Domácnosť|16.10.2017|17:20
Hlava v oblakoch

Aj vy poznáte ten pocit, keď sa ráno prebudíte a zdá sa vám, že ste ani nespali? Zlý a nedostatočný spánok nemusí vždy znamenať, že ste išli do postele príliš neskoro alebo ste mali nočnú moru. Niekedy je tento problém iba fyzický a jeho príčinou môže byť váš vankúš.

Je potrebné uvedomiť si, že prespíme až tretinu života. Tí šťastnejší si pravidelne doprajú 6 až 8 hodín spánku denne, čo je množstvo času s hlavou na vankúši. Ak ho strávime na zlej poduške, skôr či neskôr dôsledky pocítime a verte, že to nie je nič príjemné. Budíme sa unavení a s meravým krkom, no môže to byť ešte horšie. Nekvalitný vankúš spôsobuje dlhodobé bolesti krčnej chrbtice, ktoré nám strpčujú nielen deň, ale aj noc. Aj otočenie hlavy za volantom sa takto stane výzvou. Radšej by ste týmto nepríjemným dôsledkom mali včas predísť, a to veľmi jednoducho - kúpou vankúša presne pre vás.

Vankúš ako najvernejší partner

Váš vankúš s vami trávi noci dlhé roky, čiže jeho výber by sa dal prirovnať k výberu toho správneho partnera. Neoplatí sa siahnuť po prvom, ktorý sa javí ideálne. Čo sa týka vankúšov, na rozdiel od partnera je dobré mať doma k dispozícii aj viacero rôznych, ktoré môžeme v prípade potreby vystriedať. Naše spánkové návyky sa totiž po čase môžu zmeniť, podhlavník by teda mal byť šitý na mieru prirodzenej spánkovej polohe. Mali by ste dbať na to, aby boli pri spánku krk a chrbtica v neutrálnej pozícii. Tá je rovnaká, keď stojíte, sedíte aj ležíte. Krk plynule nadväzuje na chrbticu a vy sa v tejto pre telo prirodzenej polohe budete cítiť vyspatí doružova. Keď sa, naopak, musí telo prispôsobovať vankúšu, šija sa cez noc namáha a vytvára nepríjemné svalové napätie, ktoré cítime aj počas dňa.

zdroj_SCANquilt


Kalokagatia posteľnej bielizne

Keď už sme začali s porovnávaním vášho posteľného spoločníka s partnerom, poďme ešte ďalej. Pri partnerovi sa oplatí zamerať sa primárne na vnútro, jeho charakter. Pri vankúšoch si môžete dovoliť byť trochu povrchní, je potrebné venovať pozornosť ako výplni, tak aj tvaru a obalu.

Na najvhodnejšiu výplň pre citlivé krky sme sa spýtali odborníčky na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt Marianny Braun: „Pri problémoch s chrbticou odporúčame tvarované anatomické vankúše. Jadro vankúša je tzv. vysokoelastická pamäťová pena, ktorá sa tvaruje pod vplyvom teploty a tlaku tela. Postupne transformuje teplotu a rozkladá váhu hlavy, krku a šije na vankúši. Pri akejkoľvek zmene tlaku na vankúš, napr. pri otáčaní počas spánku, sa pena prispôsobuje a dokonale kopíruje obrysy a krivky tela. Svojou poddajnosťou nespôsobuje protitlak narúšajúci cirkuláciu krvi a poskytuje príjemné uvoľnenie svalov a relaxáciu.” Čo sa týka ľudí citlivých na materiály: „Najvhodnejší vankúš pre alergikov je zo zmesového materiálu bavlna plus polyester, ktorý odpudzuje prach a ošetruje sa praním pri teplote od 60 do 90 °C. Ďalej odporúčame aj výrobok s prídavkom antibakteriálneho vlákna a s prídavkom striebra.”

Obal je taktiež nesmierne dôležitý. Práve s obliečkami prichádzate do priameho kontaktu, preto by ste si mali zvoliť materiál, ktorý vám je na dotyk príjemný. Obchod s bytovým textilom SCANquilt ponúka posteľné obliečky od výmyslu sveta. Na zimné obdobie sú ideálne flanelové a obliečky z hladkej bavlny. Milovníci luxusu zas ocenia bohatý výber saténových či elegantných obliečok z bavlneného damasku alebo kvalitného úpletového džerseja, ktorý je mimoriadne príjemný na dotyk. Samozrejme, jednotlivé druhy materiálov ponúkajú v rôznych farebných prevedeniach, aby vám obliečky sadli nielen k tvári, ale aj celkovo zapadli do vášho interiéru.

Jadro veci

Všeobecne sa zlý spánok a bolesť chrbta pripisujú nekvalitnému matracu. Samozrejme, matrac je dôležitým atribútom, no vankúš je prinajmenšom rovnako podstatný. Človek by si ho mal pred kúpou vyskúšať a zistiť, či mu pri ležaní vytvára prirodzenú polohu. Mnoho ľudí to nevie správne posúdiť. Vtedy sa treba obrátiť na odborníkov, napríklad v obchode s bytovým textilom, kde vám personál veľmi rád pomôže s výberom toho pravého vankúša. Ďalším faktorom, ktorému by ste mali venovať pozornosť, je náplň. Tú rozdeľujeme do troch kategórií - vankúše so špeciálnou polyesterovou výplňou, páperové vankúše a vankúše z pamäťovej peny, ktoré si časom osvoja vašu prirodzenú polohu a prispôsobia sa jej. To znie ideálne, no keď ste typ, ktorý sa rád prehadzuje, nemusí byť pamäťová pena pre vás vhodné riešenie.

 

Máme vysnívaný vankúš!

Konečne sme ho našli, no ako v každom dlhotrvajúcom vzťahu musíme dbať na jeho údržbu. Výplň vo vankúšoch tvorí jemné duté, priestorovo tvarované vlákno vo forme vločiek, preto sú vzdušné a zároveň objemné. Na zachovanie optimálnych podmienok je potrebné raz za čas vankúšik pretriasť a vyvetrať, podľa potreby aj vyprať. Na pranie špeciálnych typov vankúšov sme sa spýtali odborníčky Marianny Braun: „Pri čistení anatomických vankúšov je potrebné dodržiavať symboly na etikete. Väčšinou sa návlek ošetruje praním samostatne a jadro sa vyčistí len vlhkou handričkou.”

Veríme, že vám naše rady pomohli a nájdete svoj vysnívaný vankúš, s ktorým budete udržiavať dlhodobý a harmonický vzťah. Kiež sa z neho zrodí prvotriedny spánok bez zbytočných bolestí a stuhnutého krku.

 

foto: iStock

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan