Jarná očista domácnosti

Naučte sa efektívny spôsob ako triediť haraburdy

S prichádzajúcou jarou nastáva ideálny čas očistiť si nielen telo, ale aj myseľ. Presvedčte sa sami, že keď zo svojho života dostanete zbytočnosti, upracete si nielen svoju domácnosť, ale aj myšlienky.

Asi pre každého z nás je ľahké neustále naberať a  niesť životom veci bez toho, aby sme sa vôbec zamysleli, čo pre nás znamenajú. Zaujímavé je, že vytriedenie a následné vyhodenie rokmi zbieraných harabúrd je veľmi náročný, často až bolestný proces. Ak sa nám to však podarí, odmenou je priestor, v ktorom vyniknú veci, ktoré si našu pozornosť naozaj zaslúžia.

Štyri kroky ako vypratať svoj domov podľa Simona G. Browna, experta na feng šuej

1. Urobte veľké jarné upratovanie, všetko pootvárajte a prejdite. Upratovaním tmavých a zabudnutých zákutí objavíte predmety, na ktoré ste už dávno zabudli.  

2. Zaobstarajte si niekoľko veľkých papierových krabíc, na ktoré nalepíte tieto nápisy: NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU, NA VYHODENIE a NEROZHODNUTÉ.

3. Do krabice NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU dajte všetko, o čom sa domnievate, že nejaký čas nebudete potrebovať. Pôjde najmä o staré výpisy z banky a všetky materiály, ktoré nemôžete vyhodiť, ale momentálne ich nepotrebujete.

Do škatule NA VYHODENIE umiestnite všetko, čo vám pripomína tú časť minulosti, ktorú si prajete nechať za sebou.

Všetko, čo sa vám nakopilo v dome a o čom si nie ste istí, či vám to bude chýbať, vložte do krabice NEROZHODNUTÉ.

4. Za mesiac vyhoďte z krabice NA VYHODENIE všetko, čo vám nechýbalo. Za ďalší mesiac prezrite  krabicu NEROZHODNUTÉ, či je možné niečo presunúť NA VYHODENIE alebo NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU. Tretí mesiac prezrite obsah krabice NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU  a prípadne vyberte ďalšie veci NA VYHODENIE.

Tipy na druhú šancu

Veci na vyhodenie nemusia skončiť v smetnom koši

Oblečenie, ktoré si už neoblečiete, automaticky nevyhadzujte. Venujte ho do zbierok šatstva, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi.

Nepotrebné deky alebo prestieradlá môžete zaniesť do útulku a dopriať zvieratkám viac pohodlia.

Knihy, ktoré nepatria k vašim obľúbeným, môžu tiež poslúžiť iným. Skúste ich zaniesť do miestnych knižníc alebo skriniek, ktoré sú rozmiestnené po meste a ktokoľvek si ich môže odtiaľ požičať.  

Pozor na starú elektroniku a mobily

Elektroniku nikdy nevyhadzujte do bežného komunálneho odpadu. Vyžaduje si špeciálnu likvidáciu. Do koša nepatria ani mobilné telefóny, tie vedia správne zlikvidovať samotní operátori.  Najväčšiu zbierku mobilov robí na Slovensku už šiesty rok Orange. Tento rok sa navyše spojil s Múzeom Mobilov v Dobšinej, vďaka čomu má aj váš starý kúsok šancu obohatiť túto unikátnu kolekciu múzea. Naopak, poškodené modely, ktoré má múzeum v archíve a už ich nevyužije, zase odovzdá Orangeu na recykláciu.

Za každý odovzdaný kus navyše Orange prispeje sumou 0,50 eur neziskovej organizácii, tentokrát Lige proti rakovine. Každým starým telefónom tak pomáhate trikrát – životnému prostrediu, kultúrnemu dedičstvu a tiež dobrej veci. Okrem dobrého pocitu môže byť vašou odmenou aj nový smartfón. Viac informácií nájdete na webovej stránke Orangeu v časti Spoločenská zodpovednosť.  

fotka@pixabay

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu