Travel|26.02.2016|12:23
Chorvátsko plné zážitkov

Spojenie dobrodružstva a relaxu pri mori

Ak Vás už omrzelo leňošenie s knihou na pláži, či ste skôr aktívnejší typ a svoj voľný čas chcete stráviť objavovaním nových miest, Chorvátsko je tou správnou letnou destináciou! Áno, počujete správne. Ak počas dovolenky túžite vidieť viac ako len priezračné more, slnečné pláže a rušné promenády, do cestovnej tašky si zbaľte okrem plaviek aj pohodlné topánky, trekingové palice a dobrodružnú náladu.  Naozaj môže ľutovať každý, kto sám seba ukráti o zážitok spoznať „slovenské more“  trochu inak. Preto neváhajte a hor sa na nové objavovanie!

Históriou pulzujúci ZADAR

Toto okúzľujúce mestečko rozprestierajúce sa pri Jadranskom mori je skutočným dovolenkovým rajom, ktoré ponúka veľké množstvo bohatých zážitkov. Povinnou zastávkou cestovateľov by mala byť návšteva kostola sv. Donáta z 9. storočia s pripojenou katedrálou sv. Anastázie. Ležia uprostred centra a neodmysliteľne sa spájajú s mestom a jeho históriou, preto by bol hriech ich obísť. V súčasnosti sa v kostole konajú aj koncerty ako súčasť kultúrneho programu. Ďalším z hlavných mestských symbolov Zadaru je Kalelarga, Široká ulica (ako sa dnes už volá) je strediskom mestského rušného života. Stretávajú sa tu partie kamarátov, prechádzajú zamilované páriky, môžete si tu oddýchnuť na kávičke alebo podľahnúť nákupnému ošialu. Traduje sa, že práve na Kalelarge začína a končí láska mnohých Zadarčanov. Ak chcete vidieť ruch a každodenný život „večne živého“ mesta trocha z inej perspektívy, zájdite sa poprechádzať po mestkých hradbách. Ten výhľad stojí za to. Ak naopak patríte k večným romantikom, príďte do prístavu s dlhou pozdĺžnou promenádou a vychutnajte si západ slnka, ktorý vraj patrí k tým najkrajším na svete. Počas návštevy Zadaru určite nevynechajte jednu z najzaujímavejších atrakcií, ktorou je Morský orgán. Ide o skvost novodobej architektúry, ktorého autorom je zadarský architekt Nicola Bašić. Vyzerá ako schody do mora s otvormi v hornej časti, cez ktoré vychádza zvuk spôsobený vlnami. Treba prísť večer pri prílive, a nechať sa unášať ľúbozvučnými prírodnými tónmi. Za zmienku stojí aj očarujúci Pozdrav slnku - ohromná magická hra svetiel na nábreží mestkej promenády. Tvorí ho 300 slnečných kolektorov zabudovaných do kamenného pobrežia. Slnečná energia zachytená cez kolektory sa v noci mení na rôznofarebné svetelné efekty. Nezabudnite si so sebou zobrať fotoaparát a túto svetelnú show zvečniť. Ak milujete jazdu na dvojkolesovom tátošovi a vietor vo vlasoch, vypožičajte si bicykel a Zadar prejdite s nohami na pedáloch. Cez deň nasávajte pokojnú prímorskú atmosféru a večer si vychutnajte ten pravý rušný nočný život, pretože ten tu naozaj pulzuje. Podľa londýnskych novín The Times a Guardian je Zadar „centrom zábavy na Jadrane“ alebo aj „novou chorvátskou Mekkou cool atmosféry“.

Gurmánska cesta kamennými uličkami mesta

Nielen pamiatokchtiví, ale aj kulinári si v Zadare prídu na svoje. Doobeda začnite svoju okružnú jazdu na zadarskom trhovisku. Je zážitkom a pôžitkom pre všetky zmysly. Nájdete tu čerstvé ovocie a zeleninu, morské plody, domáci olivový olej, či koreniny. Ostrieľaní predajcovia vám šarmantne a s úsmevom na tvári predajú doslova aj nemožné, a vy budete z trhoviska odchádzať spokojný, so zásobou chorvátskych lahôdok. Nevynechajte ani návštevu tradičnej dalmatínskej konoby, čiže jedinečnej chorvátskej reštaurácie. Jedálníčky sú plné úžasných dobrôt od krevetových  šalátov, morských rýb so zemiakovým pyré a špenátom, cez grilované ustrice, až po kalamáre. Na večeru si urobte dostatočnú časovú rezervu, pretože tu sa od nedojedeného taniera neodchádza! Počas horúcich letných dní Vás schladí neodolateľná zmrzlina. Tú najlepšiu nájdete na rohu Kalelargy a Ul. Šimuna Kožičića. Kľudne si ľadové kopčeky dajte obliať čokoládou. Na dovolenke sa predsa môže zhrešiť. Z domácich jedál zasa ochutnajte Peku.  Ide o tradičný spôsob prípravy jedál v Dalmácii. Znamená to, že vo veľkom hrnci sa spolu pod parou kuchtí mäso, zemiaky a zelenina. Väčšinou sa pripravuje napríklad v nedeľu, kedy sa za stolom stretne celé rodina. A ako to už býva, treba ochutnať aj nejaký ten domáci mok. K tým tradičným patrí Rakija, Karlovačko, Maraschino, a vyskúšajte aj víno z miestnych viníc. Netreba to však prehánať, majte na pamäti, že ešte Vás čaká veľa objavovania.

Aktivitami nabitý Národný park Paklenica

Pripravte si dobrú náladu a kondičku, len teraz začína to pravé letné dobrodružstvo.  Národný park Paklenica je súčasťou mohutného pásma Velebit, typického vápencového pohoria so strmými skalnými vrchmi, jaskyňami a krasovými útvarmi.  Môžete tu vyskúšať turistiku, bicyklovanie, motosafari, či lezenie po skalách. Záleží len na Vás, akým spôsobom sa rozhodnete objavovať krásy tohto miesta. V parku sa nachádza až 150 km označených trás, chodníkov a cieľov, ktoré môžete absolvovať. Z kaňonu Malá Paklenica je možné vystúpať k jaskyni Manita peć, z Veľkého kaňonu zase dôjsť k horským chatám Ramiča i Dvori, či Parici a odtiaľ k najvyšším velebitským vrchom. Tí, ktorí majú menej času, no chcú vidieť čo najviac, zväčša zvolia prechádzku kaňonom Veľká Paklenica s označenými turistickými zastávkami, navštívia dobové múzeum, ovlažia sa v zurčiacej rieke, vychutnajú si dobrý obed a nakúpia suveníry.  Pripravte sa na množstvo turistov, pretože práve táto časť národného parku je najnavštevovanejšia. Veľký kaňon jednoznačne patrí k prírodným krásam, ktoré v Chorvátsku nemajú konkurenciu a návštevníci Severnej Dalmácie ho musia jednoznačne vidieť.  Mohutné skalné masívy a previsy, krištáľovo čistá rieka a početné jaskyne robia z tohto miesta skutočný bádateľský raj. Ostrieľaní turisti mieria vysoko do hôr, aby zdolali trasu:  Libinje – Sveto brdo – Vaganski vrh – Lipa staza – Paklenica – Starigrad. Poviem vám, „makačka“ to bolo poriadna, stála však za to. S menšími prestávkami na osvieženie sme trasu zdolali za 11hodín, počas ktorých sme si vychutnávali ľúbivé ticho, čerstvý vzduch a nedotknutú prírodu. Na jednej strane sa rozprestieralo šíre more, na druhej zeleňou pokryté vnútrozemie. Pri  tomto čarovnom pohľade nám srdce zaplesalo a oči sa rozžiarili. Toľko krásy a rozmanitosti ukrytých vysoko v horách neuvidíte hocikde. Myšlienky sa vám vyčistia, myseľ odľahčí a vy si budete priať len to,  aby ste sa tu mohli túlať večne.

Bicyklovanie v objatí hôr

Milovníci bicyklovania zväčša štartujú z dediny Starigrad, odkiaľ vedie hneď niekoľko kratších i dlhších cyklotrás. Pre menej zdatných a občasných bicyklistov je vhodnou voľbou „bajkovačka“ po cestách pozdĺž mora a pláží s krásnym pohľadom na Sveto Brdo. Pokiaľ sa na bicykli vyberiete vyššie do hôr, pripravte sa na štrkové kľukaté cesty. Trasy sú náročnejšie, s prevýšením, cesty občas nespevnené. Na tento terén je vhodný crossový alebo horský bicykel. Ak nemáte svoj, žiaden strach, radi vám ho za menší poplatok požičajú. Výhľad z hôr je nezabudnuteľný a na adrenalínový zážitok na dvoch kolesách budete s radosťou ešte dlho spomínať. Obavy z množstva turistov mať nemusíte, my sme stretli len miestnych pastierov, ktorí pripravovali svoje kamenné domy, aby na lúkach pod vrcholmi hôr mohli stráviť leto pasením oviec. Bicyklovanie si užijete  najmä skoro ráno, kedy sú teploty ideálne na športovanie a aktivity v horách. Nehrozia búrky z tepla a slnko nie je horúce. Ak budete nasledovať vyznačené cyklotrasy, dostanete sa na miesta, kde zaspal čas, dýcha história a pretrváva tradičný spôsob života domácich obyvateľov.

Kajakovanie v štýle „Winnetou“

Nezabudnuteľným zážitkom na celý život je splavovanie najkrajších chorvátskych riek Zrmanja a Kupa podľa vzoru kultového filmu Winnetou. Trasa na rieke Zrmanja je dlhá 40km, má viacero zastávok na kúpanie a trvá približne 6 hodín. Plavba rozprávkovo krásnym kaňonom s priezračnou vodou, pomedzi skalnými vežami a majestátnym 12 metrovým vodopádom bude zlatým klincom vášho chorvátskeho dobrodružstva. Vyskúšajte aj kajakovanie na mori  z dedinky Vinjerac do Starigrad-Paklenica s výhľadom na pohorie Velebit a „spiaceho Indiána“. Trasu miernym tempom zvládnete odpádlovať ľavou, zadnou a zaručene si užijete kopec zábavy, možno na vás sadne šťastie a uvidíte vo vode šantiť nezbedných delfínov. A malá rada na záver, nezabudnite si so tebou zobrať suché oblečenie na prezlečenie. Predsa len športovanie na vode je “mokré“.

Pozorovanie vtákov na Vranskom jazere

Jazero ležiace len kilometer od mora je dôležitou zastávkou migrujúcich vtákov, raj ornitológov, rybárov a milovníkov prírody. Môžete ho obísť po vode a zároveň aj po suchu cez dostupné i menej priechodné močariská. Voda v jazere je zmiešaná, spoločne  tu plávajú sladkovodné i morské ryby. Vranské jazero, najväčšie prírodné jazero v Chorvátsku sa rozprestiera medzi mestami Zadar a Šibenik. Z vnútrozemia sa sem dostanete z dediny Vrana, od mora zase z letoviska Pakoštane. Ak chcete Vranské jazero obísť, máte čo robiť! Je široké 30,2km a má viac ako 50km2.  Medzi jeho najväčšie lákadlá patrí pozorovanie desiatok druhov vtákov alebo ak chcete „birdwatching“.


Nespočetné radosti z poznávania

Potešenie prechádzať sa po náučnom chodníku v ornitologickej rezervácii, ktorý meria 800 metrov a klenie sa na drevených pylónoch tesne nad vodou znásobí radosť z množstva vtákov posedávajúcich v blízkosti brehu jazera. Nech sa páči, usalašte sa v niektorej z pozorovateľní a ak ste vyzbrojený trpezlivosťou, odmenou vám bude napríklad zážitok z možnosti sledovať vtáky pri lovení rýb.                                                                                                 
Najvyšší bod na jazerom, vyhliadka Kameniak,  sa rozprestiera vo výške 271 metrov nad morom  a vedie k nej chodník s krížovou cestou so zastaveniami, kde 13. júna na sviatok sv. Anteho miestni organizujú púť ku kaplnke. Otvorená je po celý rok a neobídete ani studňu, kam počas 2. Svetovej vojny Nemci postrieľali a nahádzali partizánov. Na vrchole sú dve vyhliadky, odkiaľ máte celé Vranské jazero a Národný park Kornati ako na dlani. Počas letnej turistickej sezóny je tu otvorená konoba, známa rybími špecialitami a milou obsluhou. Bez problémov sa sem dostanete na aute, športovci môžu na kopec vyjsť bicyklom. Prístav Prosika, obľúbený pre príjemné zelené prostredie je ako stvorený na obedný piknik, pozorovanie vtákov a posedávanie na lavičke s výhľadom na jazero. Prejdite sa odtiaľto k starej rybárskej osade Jugovir, kde sa dodnes zachoval  tradičný rybársky kamenný dom a kamenný most. Z tohto prístavu vedie umelo vytvorený kanál medzi morom a Vranským jazerom. Môžete absolvovať krátku prechádzku na jeho koniec a po 800 metroch vidieť ako sa sladká voda z jazera mieša s morskou.                                                      V prípade, že plánujete stráviť dovolenku v karavane, ste na Vranskom jazere vítaní. V severnej časti parku nájdete kemp Crkvine známy aj vďaka rybolovu. Poskytuje kompletný servis vrátane predaja rybárskych lístkov. Rybári z celej Európy tu radi trávia letnú sezónu, aby sa po návrate domov mohli pochváliť majestátnymi úlovkami. Čo vy na to? Prídete sa presvedčiť a  priveziete si najbližšie na dovolenku do Chorvátska udice aj vy? Miestne reštaurácie sú známe tým, že vedia excelentne spracovať a podávať ryby – najmä sumce, úhory, kapry, šťuky. Doprajte si k nim osviežujúci dúšok vína z priľahlých viníc. Po dobrom obede sa po jazere môžete previezť na loďkách či vodných bicykloch. Správa parku organizuje pozorovanie vtákov z člnov. Do ornitologickej rezervácie na severozápade jazera je však vstup zakázaný, hranice sú označené bójkami. Počas roka týmto územím preletí viac ako 150 druhov vtákov, takže sa určite oplatí nájsť si čas a stráviť tu príjemné popoludnie s ďalekohľadom v rukách.

Oplatí sa vedieť o Zadare

  • Zadar je spojením historických krás a všetkých výhod, ktoré potrebuje dnešný cestovateľ, pričom ponúka mnohé turistické atrakcie, ideálne ubytovanie, gurmánske delikatesy, kultúrne pamiatky, moderné športoviská a pestrý program možných výletov.
  • Zvláštnosť tohto mesta pôsobí neodolateľnou príťažlivosťou na milovníkov historických pamiatok a kultúrneho dedičstva, umelcov, turistov a jeho obyvateľov. Zadar je mesto, v ktorom je veľký priestor vyhradený pre chodcov; prechádzky po vyleštených kamenných uliciach mesta sa menia na cestu do minulosti, ale aj zážitok z urbanistickej moderny.
  • Vďaka svojej polohe sa Zadar vyznačuje miernou mediteránskou klímou (teplé a suché letá, mierne a daždivé zimy), ktorá sa prejavuje prekrásnou vegetáciou s ojedinelými exotickými subtropickými exemplármi v zadarských mestských parkoch.

Oplatí sa vedieť o Národnom parku Paklenica

  • Národný park Paklenica sa rozkladá v juhovýchodnej časti pohoria Velebit a nad Velebitským kanálom tvorí mohutnú skalnú hradbu zdvíhajúcu sa do výšky takmer 1800metrov. Samotný park zaberá rozlohu 3657 hektárov tvoriaci kruh so vstupom z dedinky Marasoviči. Do horského masívu sa zarezávajú dva mohutné kaňony, Veľká a Malá Paklenica. Paklenica po chorvátsky znamená peklo, čo pri prvom pohľade na skalné masívy určite pochopíte.
  • Národný park Paklenica je považovaný za Mekku mayovských filmov, pretože tu ležia najkrajšie a najznámejšie filmové miesta, ktoré ste mohli vidieť v kultom Winnetovi. Ak vám nebude stačiť ich návšteva, môžete sa ubytovať rovnako ako kedysi filmový štáb v hoteli Alan v letovisu Starigrad. V jeho staršej časti zriadili múzeum ako spomienku na slávne časy nakrúcania.
  • Ak patríte k fanúšikom známeho príbehu o Winnetovi a jeho „bratovi“ Old Shatterhandovi, potešíme vás. Od septembra sa začne nakrúcať nové filmové spracovanie slávnej knižnej predlohy od Karla Maya a kde inde ako v Národnom parku Paklenica.

Oplatí sa vedieť o Parku v prírode Vranské jazero

  • Vranské jazero je prírodným fenoménom a najväčším prírodným jazerom v Chorvátsku. Spolu s okolím bolo v roku 1999 vyhlásené parkom prírody. Prechádzka alebo bicyklová túra okolo jazera umožní návštevníkovi precítiť všetky vône a farby Parku prírody Vranské jazero a spoznať jeho bohatú flóru a faunu. 
  • Časť jazera je chránená ako ornitologická rezervácia. Vyskytujú sa tu totiž mnohé vzácne mokraďové druhy vtáctva. Jazero je bohaté i na rôzne sladkovodné druhy rýb, vďaka čomu je skutočným malým rajom pre športových rybárov. Zvlášť hodnotný je výskyt stredozemného poddruhu červenice ostrobruchej.
  • Toto miesto oddávna priťahuje pozornosť návštevníkov. Archeologické nálezy v lokalite „Crkvine“ ako aj na iných miestach svedčia o existencii niekoľkých poľnohospodárskych obydlí z rímskeho obdobia. Nápisy na trase rímskeho akvaduktu hovoria o veľkej hospodárskej aktivite cisárstva v tejto oblasti. Akvadukt (vodovod) rimskych staviteľov z mesta Vrane do Zadaru zásoboval vodou nielen Zadar, ale aj všetky poľnohospodárske majetky v jeho blízkosti.

Autor + foto: Simona Slováková

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan