Culinary|22.06.2018|11:35
Glenfiddich – príbeh whisky z údolia jeleňov

Takmer 20 rokov sníval sen o najlepšej whisky v údolí. Napokon sa mu to s pomocou jeho rodiny podarilo. Volal sa William Grant a spolu so siedmymi synmi a dvoma dcérami postupne a vlastnoručne, kameň po kameni vybudovali pálenicu, ktorú nazvali Glenfiddich, čo v škótskej galštine znamená „údolie jeleňov“. Písal sa rok 1886.

Po roku driny sa rodine podarilo vydestilovať prvú kvapku alkoholu, presne na Vianoce v roku 1887.

Pálenica tejto svetoznámej a najviac oceňovanej single malt whisky na svete stojí na okraji mestečka Dufftown, v oblasti, ktorá je známa ako Speyside. Leží v údolí, ktorým preteká rieka Fiddich. Z jej prameňa,  nesúceho názov Robbie Dhu, čerpá pálenica vodu, ktorú využíva pri výrobe 10 miliónov litrov tohto zlatistého nápoja ročne.

Glenfiddich je jednou z mála páleníc whisky, ktorú aj dnes vlastní rodinná firma a počas celej svojej histórie sa nebráni inováciám. V roku 1957 Charles Grant Gordon, vnuk zakladateľa rodinného podniku, zamestnáva vlastných kováčov na výrobu unikátnych medených destilačných kotlov, o dva roky neskôr vytvára dielňu na vlastnú výrobu sudov, ktorá existuje v tejto škótskej pálenici dodnes. Práve sudy, hrajú nezameniteľnú úlohu pri dozrievaní kvalitnej whisky a majiteľ firmy si túto dôležitosť uvedomuje.

Rok 1961 je ďalším z medzníkov rodinnej pálenice. Dizajnér Hans Schleger navrhuje pre Glenfiddich trojhrannú fľašu, čo je v tom čase revolučný počin. Tri oblé hrany na fľaši symbolizujú tri hlavné aspekty, ktoré vplývajú na výslednú kvalitu whisky – sú  nimi voda, vzduch a sladový jačmeň.

V roku 1963 sa Glenfiddich prvýkrát dostáva na medzinárodný trh. Konzumenti whisky po celom svete, ktorí dovtedy pili len miešanú, čiže blended whisky, môžu vyskúšať ako chutí single malt. A okrem toho, značka tejto whisky je vôbec prvá, ktorá v tom čase realizuje celonárodnú reklamnú kampaň v Spojenom kráľovstve.

V roku 1969 Glenfiddich ako prvá otvára svoje návštevnícke centrum pre verejnosť a stáva sa tiež prvou single malt whisky na svete, ktorá predáva 500-tisíc fliaš whisky ročne. Dnes sa táto svetoznáma značka, ktorá sa stala inšpiráciou pre ostatné pálenice vo svete, predáva vo viac ako 200 krajinách a tvorí takmer 35 % globálneho predaja single malt whisky.

Medzi najpredávanejšie a najobľúbenejšie whisky tejto značky patria Glenfiddich 12-ročná single malt, ktorá má na konte niekoľko zlatých medailí z celosvetových súťaží, Glenfiddich 15-ročná single malt vyrábaná špeciálnym spôsobom, tzv. metódou Solera. Táto whisky zreje minimálne 15 rokov v sudoch po sherry, bourbone a mladom dube, aby sa následne ešte zmiešala vo veľkej drevenej kadi po sherry. Vynikajúca je aj 18-ročná single malt tejto značky, ale najmä jej 21-ročná sestra, ktorá dozrieva 21 rokov v kvalitných amerických sudoch po bourbone a potom je následne ešte na 4 mesiace prečerpaná do sudov po karibskom rume. Kto tieto whisky ochutná, určite si ich zamiluje.

 

foto: Glenfiddich

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan