Domácnosť|19.03.2018|09:59
Čo by ste mali vedieť o vonkajšej jednotke tepelných čerpadiel vzduch / vzduch?

Aby Vám dobre slúžilo dlhé roky, je potrebné sa v prípade tepelného čerpadla vzduch / vzduch starostlivo starať o vnútornú i vonkajšiu jednotku. Zásadné je tiež miesto, na ktorom je vonkajšia jednotka umiestnená. Neočakávajte teda, že toto zariadenie umiestnite jednoducho tam, kde Vám zrovna zostane kúsok voľného miesta.

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch je popisované ako "priestorovo nenáročné". To platí pre rozmery, nie o miesto, kde je vonkajšia jednotka čerpadla umiestnená. Základné požiadavky vonkajšej časti tohto typu čerpadla sú:

 • dostatočné množstvo prúdiaceho vzduchu tak, aby tepelného čerpadlo malo dosť energie na vstupe a bolo tak schopné dodať množstvo tepla zodpovedajúce jeho výkonu. Pokiaľ vonkajšiu jednotku umiestňujete pri stene, mala by medzi múrom a jednotkou byť medzera cca 40 centimetrov a viac.
 • ochrana pred negatívnymi vplyvmi počasia, tj. opadané lístie, hromadiaca sa voda, konáre a pod. Predmety, ktoré vnikli do tepelného čerpadla, ho môžu poškodiť a majiteľa tak čakajú náklady spojené s opravou. V ideálnom prípade by tepelné čerpadlo malo byť umiestnené pod prístreškom, ale opäť iba tak, aby malo dostatok prúdiaceho vzduchu.
 • vonkajšia jednotka by zároveň nemala byť príliš ďaleko od steny, resp. vnútornej jednotky. Skrátite tým dĺžku, počas ktorej sa teplo prepravuje a znížite tým straty. Čím dlhšia je vzdialenosť od vonkajšej jednotky k vnútornej jednotke, tým viac budete investovať do potrubia a strácať na objeme vyrobeného tepla.

  Nepracujú úplne bez hluku

  Vonkajšie jednotky moderných tepelných čerpadiel síce nie sú hlučné, na druhú stranu ich prevádzka nie je úplne tichá. Počítajte s tým, že úroveň hluku, vydávaného vonkajšou jednotkou počas prevádzky, zodpovedá umývačke riadu či práčke. Z tohto dôvodu je vhodné neumiestňovať vonkajšiu jednotku napr. pri oknách miestností určených pre spánok či relaxáciu (typicky spálňa, detská izba, či trebárs terasa).

  Jednotky tepelného čerpadla zároveň umiestnite tak, nech sa k nim ľahko dostanete a bez problémov v ich okolí môžete pracovať, napr. vykonávať pravidelnú údržbu.

  Ako zachovať estetický dojem zo záhradky či dvora?

  Niektorí majitelia tepelných čerpadiel riešia aj to, ako "zakryť" vonkajšiu jednotku tak, aby nekazila estetický dojem z dvora či záhrady. Áno, je možné osadiť prístrešok čerpadla rastlinami. Dbajte však vždy na to, aby sa tieto rastliny nedostali dovnútra vonkajšej jednotky a zároveň majte na pamäti, že samotné tepelné čerpadlo vydáva teplo, tj. na prístrešku je vhodné pestovať na teplo a tepelné výkyvy menej náchylné rastliny.

   

  foto: ivt.sk / pixabay.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan