Móda|14.08.2018|17:24
Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination "Nebeské telá: Móda a katolícka predstavivosť"

Náboženstvo je charakterizovane ako vzťah človeka k posvätnému, prostredníctvom ktorého človek transcenduje svoju skúsenosť s vonkajšou realitou.

Oblečenie je silným agentom pre spoločenské a kultúrne zmeny a tiež hlavným protagonistom pri vytváraní zdieľaného slovníka pre vyjadrenie identity. Náboženstvo malo vždy významný vplyv na spoločnosť jej kultúru a módu. V histórii boli chvíle, kedy cirkev diktovala  takmer každý aspekt života jednotlivca. Ak by božstvá mohli hovoriť, aký by bol vplyv na spôsob, akým by sme sa obliekali? Su šaty kritériom konkrétnych náboženských rádov?  Náboženstvo ponúka eklektické voľby pre módny priemysel. Všetky náboženstvá majú silnú vizuálnu estetiku. To, čo odlišuje katolícku cirkev, je spôsob, akým používa oblečenie na označenie viery, a to hlavne prostredníctvom svojej okázalé, farebnej hierarchie habitov, ktorá je signifikátorom všetkého od hodnosti až po príležitosti. Vatikán zapožičal oblečenie pre výstavu a mnohé z nich sa nikdy predtým nevideli mimo Talianska. Táto expozicia obsahuje 40 liturgických odevov a doplnkov z Sixtínskej kaplnky Sacristy z obdobia od polovice 18. do začiatku 21. storočia . Tieto slúžia ako základný kameň výstavy, zdôrazňujúc trvalý vplyv a spôsob, akými boli módni návrhári ovplyvnení katolíckou estetikou, často v dôsledku vlastnej náboženskej výchovy.

"Nebeské telá: Móda a katolícka predstavivosť", má predstaviť dialóg medzi módou a katolicizmom. Ponúka vstup do komplexného bludiska náboženstva, kultúry a módy. Monumentálny prieskum katolíckej módy schválil Vatikán, ktoré sú zapožičané zo samotného mesta. Tie su vystavené vedľa náboženského umenia s katolícky inšpirovaných návrhárov. Zobrazenie týchto ohromujúcich cirkevných kusov zdôrazňuje pokračujúci vplyv náboženstva a liturgických rúk na módu, od Cristóbal Balenciaga a Elsa Schiaparelliho až po Valentina a Donatellu Versace, ktorá je zároveň aj sponzorom tejto show. Kurátor inštitútu kostýmov Andrew Bolton vyjadril tento vzťah: "Móda a náboženstvo sú už dlho vzájomne prepojené, navzájom sa inšpirujúce a informujúce, hoci tento vzťah bol zložitý a niekedy spochybnený, vytvoril niektoré z najnáročnejších a inovatívnych výtvorov v histórii módy. "  Andrew Bolton a personál Met spolupracovali s Vatikánom na zabezpečenie  papežských rúch. Každý jeden je bohatý so zložitou zlatou výšivkou a vystavený v časti múzea, v kostýmovom centre Anna Wintour. “Nebeské telá: Móda a katolícka predstavivosť" je najväčšou expozíciou kostýmového inštitútu v histórii múzea. Cirkevna atmosféra, ktorá je už ponorená do stredovekých galérií spolu s prevratnými dizajnmi a trblietavými krížovými krížmi, je dostatočne aktívna bez toho, aby ste potrebovali nejaký príbeh. A prave táto krása bola dostatočným dôvodom pre Vatikán, aby dal jeho požehnanie.

Móda a náboženstvo sú prirodzenými partnermi: obidva sú systémy vizuálnej a metaforickej komunikácie. Predstavenie je v podstate o kráse. Krása môže byť transcendentálna, môže byť vstupnou bránou k emóciám, oslavou pravdy, uvoľnením zo zla.

Kostýmový inštitút každoročne organizuje jarnú výstavu, ktorej otvorenie prvého májového pondelka sprevádza Met Gala - jedna z najžiadanejších udalostí v každoročnom kalendári módy. Ústrednou témou tohotoročnej  Met Gala 2018 bola téma: "Nebeské telá: Móda a katolícka predstavivosť"s hviezdne obsadeným zoznamom celebrít.

“Nebeské telá: Móda a katolícka predstavivosť" je možnosť vidieť od 10. mája do 8. októbra 2018. Katalóg s fotografiami Kateriny Jebbovej sprevádza výstavu.

 

text: Elena Fedorková

foto: credit-The Metropolitan Museum of Art of New York

 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan