Domácnosť|05.12.2018|14:51
Je vám zima? Zahrejte sa nápojom

Káva voňavá natoľko, že sa vám zbiehajú slinky ešte pol hodiny po tom, čo ju vypijete. Alebo naozaj kvalitný zelený čaj, z ktorého popíjania si rýchlo urobíte rituál. Jeseň a zima sú stvorené pre ochutnávanie najrôznejších teplých nápojov a my vám prinášame pomocníkov, ktorí vám s prípravou tej najlepšej kávy a čaju pomôžu.

 

Pri príprave kávy máte nepreberné množstvo spôsobov. Všeobecne platí, že ak ste ochotní venovať príprave trochu času a starostlivosti, nemusíte ani minúť moc peňazí. "French press kúpite za niekoľko sto korún a získate kávu vo väčšom objeme, ktorú môžete ponúknuť aj návšteve. Pripravíte ju pomerne ľahko a kvalita kávy výrazne prevyšuje napríklad kávu instatnú," vysvetľuje Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa Datartu. Rovnako dobre vám poslúži aj kávovar na prekvapkávanú kávu, alebo - ak milujete silnejšiu šálku - môžete siahnuť po moka kanvičke.

 

"Ak chcete investovať približne od jedného do štyroch tisíc korún, skvelou voľbou bude buďto základný pákový kávovar, alebo kávovar kapsľový. U kapsľových kávovarov máte na výber z obrovského množstva kapsúl s rôznymi príchuťami a intenzitou, takže si určite vyberiete tie pravé," konštatuje Iva Pavlousková. Niektoré kapsľové kávovary vám podľa nej kávu aj samy doplnia o ohriate a napenené mlieko a kvalita kapsľovej kávy je všeobecne považovaná za dobrú. Pákový kávovar potom zoženiete v širokej cenovej škále podľa funkcií, ktoré od nich očakávate.

 

Samostatnú kapitolu tvoria automatické kávovary, ktoré vám zvládnu pripraviť vždy čerstvú kávu napríklad aj stlačením jedného tlačidla. "Príprava kávy a dnes už často aj údržba prístroja býva veľmi jednoduchá a výsledkom je naozaj vynikajúca kvalitná káva, pripravená z čerstvo pomletých zŕn. Ak máte okrem espressa radi tiež lahodné mliečne kávy, napríklad latte macchiato alebo cappucino, ktoré sa v Česku tešia veľkej obľube, vyberte si model so zásobníkom na mlieko, ktorý sa o prípravu týchto nápojov postará úplne sám," uzatvára Iva Pavlousková.

 

Oproti tomu príprava čaju vyžaduje predovšetkým kvalitnú čajovú zmes, inak už si vystačíte len s rýchlovarnou kanvicou. "Pre dvojčlennú domácnosť postačí kanvica s objemom 1 l, pre troch a viacčlennú domácnosť potom kanvica s objemom minimálne 1,5 l. Rýchlosť ohrevu vody ovplyvňuje aj príkon, je vhodné, keď sa pohybuje aspoň okolo 2000 W," opisuje Iva Pavlousková. Dôležitý je rovnako ako u kávovaru aj dizajn kanvice, pretože oba prístroje zvyčajne zdobia kuchynskú linku a sú stále na očiach.

 

Produktové tipy:

 

Novinka - Varná kanvica ETA Storio

Táto nerezová kanvica sa môže pochváliť zaujímavým retro dizajnom a objemom 1,7 l. Ponúka aj vyberateľné filtračné sitko, ktoré bráni tomu, aby sa vám do čaju dostali usadeniny vodného kameňa, svetelnú signalizáciu a príkon 2150 W. Vďaka prehľadnému vodoznaku tiež ľahko uvidíte aktuálnu hladinu vody. Oceníte aj štýlovo podsvietený vodoznak, automatický systém vypínania, bezpečnostnú poistku a výber z troch atraktívnych odtieňov - čierneho, červeného a béžového. Cena je 49,90 €.

 

 

Varná kanvica ETA Crystela Esence

Rýchlovarná kanvica je ideálna pre milovníkov sypaného čaju. Vďaka plynulej regulácii teploty ohrevu vody na 50, 70, 80, 90 a 100 °C si pripravíte zelený, čierny, biely alebo ovocný čaj tak, aby jeho chuť bola plná a intenzívna. Kanvička má rýchly ohrev vody vďaka príkonu 2 200 W a uvariť si môžete až 1,7 l. Čajový večierok pre celú rodinu tak pripravíte behom niekoľkých minút a v kanvici môžete naviac aj ohriať detskú stravu. Cena je 59,90 €.

 

Rýchlovarná kanvica Kenwood JKP250

Ak často cestujete, alebo bývate v malom byte, táto kanvica je pre vás ako stvorená. Jej objem je len 450 ml a je teda veľmi kompaktná, súčasťou balenia sú navyše aj dve šálky a dve lyžičky. Aby ste ju mohli bez problémov použiť vo všetkých navštívených krajinách, ponúka dvojaké napätie. Oceníte aj bezpečnostné uzamykacie veko, dvojité vodné okno alebo odnímateľný filter zachytávajúci vodný kameň, ktorý možno jednoducho vybrať a vyčistiť. Cena je 21,10 €.

 

Kapsulový kávovar DeLonghi Nespresso Lattissima Touch EN560

Tento kapsulový kávovar v minimalistickom dizajne vám pripraví espresso, cappuccino, lungo, latte alebo macchiato behom pár sekúnd - stačí si vybrať z bohatej ponuky kapslí Nespresso. Vďaka kombinácii nádoby na vodu s objemom 900 ml s odnímateľnou nádobou na mlieko (350 ml) a patentovaného systému DeLonghi si kávu pripravíte jedným stlačením. Nahriatie prístroja trvá len 25 sekúnd, čerpadlo ponúka profesionálny tlak 19 barov, oceníte aj automatické dávkovanie vody, automatické vypínanie pri dlhšej nečinnosti alebo zásobník na použité kapsule. Súčasťou balenia je 14 rôznych kapslí Nespresso. V bielom, striebornom a čiernom prevedení. Cena je od 199 €.

 

Kapsulový kávovar Krups Nescafé Dolce Gusto Lumio

Hermeticky uzavreté kapsule uchovávajú kávu čerstvú a vybraný nápoj pripravíte jediným stlačením. Môžete si vychutnať z viac ako 30 druhov nápojov, napríklad ristretta, intenzívneho espressa, krémového cappuccina, čaju alebo radu studených nápojov. Kávovar ponúka príkon 1460 W, tlak až 15 barov, nádržku na vodu s objemom 1 l a možnosť nastavenia XL veľkosti nápoja (až 300 ml). Po minúte nečinnosti sa kávovar sám vypne, čo ho radí do kategórie A+. Na výber máte z bieleho, čierneho alebo červeného odtieňa. Cena je 79,90 €.

 

Automat DeLonghi PrimaDonna Class

Tento prémiový automatický kávovar ponúka vysokú kvalitu spracovania, vysoký výkon a možnosť prepojiť sa cez Bluetooth s aplikáciou CoffeeLink. To oceníte napríklad v prípade návštevy, pretože kávu môžete pripraviť aj z kresla v obývacej izbe alebo ráno z postele prostredníctvom mobilu. Štandardne môžete kávovar ovládať cez 3,5" TFT displej s dotykovou technológiou. Prístroj ponúka príkon 1450 W a tichý, ale veľmi účinný mlynček na kávové zrná. Zvláda ich spracovať v 13 úrovniach jemnosti, aby ste ich mohli namlieť, ako to máte najradšej. Pripraví vám celú škálu kávových nápojov i čaj a oceníte aj možnosť automatického čistenia. Cena je 1299 €.

 

Automatický kávovar Krups EA8050PE

Ponúka príkon 1450 W a čerpadlo s tlakom až 15 barov, takže extrahuje dokonalú chuť i arómu bez rizika pripálenia zŕn. Voda je ohrievaná pomocou moderného termobloku s nerezovým vnútorným povrchom, takže budete mať vždy dostatok vody o správnej teplote. Vie pripraviť rôzne typy kávových nápojov a ponúka napríklad výškovo nastaviteľné trysky, pod ktoré môžete vkladať rôzne vysoké šálky. Trysky sú navyše hneď dve, takže môžete pripravovať dva nápoje súčasne. Oceníte aj parný penič mlieka, integrovaný mlynček z prvotriednej ocele alebo prehľadné LCD displeje s ovládaním v slovenčine, kde si môžete nastaviť tri úrovne teploty, štyri stupne tvrdosti vody alebo tri stupne hrubosti mletia zŕn. Nádržka na vodu je 1,8 l, zásobník na kávu pojme až 250 g zŕn. Cena je 299,80 €.

 

Pákový kávovar De'Longhi Dedica Style EC 685

V kávovare si pripravíte výborné espresso alebo lungo a veľkosť kávy si nastavíte presne podľa svojej chuti. Silná pumpa pretlačí horúcu vodu pod tlakom 15 barov skrz kávu, a ak máte radi kávu s mliekom, potom iste oceníte nastaviteľnú parnú trysku na penenie alebo ohriatie mlieka alebo výdaj horúcej vody na čaj. Kávovar je vhodný na mletú i porciovanú kávu (tzv. E.S.E. pody). Nádržka na vodu pojme 1 l vody. Ku kávovaru získate v balení zdarma tiež praktický posúvač, slúžiaci na stláčanie kávy na sitku v páke. Cena je 149 €, vyberať môžete z viacerých farebných prevedení.

 

Pákový kávovar SAGE BES870

Doprajte si kávu hodnú profesionálneho baristu v pohodlí svojho domova. Sám kontroluje teplotu, čím zaisťuje rovnomerné uvoľňovanie arómy i chuti kávy. Systém nízkotlakového predsparenia zase zabezpečuje rovnomerné rozprestretie a postupné zvyšovanie tlaku. Iste oceníte aj integrovaný kónický mlynček s nerezovými kameňmi a s nastavením hrubosti mletia a dávkovaním kávy, 360° otočnú trysku na napenenie mlieka, samostatný vývod horúcej vody, odnímateľný kovový tamper či funkciu Clean Me pre spustenie čistiaceho procesu. Pripraviť môžete aj dve šálky zároveň a nádržka na vodu má kapacitu 2000 ml. Cena je 709 €, vyberať môžete medzi čiernou, striebornou a červenou.

 

Kávovar na prekvapkávanú kávu Kenwood kMix COX750BK

Ponúka kapacitu až na 10 šálok, permanentný umývateľný filter, Aroma Control. Sklenená kanvica s platničkou udržuje kávu teplú. Kanvica s celkovým objemom 750 ml, systém AntiDrip zamedzujúci kvapnutiu po vybratí kanvice. Cena je 79,90 €.

 

Automatický speňovač mlieka Krups XL20004E

Ak mliečna pena tvorí highlight všetkých vašich kávových nápojov, potom určite využijete aj tento automatický napeňovač mlieka. Je poháňaný príkonom 500 W, ľahko sa ovláda a môžete si vybrať z troch plne automatických programov. Všetky funkcie navyše ovládate iba stlačením jedného tlačidla. Prístroj vám pripraví najlepší pomer mlieka, peny a obsahu - u cappuccina 50% mlieka a 50% peny, u cafe latté 80% mlieka a 20% peny alebo vám vyčarí 300 ml samotného horúceho mlieka. Pripravíme s ním aj kakao a napeňovač sa navyše ľahko čistí. Cena je 99,90 €.

 

Bialetti French Press panáčik 0,35 l

Elegantná kanvica sa vyznačuje hladkými líniami a dokonalosťou v detailoch, rovnako ako kvalitou materiálu, vyrobená je z kvalitného borosilikátového skla a z nerez ocele 18/10. Typický panáčik s fúzikmi, starostlivo vyrazený do rámu z nerezovej ocele, zvyšuje potešenie z jeho využitia. Je navrhnutá pre jednoduchú prípravu výbornej kávy, využiť ju môžete ale aj na prípravu bylinkových nálevov a čajov. Ponúka objem 0,35 l a vystačí až na tri šálky. Cena je 19,90 €.

 

Všetky produkty kúpite v kamenných predajniach Datart alebo na www.datart.sk.

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan