Súťaže|24.02.2016|14:57
Buď FIT s FitRock Lozorno!

Moderná doba a sociálne siete priniesli nielen negatívne, ale aj pozitívne veci. Jednou z nich by pokojne mohlo byť motivovanie ľudí k cvičeniu a zdravému životnému štýlu. Internet v poslednej dobe zaplavili fotky  „fit ľudí“ a zdravého jedla, takže namiesto depresie, by sme sa mali skôr inšpirovať a začať jednoznačne od seba!

Cvičenie nielenže tvaruje postavu, čo veľa ľudí určite zaujíma, ale je hlavne prospešné pre naše zdravie. Na najčastejšie otázky ohľadne cvičenia a stravy nám odpovie  fitnes tréner  a výživový poradca Patrik Hubek z FitRock Lozorno. 

 

Čo patrí k hlavným pozitívam cvičenia?

Na začiatok treba povedať, že neexistuje jedno ani dve pozitíva,ale je ich mnoho. O tom, ktoré je najdôležitejšie pre jednotlivých klientov často rozhodujú ich ciele, ktoré sa vplyvom veku alebo napríklad zdravotného stavu  zvyknú meniť. No často túto otázku dostávam, preto som si vytvoril zoznam pre mňa hlavných benefitov, snáď budú osožné aj pre iných. ZEUSS bol najvyšší grécky boh a aj tieto pozitíva majú takpovediac boží princíp. Z ako zdravie, pretože cvičenie je prevenciou pred rôznymi ochoreniami našej modernej doby, ten kto cvičí sa dožíva vyššieho veku. E ako energia, keďže cvičenie prinavracia do tela vitalitu, dobrú náladu, radosť. U znamená, že cvičenie je univerzálne. Nezáleží na veku, pohlaví ani zdravotnom stave. Existuje mnoho cvičení, ktoré vždy vedia pomôcť, treba si len správne vybrať. Posledné dve písmená sú znakom sebavedomia a slobody. Vplyvom cvičenia prestávame byť väzňami vlastného tela, a aj pohľad do zrkadla je vraj milší J.

 

Aby bolo cvičenie efektívne, je určite dôležitá aj strava. Čomu by sme sa mali vyvarovať?

Strava tvorí neoddeliteľnú súčasť zdravého životného štýlu. K tomu aby organizmus dobre fungoval, potrebuje živiny. Mali by sme teda prijímať také potraviny, ktoré sú čo najviac výživné. A to je všetko, nič zložité. Komplikujeme si to sami tým, že prijímame veľa potravy, ktorá nemá takmer žiadne živiny. Vyvarovať by sme sa určite mali fast foodom, polotovarom, sladkostiam, príliš slaným, či mastným jedlám. Často krát jeme nesprávne vplyvom emócií alebo stresu, preto sa treba úprimne spýtať samého seba, či to čo práve jem, mi prospieva alebo škodí.

Dá sa nesprávnym cvičením spôsobiť si aj rôzne zdravotné ťažkosti?

Určite áno, tým samozrejme nechcem odrádzať ľudí od cvičenia, veď ublížiť si môžeme aj pri prechádzke lesom a to neznamená, že by sme sa mali prestať prechádzať. Treba si len zhodnotiť svoje aktuálne možnosti a nebáť sa spýtať sa o pomoc. Najmä pri cvičení je vhodné začať pod dohľadom trénera.

 

Niektorých ľudí možno zaujíma aj to, ako odbúrať nejaké to kilo navyše. Aký typ cvičenia by si im poradil?

Správnou voľbou je podľa môjho názoru silové cvičenie. To nutne nemusí znamenať cvičenia s ťažkými činkami, je mnoho úžasných cvičení aj s vlastnou váhou. Silové cvičenie je však veľmi efektívnou cestou ako vytvarovať postavu a schudnúť zároveň. Momentálne je trendom využívať intervalové cvičenia, kedy cvičíte krátky časový úsek v maximálnej intenzite. Takéto cvičenie podporuje spaľovanie tuku efektívnejšie ako klasické „kardio“, na ktoré sme zvyknutý v posilňovniach.

 

Strečing resp. naťahovanie svalov si ľudia zvyknú dávať hlavne po tréningu. Je vhodné sa takýmto spôsobom rozcvičiť aj pred ním?

Asi myslíte statický strečing. Nie, ten je vhodný po tréningu. Pred cvičením je lepšie telo takpovediac zahriať na správnu teplotu skôr pohybovými cvikmi. Ideálne je, ak rozcvičku končíte mierne zadýchaní.

 

Práve si  otvoril vlastné fitnescentrum , aká je vaša filozofia?

Našou filozofiou je meniť spôsob nazerania na fitnes centrum. Chceme osloviť veľkú skupinu ľudí, ktorí potrebujú a chcú pomôcť na ceste k zdraviu, no vstúpiť do klasického „mainstreamového“ fitnes centra jednoducho odmietajú. V našom „fitku“ neexistuje žiaden kult tela, klientov navzájom neporovnávame, nemáme predsudky a veríme v to, že každý klient potrebuje individuálny prístup. Sme menšie ale o to osobnejšie fitko a jediné, čo vyžadujeme od klientov je, aby sa snažili byť každým tréningom lepšou verziou samého seba (úsmev).

 

Zapojte sa do súťaže a vyhrajte  10 vstupov do FitRock Lozorno  alebo konzultáciu  s výživovým poradcom
(podľa výberu výhercu).  
Žrebujeme 7.3.2016 v poobedňajších hodinách.

text: Patrícia Kordiaková

Foto: FitRock Lozorno

 
Zapojte sa do súťaže:

Aký grécky boh bol spomenutý v článku?

Kontaktné informácie:
 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan