Cestujeme|20.02.2018|11:14
České Švajčiarsko – krajina plná tajomstiev

V severozápadnom cípe Českej republiky sa na ploche 79 kilometrov štvorcových rozprestiera Národný park České Švajčiarsko, ktoré spolu so susedným Národným parkom Saské Švajčiarsko predstavuje oblasť pieskovcov. Tá svojou rozsiahlosťou a zároveň minimálnym osídlením nemá v Európe obdobu. Národným parkom bolo toto úchvatné skalnaté územie s jedinečnou faunou a flórou vyhlásené v roku 2000.

A ako toto zaujímavé prírodné územie vzniklo? Pred viac ako 90 miliónmi rokov sa tu rozprestieralo plytké more, na ktorého dne sa začala tvoriť vrstva piesčitých usadenín. Keď more ustúpilo, zanechalo po sebe pieskovcovú platňu, ktorú dodnes pretvára vietor, dážď a mráz. Zrodil sa tak podivuhodný pieskovcový svet plný skalných veží, mostov, roklín a tiesňav. Charakter krajiny dotvárajú aj zalesnené vrcholy sopečného pôvodu, z ktorých najvýraznejší je Růžovský vrch, dominanta južnej časti národného parku.

České Švajčiarsko však netvoria iba nehybné skaly. Rozľahlé lesy ukrývajú najrozmanitejšie druhy živočíchov a rastlín, a tak pri svojich cestách po tomto kraji môžete v lese naraziť na rysa ostrovida, nad hlavou vám zakrúžia sokol sťahovavý, alebo v blízkosti vodných tokov zbadáte stopy vydry riečnej. V posledných niekoľkých rokoch sa v tunajšej riečke Kamenici objavujú lososy, ktoré sem boli vysadené v roku 1999 – a na jeseň sa priplávajú späť do rodných vôd vytrieť.

FOTO Václav Sojka

Počiatky turistického záujmu o toto územie sa datujú už do druhej polovice 18. storočia, kedy tunajší kraj očaril švajčiarskych romantických maliarov a získal svoj názov České Švajčiarsko. Vtedajší majitelia panstva začali systematicky sprístupňovať turisticky atraktívne lokality, takže sa České Švajčiarsko od druhej polovice 19. storočia stalo vyhľadávaným cieľom rozvíjajúcej sa turistiky.

Najatraktívnejšími miestami národného parku, teda okolím Hřenska a Jetřichovickými stenami, prechádzajú dva obľúbené turistické chodníky. Cyklisti môžu spoznávať miestne krásy pri jazde po cyklotrasách, pre milovníkov jazdy na koni sú vyznačené konské chodníky.

Najznámejším z turistických cieľov je Národná prírodná pamiatka Pravčická brána, najväčšia pieskovcová skalná brána v Európe. Veľkému záujmu turistov sa tešia tiež tiesňavy riečky Kamenice, kde je už od 19. storočia prevádzkovaná jazda na pramiciach. Zviezť sa na lodičkách hlbokým kaňonom obklopeným skalnými stenami bizarných tvarov je však možné len od Veľkej noci do konca októbra. V severnej časti parku potom určite stojí za to sa prejsť či zviesť na bicykli malebným Kyjovským údolím, ktorým preteká riečka Křinice. Chodník vedie až k zaniknutej obci Zadní Doubice, kde je pre peších a cyklistov otvorený hraničný prechod do susedného Saského Švajčiarska.

FOTO Jan Strakoš

Pre tých, ktorí túžia uvidieť České Švajčiarsko z vtáčej perspektívy a neboja sa náročnejšieho výstupu, sa núka hneď niekoľko možností. Krásne výhľady do krajiny, a špeciálne pri západoch slnka, sa naskytujú zo skalných vyhliadok Máriina skala, Rudolfov kameň a Wilhelmínina stena neďaleko obce Jetřichovice. Takisto stojí za to vystúpiť na rozhľadňu na Vlčej hore blízko Krásnej Lípy. Odmenou je panoramatický výhľad ako na Národný park České Švajčiarsko, tak i na Lužické hory, a pri dobrom počasí je možné uvidieť aj vrcholky Českého stredohoria. Od mája do septembra je rozhľadňa otvorená okrem pondelka denne, v ostatných mesiacoch iba cez víkendy. Úchvatný pohľad sa ponúka tiež z Lúpežníckeho hradu Šaunštejn blízkosti Vysokej Lípy. Šaunštejn je jedným zo šiestich tzv. skalných hrádkov na území národného parku, ktoré boli vybudované na pieskovcových skalách počas stredoveku. Za návštevu stojí aj Falkenštejn u Jetřichovíc či Kyjovský a Brtnický hrádok v severnej časti národného parku.

 

České Švajčiarsko však nie je iba divoká príroda plná skál a roklín, ráz tunajšej krajiny dotvárajú aj malebné zrubové chalúpky v dedinách, rozosiatych pozdĺž hraníc národného parku. Zvláštnosťou tohto kraja sú takzvané podstavcové domy, ktoré inde v Čechách neuvidíte. Vznikli kombináciou zrubového slovanského domu s hrázdeným domom západného typu. Mimoriadne krásne ľudové stavby nájdete v Kamenické Stráni a Vysoké Lípě, ktoré boli vyhlásené dedinskou pamiatkovou zónou, ale aj v obciach Medzná, Chřibská či v Jetřichoviciach.

FOTO Václav Sojka

Medzi ďalšie zaujímavé pamiatky Českého Švajčiarska, pripomínajúce dávne príbehy tunajších obyvateľov, patria božie muky, skalné kaplnky, kostolné chodníky a smerovacie kríže, ktorých je v tomto kraji veľké množstvo.

Pre bližšie informácie o turistických možnostiach v Českom Švajčiarsku sa neváhajte obrátiť na turistické informačné stredisko v Krásnej Lípe, ktoré prevádzkuje všeobecne prospešná spoločnosť České Švajčiarsko.

Viac na www.ceskesvycarsko.cz

 

FOTO: Václav Sojka

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan