Móda|20.12.2018|14:10
ColoMBiana módne šperky z darov pralesa

Móda je stále plná nápadov. Obdivuhodné je, ak sa jej kreativita deje v súlade s prírodou, ba ešte ju aj chráni. Dôkazom toho môžu byť napríklad originálne  módne šperky coloMBiana vyrobené z plodov palmy La Tagua. Tvorbe tejto krásy sa už osem rokov s úspechom venuje Bratislavčanka Monika Babčanová.

 

Rastlinná slonovina

V tropických dažďových pralesoch Kolumbie rastú palmy La Tagua. Ich plody majú veľmi vzácnu hmotu podobnú slonovine, pre ktorú sa v Afrike likvidovali slonie stáda. Vzácny materiál plodov La Tagua, ktorý volajú aj rastlinná slonovina, je ekologický, stály a nealergický. Dá sa sušiť, rezať, píliť i farbiť, najlepšie osvedčenými prírodnými farbivami z rastlín. Domorodí amazonskí Indiáni plody zbierajú, sušia a pília na potrebné tvary, z ktorých sa po farbení vyrábajú rôzne ozdoby, šperky.

 

Medzi pralesom a Bratislavou


Inžinierka ekonómie Monika Babčanová sa po desiatich rokoch audítorskej kariéry rozhodla opustiť svet istoty a biznisu. Zaumienila si, že bude cestovať a spoznávať exotické končiny. Cez mnohé krajiny Južnej Ameriky sa dostala až do Kolumbie medzi domorodých Indiánov, ktorí žijú v amazonskej džungli v spojení s prírodou, takmer bez technologických vymožeností dneška. Pri pozorovaní ich každodenného života objavila pre seba plod palmy La Tagua, Indiáni si z nich vyrábajú jednoduché ozdoby. Veria, že ich ochraňujú a prinášajú im šťastie. (Kedysi dávno sa z palmy vyrábali gombíky na americké vojenské uniformy. Keď ich nahradili kovové, domorodci stratili obživu.)

Úžasná tvrdá a stála hmota vysušených orechov zmenila Monike život. Počas dvoch mesiacov sa naučila plody opracovať indiánskou technikou a vytvorila svoje prvé ozdoby. Pritom v sebe objavovala zručnú remeselníčku a kreatívnu dizajnérku. Zároveň si uvedomovala obrovský potenciál tejto vzácnej prírodnej hmoty – rastlinnej slonoviny. Domov na Slovensko si priniesla niekoľko orechov s túžbou vytvoriť z nich čosi pekné. Svoj zámer zrealizovala hneď potom, keď získala od mamy, zubnej techničky, nástroje.

Odvtedy dizajnérka delí svoj čas medzi navrhovanie a tvorbu celých kolekcií dámskych módnych doplnkov, ktoré nazvala coloMBiana, a pobyt v Amazónii medzi Indiánmi, ktorým pomáha tým, že v zbere plodov pre jej tvorbu našli vo svojej domovine slušnú obživu. Pridanou hodnotou je to, že si chránia palmy – živiteľky a nedovolia klčovať svoj prales. Navyše, Monika Babčanová svojou tvorbou a podnikaním podporuje myšlienku etického a spravodlivého obchodu, ktorý zahŕňa aj ochranu životného prostredia. Z každého predaného šperku časť zisku ide naspäť v prospech domorodcov a pralesa.

 

Stopercentne ekologická krása


V jedinečných, ručne vyrábaných šperkoch coloMBiana sa spája exotická príroda, kolumbijská kultúra a európsky zmysel pre detail. Užívaním  eco-šperkov z plodov palmy La Tagua nielen šetríme životy slonov, keďže získavame alternatívny materiál, ale súčasne pomáhame prežiť miestnym obyvateľom, žijúcim v ťažko dostupnom pralese.

Šperkom som neodolala ani ja a v jedno popoludnie som sa v obchodíku Moniky Babčanovej, ktorý sa nachádza oproti recepcii hotela Holiday Inn v Bratislave, zmenila na modelku. Skúšala a skúšala som si všakovaké náhrdelníky, náramky, náušnice. No a ako správna žena, nevedela som si vybrať. Páčili sa mi skoro všetky. Veď posúďte samy. Pokojne môžu byť teraz v predvianočnom čase zaujímavým tipom na originálny darček z lásky pod stromček.

ColoMBiana má v ponuke nepreberné množstvo náhrdelníkov, náramkov, brošní či prsteňov. Ale ak máte vlastnú predstavu o originálnom šperku, dá sa vytvoriť aj individuálne, na zákazku, treba sa len kontaktovať s autorkou na www.colombiana.sk alebo +421 903 288 994.

 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan