Media|16.04.2019|09:02
Diagnóza, ktorá zasiahne celú rodinu

Viete si predstaviť, že niekam idete a zrazu netušíte kam? Zato si jasne spomínate, že pred štyridsiatimi rokmi bola taká tuhá zima, že primŕzali aj viečka k očiam. Toto prežívajú mnohí seniori.

 

Zabúda, že zabudol

Alzheimerova choroba je deštruktívne ochorenie mozgu a patrí do skupiny chorôb nazývaných demencie. Prichádza vo vyššom veku, ale veľmi nenápadne - ako pozvoľné zabúdanie na veci, ktoré sa udiali len pred malou chvíľou.


 

Liečba neexistuje

Alzheimer je neliečiteľná choroba. Napriek tomu je dôležitá včasná a presná diagnostika, na základe ktorej sa dajú zmierňovať alebo stabilizovať príznaky choroby – najmä depresia, úzkosť, nespavosť, halucinácie a bludy. Samoobslužné činnosti sa však zhoršujú čoraz viac, preto je človek trpiaci alzheimerom odkázaný na starostlivosť iných. Dobrou správou preto je, že sa nájdu ľudia, ktorým starí a menej sebestační nie sú ľahostajní. Adriana Škriniarová je jednou z nich. „V súčasnosti sú seniori naozaj v nezávideniahodnej situácii - aj tí zdravší, a to nehovorím o tých, ktorí potrebujú niekoľkohodinovú alebo nepretržitú starostlivosť. O projekte pre seniorov som rozmýšľala už dlho, minimálne desaťročie, postupne spontánne vznikol tím ľudí, ktorí sú hlboko presvedčení, že so službami pre seniorov treba niečo urobiť. Spoločne sme vytvorili projekt, v rámci ktorého sa budú riešiť ako potreby seniorov, tak aj potreby ich rodín. Nesmierne sa tešíme, že sme našli investora, takže už čochvíľa začneme stavať, premieňať náš sen pre seniorov na skutočnosť,“ hovorí Adriana Škriniarová, spoluautorka projektu Agapé Senior Parku.

 

Moderné priestory

Park vznikne v obci Horný Bar v okrese Dunajská Streda. Projekt Agapé Senior Parku má niekoľko cieľov. Napríklad zbúrať mýtus, že domov pre seniorov je zrekonštruovaná staršia budova, kde dostanú ľudia vo vyššom veku jedlo, sociálnu a zdravotnú starostlivosť, ale inak v ňom strácajú ľudskú hodnotu a dôstojnosť. „To si seniori určite nezaslúžia,“ prízvukuje A. Šriniarová. Čo si podľa nej zaslúžia, je príjemný priestor v príjemnom prostredí, iba na skok od svojich blízkych, kde sú naozaj ľuďmi a kde sa prihliada aj na ich pocity a dbá o socializáciu.

„Veľmi nás teší, že sme našli lokalitu, ktorá zodpovedá našej filozofii, teda pokojné miesto obklopené prírodou, ktoré je zároveň veľmi dobre dostupné z hlavného mesta. Aktuálne vyberáme dodávateľa stavby, ktorá pozostáva z niekoľkých pavilónov, jeden z nich plánujeme špecializovať pre pacientov s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou,“ hovorí.

 

 

Prístup, ktorý pomáha

Aj keď sa Alzheimerova choroba nedá liečiť, pri správnych medikamentoch a hlavne prístupe sa dajú niektoré prejavy zmierňovať.

„Ochorenie je naozaj náročné z hľadiska opatery a poskytovania základnej starostlivosti a pomoci chorému. Opatrovateľom môže pomôcť podrobná informovanosť o chorobe ako takej, o jej priebehu a o tom, aké nároky bude na nich klásť. Môžu sa tak skôr pripraviť na to, s čím sa budú v spoločnom živote s chorým stretávať. Zmysluplná môže byť aj ich psychohygiena, napríklad socioterapia alebo psychoterapia a zapojenie všetkých členov rodiny do spolupráce,“ radí psychológ L. Dobšovič.


 

 

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan