Media|18.05.2015|14:55
Dámy, k akému typu plemena inklinujete vy?

Povedz mi, akého psa máš a ja ti poviem, aká si:

 Do rozboru ľudských charakterov je možné pustiť sa z rôznych uhlov. My sa pozrieme na to, aká dáma ste podľa toho, akých psíkov si vyberáte!

Veľké plemená

Ako príklad dnes vyberáme plemeno: Kólia


Aký pán, taký pes: Kólia patrí k psíkom veľmi priateľským a spoločenským. Často k nim inklinujú dámy, ktoré si rady vyjdú do spoločnosti, naklonenej psím návštevám. Tieto inteligentné a pôvabné plemená si vyberajú predovšetkým dámy s vycibreným vkusom a prirodzeným vzťahom k rodine. Keďže kólia ťažko znáša samotu a naopak miluje rodinné prostredie, ideálna je pre mamičky, ktoré popri materstve stíhajú venovať sa aj aktívnemu pohybu.

 

Povahové črty: ochranárska, lojálna, aktívna, krotká, priateľská, inteligentná

Starostlivosť: k základom starostlivosti o kóliu patrí predovšetkým dostatok pohybu a správna životospráva. Napriek tomu, že patrí k dlhosrstým plemenám s krásnou huňatou srsťou, vďaka samočistiacej  schopnosti stačí, ak ju budete česať raz do týždňa, a kúpať podľa potreby.

Strava: Tak, ako dbáte o vlastnú životosprávu a vyberáte si, čo vám na tanieri chutí či chýba, rovnako by ste mali pristupovať k svojmu psiemu miláčikovi. V strave tento psík potrebuje, vzhľadom na svoju prílišnú aktivitu predovšetkým vysoký podiel stráviteľných bielkovín, kvalitných tukov a vitamínov. Odporúča sa dbať na dostatok L-karnitínu – výživu pre svalové tkanivo, a chondroitín, glukosamín a mangán pre výživu pohybového aparátu. Pre prirodzenú obranyschopnosť, ochranu a regeneráciu buniek vyberajte pre svoju kóliu krmivo, ktoré obsahuje vitamíny E a C, napr. Eminent Energy Superpremium.

 

Stredné plemená

Ako príklad dnes vyberáme plemeno: Anglický Kokršpaniel


Aký pán, taký pes:  Tento druh psíkov si vyberajú majiteľky, ktoré rady nechajú naplno prejaviť vlastný temperament, ale i temperament svojich psíkov. Dámy, ktoré takéhoto psíka vlastnia, sú nezávislé a to isté oceňujú aj na svojich štvornohých miláčikoch. Anglický kokeršpaniel je totiž spoločenský pes, no na majiteľovi nie je úplne závislý. Ďalšou spoločnou vlastnosťou majiteľky so psíkom je ich nekonfliknosť voči okoliu. Rýchlo sa jeden druhému prispôsobia a rešpektujú sa navzájom, no našťastie, majiteľky, ktoré vlastnia kokršpaniela ani neočakávajú jeho bezhraničnú poslušnosť. Je inteligentný a často aj vďaka vlastnej tvrdohlavosti si rád sám vyhodnotí, ktorý z povelov uposlúchne.

Povahové črty: hravý, priateľský, milujúci, verný, tichý, cvičiteľný

Starostlivosť: Jednou z jeho povahových vlastností je aj športovnosť a zdatnosť, aktívna a živá nátura. Vhodní sú preto práve pre dámy,  ktoré dokážu zabezpečiť dospelému kokršpanielovi každý deň najmenej hodinu voľného pohybu. Miluje lesy, kopce, polia a veľmi rád pláva. Majiteľka by mala poskytnúť kokršpanielovi príležitosť bežať plnou rýchlosťou aby mohol zachytiť vône, ktoré pôsobia na jeho inštinkty loveckého psa. Často k nim inklinujú aj dámy, ktoré sú samotárky. Kokršpaniel totiž patrí k veľmi nežným a milujúcim spoločníkom, avšak plným života a energie. 

Strava: Pre tieto aktívne psíky je vhodné dodržiavať v strave potrebný pomer bielkovín, tukov a esenciálnych aminokyselín pre obnovu svalového tkaniva a jeho dobrú kondíciu. Na starostlivosť o kvalitnú a zdravú srsť dospelých kokršpanielov dobre vplýva dostatok omega -3 a 6 mastných kyselín, ktoré obmedzujú výskyt kožných problémov, vitamíny B a A, ktoré vplývajú práve na srsť. Zanedbať netreba ani dôslednú starostlivosť o chrup, preto sa odporúča prihliadať aj na správny pomer vápnika a fosforu v krmivách, ako i na tvar a štruktúru granúl, napr. v Eminent Adult.

 

Malé plemená

Ako príklad dnes vyberáme plemeno: Čivava


Aký pán, taký pes: Čivavy uprednostňujú dámy, ktoré majú rady pocit neustálej pozornosti, predovšetkým vlastného psíka. Ide totiž o veľmi milého, prítulného a priateľského spoločníka, vhodného pre všetky vekové skupiny majiteliek. Často panuje mylná predstava, že k nim inklinujú práve chovateľky, ktoré nemajú na svojich psích spoločníkov dostatok času ani miesta, preto siahajú po tomto malom, trpasličom plemene. Opak je však pravdou. Čivavy si vyžadujú dostatok vlastnej pozornosti, sú sebavedomé a veľmi odvážne pristupujú aj k svojmu okoliu. Samy seba totiž považujú za oveľa väčších ako v skutočnosti sú.

 

Povahové črty: živá, oddaná, čulá, pohotová, nebojácna

Starostlivosť: Povaha čiváv je viac ako u väčšiny iných plemien ovplyvniteľná svojou majiteľkou. Treba preto veľmi precízne a trpezlivo pristupovať aj k jej výchove, aby sme jej tak neprivodili zlé návyky (prílišná ustráchanosť z okolia, či naopak agresivita). Zaujímavosťou u čiváv je aj zvýšená starostlivosť o ich pazúriky. Majiteľky, ktoré si teda potrpia na kvalitnú manikúru by nemali zabúdať aj na starostlivosť o labky svojich štvornohých miláčikov. Čivava je totiž veľmi ľahučká (asi 1,5 - 3 kg), vďaka čomu stráca prirodzenú schopnosť obrusovania. Raz mesačne jej doprajte príjemný očistný kúpeľ.

Strava: V jedálničku týchto najmenších, trpasličích psíkov, by sa mali objavovať predovšetkým ľahko stráviteľné bielkoviny z kuracieho mäsa s ideálnou hladinou tukov. Pri výbere krmív treba, prirodzene, dbať aj na výber veľkostne, štruktúrou a tvarom prispôsobené granule, napr. Eminent Adult Mini.  Tieto malé psie dámy však nepohrdnú ani ovocím, napríklad jablkom, hroznom či banánmi.

 

text: Mgr. Zuzana Szemöková

zdroj foto: TEKRO - Eminent a archív redakcie

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan