Showbiz|05.04.2019|16:48
Finalistky súťaže Miss Slovensko 2019 zaspievali kvasinkám  vo vinárstve Hubert

Spoločnosť Hubert J. E., ktorá je najväčším producentom šumivých vín na Slovensku, privítala uplynulý piatok vo svojom závode v Seredi, finalistky súťaže Miss Slovensko 2019. Okrem ochutnávky sektu v rôznych štádiách výroby bolo pre dievčatá pripravených viacero prekvapení – veľký záujem vyvolala aj prítomnosť Johanna a Paulíny Hubert, ktorí im priblížili legendu vzniku šampanského na Slovensku. 


 Podľa legendy vinárstvo Hubert J.E. založil mladý napoleonský vojak, a milovník šampanského, Johann Evangelista Hubert, ktorý neplánovane ostal vo vtedajšom Prešporku kvôli krásnej ošetrovateľke Paulíne. Zaľúbenci sa zosobášili a začali s výrobou šampanského. V skutočnosti však Hubert J.E. založili páni Fischer a Schönbauer v roku 1825. Johann Hubert sa naozaj dostal do vedenia spoločnosti až v roku 1877. Zomrel ako 33 ročný a spoločnosť prevzala jeho manželka Paulína Hubert, známa z legendy.

 Silné a inšpiratívne ženy sú v spoločnosti Hubert J.E. prítomné dodnes, o čom sa mali možnosť presvedčiť aj dievčatá. Po krátkom privítaní vedenia spoločnosti Hubert J.E. sa k dievčatám pridala hlavná enologička vinárstva Hubert J.E., pani  Ingrid Vajcziková. Pani Vajcziková  sprevádzala finalistky celou prehliadkou závodu, ktorý je v Seredi od roku 1952. Len málokto vie, že pôvodné sídlo vinárstva bolo na Radlinského ulici v Bratislave, kde sa dnes nachádza jedna z fakúlt STU a pamätná tabuľa. Finalistkám súťaže krásy predstavila celú výrobu a postup tvorby sektu, kde mali možnosť ochutnať tiež „surový“ sekt Hubert DeLuxe  v štádiu zrenia.

Finalistkám súťaže Miss Slovensko 2019 učarovala hudba, ktorá dodáva dobrú náladu nielen sektovým kvasinkám, ale aj zamestnancom spoločnosti Hubert .

Pred ochutnávkou sektu zavítali aj do mimoriadne dôležitej časti výroby, ktorou je laboratórium. Miesto, ktoré je vybavené špičkovými zariadeniami a najkvalifikovanejšími odborníkmi, slúži na kontrolu. Dievčatá sa napríklad dozvedeli, že, predtým ako sa sekt dostane na náš stôl, prejde zložitou kontrolou pozostávajúcou až zo šietich krokov tak, aby bolo zabezpečená špičková kvalita tohto nápoja. 

 Jedným z prekvapení  bolo tiež predstavenie pána Leoša, ktorý vo vinárstve Hubert spieva vínnym kvasinkám. Víno je živý produkt, do ktorého zamestnanci Hubert J.E. prostredníctvom svojej práce vkladajú kus seba. Srdečný spev pána Leoša zožal veľký úspech a dievčatá sa bez váhania rozhodli k nemu pridať. Spoločne vybrali pieseň „Si kočka“ od známej slovenskej kapely a zaspievali ju kvasinkám. Opýtali sme sa enologičky Hubert J.E p. Ingrid Vajczikovej: Prečo spievať kvasinkám? „Hudba má pozitívne účinky na všetky živé organizmy, ktorými sú aj kvasinky. Odkedy sa vinárstvom Hubert ozýva hudba, hovoríme, že vína kvasia rovnomernejšie, majú vyrovnanejšiu kvalitu a aj zamestnanci majú večne úsmev na tvári.“

Finalistky Miss Slovensko 2019 s pánom Leošom, ktorý pravidelne spieva kvasinkám.

S dobrou náladou sa dievčatá presunuli do ďalšej časti výroby – do priestorov, kde sekt zreje vo fľaši tradičnou metódou. Druhotné kvasenie u prémiových produktov spoločnosti Hubert J.E. prebieha priamo vo fľaši pričom sa fľaše ručne striasajú. Pani Ingrid im podrobne vysvetlila v čom tento náročný proces spočíva. Remuáž, teda spomínané „striasanie“ fliaš, si napokon mohli dievčatá aj samé vyskúšať. Fľaše je potrebné ručne „striasať“ a následne otáčať v smere aj protismere hodinových ručičiek . 

Striasanie fliaš si vyskúšalo všetkých dvanásť finalistiek súťaže.

Napriek fyzicky náročnému „striasaniu“ ostali dievčatá v dobrej nálade, a ako je zvykom,  na pamiatku podpísali niekoľko fliaš sektu. 

 

Vedenie spoločnosti Hubert J.E.: zľava marketingový manažér p.Žoldoš, v strede hlavná enologička p.Vajcziková a riaditeľ spoločnosti p.Krúpa

 

Poslednou zastávkou bolo strieľanie štupľov sektu na terč za účasti someliéra Hubert J.E., pána Kordiaka, ktorý prevzal slovo a porozprával o rôznych spôsoboch otvárania sektu, aj tzv. sabráži. Finalistky ponoril do tajov a histórie tohto neobvyklého spôsobu otvárania sektu a spoločne si napokon nacvičili jeho „hlučné“ otváranie spôsobom streľby zátkou na terč.


Skvelú prehliadku, ktorú si pre dievčatá z Miss Slovensko pripravilo vinárstvo Hubert, sa nemohla ukončiť inak, ako zaželať tomuto vinárstvu ďalších 200 úspešných rokov plných bubliniek a radosti, ktoré sa v sekte snúbia.

 

foto: Hubert 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan