Domácnosť|04.09.2018|16:01
Čo s prebytkom ovocia? Šup s ním do sušičky

Kým tohtoročné počasie stihlo potrápiť nejeden ľudský organizmus, ovocným stromom a kríkom sa mimoriadne darí. Krátka jar a horúce leto totiž spôsobili, že tento rok si na dozretých plodoch pochutnávame v predstihu. Obavy, že sa naše nečakané zásoby v pivnici nedožijú zimných mesiacov, môžeme zahnať sušičkou na ovocie. Prísun minerálov a vláknin tak budeme mať zaručený aj v zime.

Jahody, hrozno, hrušky, slivky či jablká dozreli tento rok skôr, ako po minulé roky. Pochutnávali sme si na nich už v časoch, kedy ich zvyčajne konzumujú Európania žijúci v južnejších končinách. Kým doposiaľ plody dozrievali postupne, dnes nám naplnili celú pivnicu. Mimoriadne vydarená úroda poteší každého záhradkára. Problémom je, že ovocie nestíhame v takomto množstve konzumovať a hrozí, že sa naše zásoby pokazia skôr, ako udrú prvé mrazy.

Nevyhadzujte, sušte!


Sušenie ovocia je azda najstarší spôsob úschovy plodín.  Táto metóda zastavuje všetky biochemické procesy v ovocí a naviac správne sušenie zastavuje aj rast mikroorganizmov. Z ovocia sa vytráca voda, no stále zostáva prirodzeným zdrojom vláknin a minerálnych látok. Tak napomáha správnemu fungovaniu tráviaceho traktu. Vďaka obsahu antioxidantov pomáha sušené ovocie v boji so srdcovými chorobami, ochoreniami pečene či so zhubnými nádormi. Je tiež vynikajúcou náhradou sladkostí pre deti i dospelých.

Na sušenie sú ideálne jablká, hrušky, slivky, marhule, ale aj hríby či paradajky. Každé ovocie má individuálne nároky na teplotu a dĺžku sušenia. Niektoré sa pripravujú bez dužiny, iné s kôstkou či bez, ďalšie v celku, iné rozpolené. Pred samotnou prípravou je teda potrebné si naštudovať, aké požiadavky má ovocie, ktoré plánujeme vysušiť.

Domáce či kupované?

Ovocie vysušené v domácom prostredí sa nedá porovnať s tými, ktoré kupujete v hypermarketoch. Kupované sú doplnené o pridaný cukor, kým ovocie pripravené v domácom prostredí obsahuje len toľko cukru, koľko v sebe obsiahla samotná plodina.

Existuje niekoľko spôsobov, ako ovocie v domácom prostredí vysušiť. Sušenie na slnku sa v poslednom čase dostáva do úzadia. Potvrdzujú to aj čísla predaja sušičiek ovocia prostredníctvom internetového obchodu Hej.sk. Ukazujú, že každoročne rastie počet predaných kusov o 23 percent. ,,Sušičky ponúkajú praktický a pomerne rýchly spôsob spracovania ovocia. Na trhu sú dostupné v rôznych prevedeniach. Výber podmieňuje frekvencia využívania sušičky, druhy plodín, ktoré hodláte takto upravovať a suma, ktorú ste ochotní investovať,“ vysvetľuje odborník na sušičky Tomáš Zezula z Hej.sk.

,,Okrúhle sušičky vyrobené z plastu majú kratšiu životnosť a sú vhodné na príležitostné používanie. Na každodenné využívanie je vhodné antikorové prevedenie, ktoré má vyššiu výdrž,“ radí odborník z Hej.sk. Rozdiel spočíva podľa neho aj v tom, že pri okrúhlych prístrojoch je potrebné priebežne meniť polohu tácok. Motor uložený v spodnej časti prístroja totiž neumožňuje rovnomerné sušenie. ,,Hranaté sušičky majú výhodu v tom, že majú motor disponovaný na boku prístroja, vďaka čomu sa ovocie na všetkých táckach vysušuje rovnako,“ dodáva Zezula z Hej.sk. Aktuálne je podľa neho na trhu široká ponuka sušičiek a ich cena sa pohybuje od 30 do 300 eur.

 

foto: hej.sk / pixabay.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan