Culinary|19.09.2018|18:08
Glenfiddich – tradícia vo fľaši

Sedím v hlbokom kresle, v ruke držím pohár s whisky a prezerám si starý rodinný album. Nie však môj, vlastný, ale album rodiny Grantovcov. Sedím totiž v štýlovej kancelárii v pálenici Glenfiddich, ktorú založil prapra...starý otec rodiny, ktorá podnik vlastní. Volal sa William Grant a jeho odkaz dnes ďalej šíri už piata generácia jeho potomkov.

Pálenica Glenfiddich je doslova priekopníkom v oblasti škótskej whisky. Ako prvá totiž definovala kategóriu škótskej single malt whisky. Len málokto dnes tuší, že do roku 1963 nebolo prakticky možné single malt whisky niekde kúpiť. Výnimkou bolo niekoľko lokálnych obchodíkov a barov v okolí páleníc. Celá ich produkcia bola dovtedy určená na výrobu miešaných whisky (tzv. blendov, dnes blended Scotch whisky).

V roku 1963 sa však pravnuci zakladateľa pálenice Glenfiddich rozhodli, že majú natoľko kvalitný destilát, až je škoda ho nepredávať i samostatne. Išli do sveta a začali túto novinku ponúkať širokej verejnosti. Aj napriek škodoradostným úsmevom na tvárach pochybovačov sa im podarilo trafiť do čierneho a predaj neuveriteľne narastal. A posmešky z radov konkurencie zrazu ustali. A tak jeden po druhom, vedomí si neskutočného potenciálu tejto komodity, začali aj oni napodobňovať pálenicu Glenfiddich. Trh so škótskou single malt whisky sa pomaly, ale isto rozrastal, až dosiahol dnešný, viac ako 10 - percentný podiel na celkovom trhu so škótskou whisky.

 

 

 

 

 

 

Práve preto máte možnosť si dnes vybrať fľaše z obrovského množstva edícií škótskej single malt whisky, z ktorých sa niektoré stali doslova legendou. Skutočnou legendou je však tá, ktorá sa o celú situáciu postarala a ktorá je už viac ako 50 rokov najpredávanejšou škótskou single malt whisky na svete – whisky Glenfiddich.

 

 


Václav Rout

Whisky Brand Ambassador William Grant & Sons 

 

foto: Glenfiddich

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan