarníčkou Renatou Ormandíkovou. Večerom nás sprevádzal herec Róbert Roth, ktorý tieto dve dámy vtipne a výstižne vyspovedal podľa otázok, ktoré mu Ivica pripravila.  Ako hudobný hosť sa nám predstavil Martin Valihora projekt, a to hneď v úvode večera, ktorý odpálil spolu s Robom. Ten zaspieval Rolling Stones tak, až sme nadobudli dojem, že k nám zavítal sám Mick Jagger. Naozaj podarený kúsok.:)

Ako prvú nám Robo predstavil Zuzku. A otázky bral teda doslovne rad za radom, rýchlo a zábavne. Hneď na začiatok zistil, že predkovia Zuzky sa vôbec nevenovali topánkam a tak sa jej spýtal, prečo obuv? Zuzka nám prezradila, že na strednej škole študovala textil, čo bolo ale podľa nej veľmi všeobecné a ona z každej stránky nazerala na rôzne veci aj mimo textilu. Potom na vysokej škole sa prihlásila na dizajn odevu a odevných doplnkov, kde sa behom 6. rokov štúdia všetko vykryštalizovalo. Zistila, že textil nie je to, čomu by sa chcela ďalej venovať, prišlo jej to príliš zložité, veľké a lákala ju skôr obuv, na ktorú sa dá podľa Zuzky nazerať ako na nejaký malý objekt. Lákala ju aj tým, že to remeslo je odlišné, je tam veľa technologických postupov a pripadá jej to komplexnejšie ako odev. 

Robo počas rozhovoru poznamenal, že niekde počul, že ľudia si všímajú pri prvom stretnutí topánky a hodinky, načo Zuzka povedala, že ona si veľmi nevšíma, a tak jej Robo ukázal, že má na ruke krásne Stormy a na nohách babské Martensy, k čomu sa Zuzka vyjadrila, že sú super a pekné, hlavne, keď sú pohodlné. A pohodlné podľa Roba určite boli a aj práve preto, že sú dámske, pánske totiž v tejto modifikácii nezohnal, tak musel zvoliť dámsky model s veľmi jemnými kvetinkami a naozaj mu pristali.

Čo sa týka Zuzkinej inšpirácie, zistili sme, že niekedy príde len tak z čista jasna, aj keď takto to býva naozaj iba veľmi zriedkavo a z veľkej časti tomu predchádza nejaký výskum a sú za tým nejaké pocity. Väčšinou ju inšpiruje všetko naokolo - tvary, geometria, príroda, hudba, ... .

Zuzka momentálne pracuje najmä s kožou, pretože v súčasnosti sa venuje nositeľným topánkam, čo je pre ňu najpraktickejšie, ale v minulosti robila aj experimenty s materiálmi, čo ju veľmi bavilo. Na otázku, aký materiál sa na topánky nepoužíva sa Zuzka vrátila do minulosti, keď robila svoju diplomovú prácu a tam používala silikón a uhlíkový kompozit, čo znamená epoxidovú živicu a uhlíkové vlákno. Tento kompozit má výnimočné vlastnosti, je pevný a zároveň aj ľahký.

Pracuje sama, viac - menej od nápadu cez zháňanie materiálu, realizáciu a všetky veci okolo toho. Pomáha jej ale aj manžel, hlavne s fotením a s grafickou časťou.

Zuzka si svoje sny väčšinou pamätá, ale dnes sa jej asi nič nesnívalo, zato v jej profesnom sne do budúcnosti má úplne jasno a to je, aby ju finančná situácia neprinútila robiť niečo iné, pretože by rada vytrvala v tom, čo robí a všetky začiatky sú finančne náročné, hlavne keď niekto začína v podstate od nuly a snaží sa niečo vybudovať.

Ako druhá prišla na rad Renata Ormandíková (Krása Vesmírna). Keď Robo videl prvý raz jej práce, hovoril si, že to je čo za úchyla? To sa mi ľúbi, to sa mi páči.. :) a dúfal, že tým Renatku neurazil a veru neurazil :) a hneď na to sa jej opýtal, či to má naozaj v náušnici muchu a že teda môže pokračovať v načatom... -Čo je toto za úchyla :) Renata denne niekoľko dní háčkovala háčkovaného jeleňa, Robo u nej videl uháčkovanú tortu, množstvo iných kusov jedla z jej produkcie, čo podľa neho vyzerá, že je to príšerná makačka, v čom mu dala za pravdu: umenie je veru makačka. K háčkovaniu ju priviedla odevná kríza, ktorá bola kedysi a jej mama vyrábala také outfity, šila aj štrikovala, ale Renatke sa najviac pozdávalo háčkovanie, a tak sa  vrhla na túto techniku, ktorú rozvíja a neskutočne ju to baví a zároveň sa tým aj ukľudňuje a keď má náhodou nejaký problém, tak jej to pomáha... a ako Robo vtipne poznamenal - sa ich asi až tak veľmi nahromadilo, až si otvorila predajňu.

Na otázku inšpirácia sa Renate nie ľahko odpovedalo, ale obaja sa zhodli na tom, že inšpirácia je všade. Na jednej akcii Robo Renatu dokonca videl s blikajúcimi náušnicami, ktoré sa vraj dajú nadstaviť podľa toho, či chce jemné blikanie, psychotické blikanie alebo len svietenie, takže sa to dá nadstaviť v podstate podľa nálady.

Na otázku, či má nejakého človeka, ktorému by chcela dať nejakú tú svoju riadnu úchyláreň Renatka odpovedala, že nad tým teda nikdy nepremýšľala, ale podľa nej hocikto, kto ocení jej tvorbu je u nej v obchode vítaný a nemusí to byť ani žiadna celebrita.

Rovnako ako aj pri Zuzke aj pri Renatke sa púštali slajdy, na ktorých sa u Renaty dosť často zobrazovali bábiky a teda padla otázka, prečo má tých bábik tak veľa. Podľa Renaty sú bábiky vďačný objekt. Sú troška strašidelné, niektoré sú pekné, niektoré sú úchylné... a dá sa to využiť na rôzne spôsoby.

Mala pokusy aj s obuvou, ale s takou veľmi veľmi zdobenou oproti tej Zuzkinej. Pozreli sme si aj domáce úlohy, ktoré boli ako vždy zamerané na témy: kde tvorím, kde bývam, môj obľúbený kúsok - Renatkin je scooter, moje raňajky, moje ruky, pohľad zhora - u Renatky háčkovaný jeleň, pohľad zdola, moja inšpirácia - na Renatkinej fotografii boli hlavičky bábik. 

Na dnešný večer si ale aj Robo pripravil domácu úlohu a všetkým nám priniesol ukázať aj jeho fotografie na rovnaké témy a samozrejme nezabudol všetko zábavne okomentovať. Na tému láska sa objavila fotografia jeho dcéry. Tému moja posteľ okomentoval tým, že je to v skúšobni v divadle, kde ho zákerný kolega odfotil, keď zaspal počas skúšky a naozaj ho v ničom nevyrušoval, ani kolegovia a dokonca ani pán režisér. Robovou inšpiráciou je nemecký filozof Friedrich Nietzsche.

Na záver sme este mali otázky od divákov a obdarovanie tých najzaujímavejších pre Zuzanu a Renatu ich vlastnými darčekmi.  Samozrejme, že počas celého večera nás sprevádzal hudobný hosť Martin Valihora Vizváry project a bol to jeden z ďalších príjemných a nezabudnuteľných Slávičajov Ivici Slávikovej a už teraz sa tešíme na ten ďalší.

 

Zuzana Serbák 

Mladá slovenská dizajnérka obuvi a doplnkov, ktorá okrem navrhovania a realizácie produktov pod vlastným menom tiež spolupracuje s ďalšími dizajnérmi a ako freelancer pracuje aj pre rôzne zahraničné štúdiá, značky, labely. Zároveň sa venuje projektom zameraným na podporu a prezentáciu lokálneho dizajnu a vizuálneho umenia. Je čerstvou absolventkou pražskej Vysokej školy Umělecko-průmyslovej, ateliéru Design odevu a obuvi, počas štúdia však absolvovala aj rôzne stáže doma a v zahraničí. 
Jej tvorba je zameraná predovšetkým na dámsku obuv. Pod značkou Zuzana Serbák vytvára kolekcie jedinečných, ručne vyrobených topánok, ale z času na čas aj kolekcie módnych doplnkov, šperkov, či odevných solitérov. S obuvou sa nebojí experimentovať, okrem uplatňovania tradičných postupov často používa aj high–tech materiály, inovuje technologické postupy a objavuje nové alternatívy. Pre jej topánky sú charakteristické tvarová čistota, jednoduchosť a vtip, zmysel pre detail, a v neposlednom rade aj originalita každého jedného páru.

Renata Ormandíková /Krása Vesmírna/

Študovala na  SUPŠ v Bratislave (Pichler, Berger). V rokoch 1987 - 1994 na  VŠVU v Bratislave (doc. Bajus).
Pripravila samostatné módne prehliadky, podielala sa na sérii módnych šou „Móda Bratislava“. Realizovala sa ako kostýmová výtvarníčka divadelných predstavení, napríklad: „English is easy“, „Gotika“, „Komiks“, „Telenovela“,„John a Yoko“ pre divadlo GunaGU. V roku 2004 vytvorila kostýmy k slovenskému filmu „O dve slabiky pozadu“. Ako kostýmová výtvarníčka spolupracovala na výrobe desiatok reklamných spotov.
V súčasnosti sa venuje tvorbe šperkov, hračiek a módnych doplnkov. V roku 2008 si otvorila vlastnú galériu – obchodík „Krása vesmírna“.

Róbert Roth 

Začínal v Detskej rozhlasovej dramatickej družine. Vyštudoval na konzervatóriu v Bratislave hudobno – dramatický odbor. Hercom Činohry  Slovenského národného divadla je od roku 2000. V tom istom roku bol nominovaný na DOSKY 2000 za rolu Ariela v Shakespearovej Búrke. V SND hral aj v ďalších dvoch Shakespearových hrách - Antonius a Kleopatra, Trojkráľový večer alebo čo len chcete (šašo Feste), na Bratislavskom hrade zase v  Kupcovi benátskom (Gratiano). Stvárnil Jarryho Tatka Ubu, za ktorého získal v Česku cenu za herecký výkon, Arthura v Mrožekovom Tangu, za Šabrina v adaptácií Dostojevského próz (Cudzia žena a muž pod posteľou) získal nomináciu na DOSKY 2006. V roku 2008 získal DOSKY za postavu Hamleta v rovnomennej inscenácii SND. Cena Nadácie Tatra Banky za umenie 2008. Predstavenie Činohry SND Hollyroth získalo 2 ocenenia (Špeciálna Cena poroty a Cena študentskej poroty) na festivale Nová dráma 2010. Ten istý titul získal cenu DOSKY 2010 za najlepší mužský herecký výkon. Incenácia si odniesla aj DOSKU 2010 ako najlepšia inscenácia sezóny 2009/2010. Bol nominovaný na Krištáľové krídlo v kategórii divadlo. Krištáľové krídlo v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie 2010. Hráva aj v projektoch mimo domovského divadla - v Gogoľových Hráčoch či Shepardovej hre Posadnutí láskou (Bratislavské mestské divadlo, Divadlo a.h.a). Hral vo filme Vladimíra Morávka - Hrubeš a Mareš sú kamaráti do dažďa. Obľubuje kapelu Rolling Stones a v marci mu vyšiel debutový album s názvom Klamanie telom. Rothova nespútaná energia sa v skladbách nepresadzuje, naopak, na platni ho objavíte s kultivovaným prejavom. Aranžmány postavené na akustických nástrojoch a nápadité vokály sa na chvíľu stali zázemím, v ktorom sa naplno rozvíja Rothove zatiaľ neobjavené muzikantské alter ego. Jeho hlas možno počuť v reklamách na dennik SME či Citroen.

Martin Valihora projekt

Hrá na bicie nástroje a perkusie. Narodil sa v hudobníckej rodine, jeho otec Dušan bol profesionálny basgitarista a mama Jana Beláková zas speváčka. Martinovi učarovali bubny, študoval aj na svetoznámej Berklee College of Music v Bostone. Spolupracuje s domácimi i zahraničnými umelcami. Už sedem rokov organizuje jazzový festival ONE DAY JAZZ FEST. V rámci neho na Slovensko pozýva každoročne svetové hudobné legendy a spája ich na jednom pódiu s najväčšími osobnosťami domácej hudobnej scény.

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan