Beauty & Health|03.05.2017|14:34
Jete „light“ a nie ste „light“? Niekde bude chyba.

Všade samý „light“! A pri tom ten „light life“ s výrobkami bez tuku a cukru, nie je vždy to naj. Ako žiť, aby ste boli naozaj light?

Jogurty, syry, nápoje, čokoláda, zmrzlina aj lízatká. Bez cukru, či tuku môže byť už skoro všetko. A veru aj je. Niekedy však naoko zdravý svet v obchodoch skrýva tajomstvo, ktoré bráni vysnívanej štíhlej línii a zdravému telu...

...pravý význam slova light...

Označenie výrobkov týmto „ľahkým slovom“ znamená menší podiel určitých látok, alebo živín – môže ísť o cukor, tuk, cholesterol... Vedeli ste, že neexistuje právna norma, ktorá by vymedzovala „light“ hranice? V praxi to znamená, že výrobca si môže svoje hranice určiť sám. Dokonca sa môže stať, že si omylom kúpite kalorický výrobok. Myslíte si, že robíte niečo pre svoje zdravie. V skutočnosti konáte naopak.

...zdanie môže klamať a vy musíte čítať...

...pretože sme obklopení svetom marketingu a nástrah číhajúcich z regálov obchodov. Je „tam“ light, tak to kupujeme. Pozor na ne! Na marketingové triky, ktoré obalamutia zmysly. Kedy budete naozaj light, ak budete kupovať light?

...porovnávajte, porovnávajte, porovnávajte...nutričné hodnoty sú must have...


Dva zrovnateľné produkty. Jeden „ľahký“, druhý „ťažký“. Kedy je ten ľahký skutočný light? Keď obsahuje minimálne o 40% menej tuku, ako ten druhý. Len pre lepšiu orientáciu vo svete light výrobkov, “hoďte” očkom na túto malú "porovnávačku":

Produkt

LIGHT (kJ)

NORMÁLNY (kJ)

Ovocný jogurt

221

449

Zmrzlina

199

345

Mliečny nápoj

193

330

Tavený syr

650

1590

Mliečna ryža

290

534

Párky

897

1527

Majonéza

1650

3087

Ovocný sirup

240

1500

Margarín

1500

2200 


...aj keď sú light, menej je viac, aby ste napokon neboli viac...

To, že majú menej kalórií, ešte neznamená, že ich môžete jesť do nekonečna. Chutí vám ten „ľahký jogurtík“? Prečo si nedať namiesto jedného, hneď tri. Veď je predsa light. O tomto to presne je. Nakoniec skončíte s rovnakým, či dokonca väčším množstvom kalórií, ako keby ste siahli po smotanovom plnotučnom.

...aký si dať ten light?...

Ten, ktorý obsahuje menej tuku, menej cukru a zároveň je bez ďalších náhradných sladidiel. Do obchodov si preto sem-tam zoberte aj okuliare. Nemusia byť iba štýlovým doplnkom, ale i pomocníkom pri predletnej diéte.

Zopár jednoduchých „light“ rád od WomanMan magazine. Ľahké pravidlá pre ľahký život, aspoň, čo sa týka postavy. Nech sme pekní a zdraví!

Redaktorka: Monika Pekarovičová, aktin.cz

Foto: Tumblr

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan