Crossfit už nie je len pre vyvolených

Športoví odborníci charakterizujú crossfit ako program na rozvoj kondície, ktorý v sebe kombinuje rôzne tréningové metódy a náradie.

Donedávna bol využívaný najmä v ozbrojených zložkách, špeciálnych jednotkách, v tréningu bojových umení a v športovej príprave. Stále viac si však získava priaznivcov aj medzi bežnou populáciou. Športová novinka dorazila aj do našich končín. Slovenskí fanúšikovia crossfitu sa združili pod Red Royal Crossfit Team Bratislava. Jeden z jeho trénerov, Jindro Tovaryš, sa netají tým, že toto cvičenie je súčasťou jeho života už dva roky. Spoločne s kolegom Dominikom Hopjakom ho precvičovali pod bratislavským mostom Lafranconi, no crossfit by sa mal čoskoro dočkať aj strechy. Obaja páni hovoria, že toto cvičenie je revolučné a plné zábavy. Avšak aj driny, pretože v sebe spája rôzne športové disciplíny – beh, skákanie cez švihadlo, drepy, výpady, zvíhanie ťažkých závaží, hádzanie, preťahovanie. Za výdrž vás však crossfit štedro odmení. Tréneri tvrdia, že vám pomôže schudnúť, udrží vás v zdraví a v dobrej kondícii. Crossfit je vhodný pre každého, cvičia ho ženy, muži, všetky vekové kategórie. Jeho čaru podľahli aj moderátorka Jana Hospodárová či herečka Milena Minichová. Red Royal Crossfit Team obe oslovil na testovacie tréningy, z ktorých už neodišli. Známe tváre z televíznej obrazovky, rovnako ako ich profesionálni kolegovia, na cvičenie odporúčajú jediné: špeciálnu obuv RealFlex, ktorá z crossfitu robí pôžitok.

 

Z histórie do súčasnosti

Pojem crossfit zaviedol do praxe Greg Glassman v roku 2000. Vtedy otvoril prvú telocvičňu, kde sa nadšenci venovali novému druhu cvičenia. V roku 2012 ich po celom svete napočítali 3400. Samozrejme, väčšina z nich je v Amerike, ktorá je kolískou tohto cvičenia. Niet sa preto čo čudovať, že na jej území sa v roku 2007 uskutočnili aj prvé Crossfit Games. Každým rokom rastie počet účastníkov, no aj finančné odmeny, ktoré môžu víťazi získať. Napríklad v prvých troch ročníkoch to boli prémie od 500 do 5-tisíc dolárov, v roku 2010 firma Progenex venovala mužskému aj ženskému víťazovi šek v hodnote 25-tisíc dolárov, no a vlani, keď do hry vstúpil Reebok, sa finančné lákadlo zvýšilo celkovo na neuveriteľný milión. Tento rok sa Crossfit Games konajú v polovici júla v Home Depot Center v kalifornskom Carsone. Vynikajúcou správou je, že európsky región bude reprezentovať aj náš Jindřich Tovaryš.

 

by Nikoleta Kováčová

Foto: Internet

 
 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan