Media|19.02.2019|10:37
Česko-Slovenský ples má za sebou svoj doposiaľ najromantickejší ročník

Vrchol plesovej sezóny priniesol neopakovateľnú atmosféru romantiky, noblesy a elegancie

 

Plejáda významných osobností zo všetkých oblastí spoločenského života sa počas uplynulého víkendu stretla v historickej budove pražského Obecného domu. Stovky vzácnych hostí sem pricestovali z rôznych kútov Slovenskej republiky, Českej republiky i zo zahraničia, na v poradí už šiesty ročník tradičného Česko-Slovenského plesu, ktorý každoročne na sklonku februára symbolicky uzatvára plesovú sezónu.

 

Zdroj: Česko-Slovenský ples / Foto: Martin Řezáč

 

 

Vzácni hostia i nové tváre na červenom koberci Česko-Slovenského plesu

Majestátne priestory Obecného domu v srdci českej metropoly sa stali v sobotu 16. februára dejiskom z roka na rok obľúbenejšieho Česko-Slovenského plesu. Na červenom koberci sa striedali skalní návštevníci plesu, ktorí nevynechajú ani jeden ročník, s novými tvárami, pre ktoré bol aktuálny 6. ročník debutom na Česko-Slovenskom plese. Medzi známymi osobnosťami, pre ktoré je už Česko-Slovenský ples doslova každoročnou tradíciou, sa objavila speváčka Celeste Buckingham, tento rok v sprievode priateľa Aleša Mlátilíka, jej sestra, speváčka Carmel Paradise, herečka Andrea Růžičková s manželom – hudobníkom Mikolášom Růžičkom, speváčka Monika Bagárová s priateľom, herec Martin Dejdar s manželkou, herec Pavel Trávníček s manželkou, hudobný skladateľ a dirigent Felix Slováček s partnerkou, noblesná moderátorka Inna Puhajková, speváčky Daniela a Veronika Nízlové či moderátorka Televízie JOJ Erika Barkolová alebo známa filantropka, bývalá riaditeľka súťaže Miss Slovensko Lucia Hablovičová. Svoju premiéru na Česko-Slovenskom plese absolvovala slovenská speváčka Katarzia, módny návrhár Boris Hanečka, bývalý generálny riaditeľ RTVS Václav Mika s manželkou, bratislavský župan Juraj Droba s manželkou, trnavský župan Jozef Viskupič s manželkou či česká Miss Earth 2015 a módna blogerka Karolína Mališová. Nechýbali ani uznávané osobnosti zo športového života, ako napríklad česká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková s manželom Fabrizio Sestinim, bývalým talianskym tenistom, ktorý sa však tomuto športu pracovne venuje dodnes ako manažér svetovej organizácie ATP, ktorá sa stará o najlepších tenistov sveta. Nechýbali ani príbuzní najslávnejšieho slovenského futbalistu súčasnosti Mareka Hamšíka – otec Richard a strýko Dušan Hamšíkovci.


Špeciálne pozvanie organizátorov prijali vzácne osobnosti z rôznych oblastí verejného života medzi nimi napríklad rektor Karlovej Univerzity Tomáš Zima a riaditeľ Knižnice Václava Havla Michael Žantovský. Rovnako ako každý rok, opäť nechýbali zástupcovia politickej špičky, predseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček, ministerka priemyslu a obchodu ČR Marta Nováková, viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák a množstvo ďalších vzácnych hostí z politického, diplomatického, podnikateľského a kultúrno-spoločenského života oboch krajín.

Dve slávnostné plesové retrospektívy

Česko-Slovenský ples už tradične svojím programom a dramaturgiou vzdal hold a symbolicky pripomenul významné okamihy histórie oboch našich krajín. Hostia 6. ročníka Česko-Slovenského plesu sa stali súčasťou slávnostnej pripomienky 30. výročia nežnej revolúcie, v rámci ktorej mohli na úvod plesu vzhliadnuť dva krátke dokumentárne filmy z dielne mediálnych partnerov RTVS a ČT. Dramaturgia podujatia sa zároveň niesla v duchu osláv polstoročia od konania Spoločenského zoznamovacieho večera, o ktorom sa dodnes hovorí ako o  prvom slovenskom plese v Prahe. Prvýkrát sa konal 23. apríla 1969 v sídle vtedajšieho federálneho Ministerstva zahraničných vecí v Černínskom paláci pod taktovkou novovzniknutého Miestneho odboru Matice slovenskej v Prahe.

Najromantickejšie prekvapenie plesovej sezóny

6. ročník Česko-Slovenského plesu následne otvorila svojou áriou operná speváčka Jana Šrejma Kačírková, sopranistka, sólistka a stála členka súboru Opery Národného divadla Brno.  Tanečnú časť večera zahájilo predtancovanie v podaní Baletu Národného divadla Brno tanečným číslom z baletného predstavenia Rómeo a Júlia od Sergeja Prokofjeva, v réžii Martina Glasera a choreografii Mária Radačovského, ktoré malo svoju svetovú premiéru v Brne pred 80 rokmi. Aktuálne sa v Brne pripravuje dlhoočakávané obnovené uvedenie tohto predstavenia pri príležitosti 80. výročia jeho svetovej brnenskej premiéry. Premiéra baletného opusu Rómeo a Júlie je naplánovaná na 8. marca 2019. Návštevníci Česko-Slovenského plesu tak dostali špeciálny darček možnosť ako prví vidieť v exkluzívnej predpremiére ukážku tohto baletného vystúpenia. Ako hlavná hviezda galavečera sa predstavila česko-slovenská legenda Hana Zagorová v sprievode BOOM!BANDu Jiřího Dvořáka. Spoločne s Hanou Zagorovou vystúpil ako jej špeciálny hosť spevák Petr Rezek. Po zvyšok večera sa hostia zabávali počas vystúpení Márie Čírovej, Adama Ďuricu, Terezy Kerndlovej, Laďu Kerndla, Celeste Buckingham, Carmel Paradise, Moniky Bagárovej, Andrei Zimányiovej, Ivany Regešovej, Zuzany Gamboa a Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma pod taktovkou Vladimíra Valoviča, doplneného o 14 člennú sláčikovú sekciu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Bohatý program uzavrela skupina NO NAME a obľúbené hudobné párty zoskupenie Lightmotif. Celým večerom sprevádzala hostí šarmantná slovensko-česká moderátorská dvojica Lucia Barmošová a Martin Dejdar.

Jedným z vrcholov slávnostného večera bol už tradične i osobný pozdrav od ambasádorky charity plesu Lucie Hablovičovej, ktorá pre tento rok vybrala ako projekt, ktorý ples podporil, český Nadační fond PINK BUBBLE, venujúci sa postrekonvalescenčnej podpore detí, ktoré prekonali onkologické ochorenia. Návštevníci plesu mali možnosť v priebehu večera finančne prispieť alebo nechať svoj kontakt na špeciálnych pohľadniciach od Pink Bubble s prísľubom konkrétnej podpory a pomoci tomuto nadačnému fondu. Nadačný fond Pink Bubble na plese reprezentovala osobne jeho zakladateľka Martina Šmuková, ktorá tiež prijala ponuku a stala sa ambasádorkou charity Česko-Slovenského plesu za Českú republiku.

 

Rovnako ako po minulé roky organizátori v priebehu večera opäť stanovili termín nadchádzajúceho ročníka plesu, a to na 8. február 2020.

zdroj@Česko-Slovenský ples

 

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan