Media|07.08.2018|15:13
Karel Janák: "Umelá inteligencia nemusí mať s nami dobré úmysly."

Film Dôverný nepriateľ prináša zaujímavý pohľad na modernú dobu.

Do kín prichádza nový slovenský thriller, ktorý prináša nový pohľad na moderné technológie, ktoré nás obklopujú. Aký pohľad na túto skutočnosť majú hlavní herci a režisér sa dozviete z rozhovoru.

 

Karel Janák - réžia

 

Aký je Váš osobný vzťah k inteligentným technológiám, ktoré sú ťažiskovým námetom Dôverného nepriateľa?

K umelej inteligencii mám veľmi nadšený, zvedavý a vlastne i pozitívny vzťah. A v tom je práve to nebezpečenstvo. Umelá inteligencia nám čím ďalej tým viac robí život pohodlnejším. Vďaka tomu si technológie púšťame stále bližšie do súkromia, čím si vlastne púšťame do života niečo, čo nás môže raz pomerne zásadne ohroziť. Koľko už dnes máme rôznych prístrojov, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko. Počítače, smartfóny, autá nabité elektronikou, inteligentné prístroje v domácnosti... Tieto prístroje môže ovládať inteligencia, ktorá s nami nemusí mať dobré úmysly. Keď sa vám napríklad šikovný hacker nabúra do telefónu, razom vám môže len pomocou telefónu urobiť zo života peklo – môže posielať falošné správy, mazať dôležité e-maily, upravovať váš kalendár a podobne. A teraz si predstavte, že nemáte len telefón, ale bývate v inteligentnom dome nabitom modernými technológiami. Potom stačí akákoľvek inteligencia, či už umelá alebo ľudská, aby sa vám život premenil na slušný triler… Väčšina z nás chce mať v živote stále viac moderných technológií, lenže tým si na seba pletieme bič, ktorý sa nám raz môže vypomstiť. Trochu sa zahrávame s ohňom a to ma na tom práve fascinuje. Som rád, že sme mohli natočiť film, ktorý na všetky tie rizika upozorní

 

Dôverný nepriateľ je film špecifický v tom, že kým sa dostane do finálnej podoby, vyžaduje si kvantum postprodukčných úprav. Čo bolo v tomto smere pri nakrúcaní Dôverného nepriateľa najväčšou režisérskou výzvou?

Najväčší problém v tomto smere bol vlastne úplne nečakaný. Pre náš príbeh bolo nutné nájsť hypermoderný luxusný dom, ktorý by bol na samote - uprostred divokej prírody. Ibaže keď si už niekto postaví taký dom, tak ho nechce mať niekde mimo civilizácie. Takže po dlhom a márnom hľadaní takého domu, sme museli nakoniec zvoliť trikové riešenie. Dom, ktorý sme pre náš film vybrali, stojí uprostred mesta, a my sme ho museli pomocou trikov zasadiť do krásneho prostredia Vysokých Tatier. To si vyžaduje pomerne náročnú postprodukciu, a tiež komplikované nakrúcanie. Najmä pretože dom je v podstate jedným z hlavných hrdinov a trikov s ním spojených je vo filme naozaj veľa. To bola pre mňa určite veľká režijná výzva. Urobiť to tak, aby diváci v kine vôbec nespoznali, že tam nejaký trik je. Ešte väčšou výzvou ale pre mňa bolo pracovať s napätím. Doteraz som sa venoval iba nakrúcaniu komédií, kde je dôležitý predovšetkým humor. Triller je ale trochu iná disciplína. Urobiť to tak, aby film pôsobil tak napínavo, ako sa od poriadneho trilleru očakáva, to bola pre mňa naozaj krásna a veľmi inšpiratívna výzva.

 

Ako prácu režiséra ovplyvňuje fakt, že v okamihu, keď ho nakrúca, vie, že finálna podoba filmu si bude vyžadovať ešte množstvo trikových úprav?

Chce to veľa predstavivosti. Vo chvíli, keď nakrúcate a to, čo bude dotvorené trikármi, ešte nevidíte, musíte si to predstaviť a nielen ja sám, ale musím o tom presvedčiť aj hercov.

 

Zvládali naši herci takýto štýl nakrúcania?

Zvládli to, aj keď niektorým veciam úplne nerozumeli, ale boli statoční. Reálne až na premiére videli určité scény dotvorené trikmi.  


 

Michal Křeček - triky

 

V prípade filmu Dôverný nepriateľ sú triky nenahraditeľnou výrobnou zložkou. Pracovali ste v minulosti na filme, kde ste robili viac trikov? Alebo je Dôverný nepriateľ z tohto hľadiska Vaším najväčším projektom?

Dôverný nepriateľ svojím rozsahom patrí určite k tým zložitejším projektom, predovšetkým svojou komplexnosťou a náročnosťou jednotlivých záberov. Naše štúdio má aktuálne hotových 53 celovečerných filmov. Dôverný nepriateľ bude svojou náročnosťou, ak sa to tak vôbec sá hodnotiť, v pomyselnom rebríčku, niekde medzi 10 až 15 pozíciou.

 

Koľko trikárov sa spolupodieľalo na postprodukcii filmu Dôverný nepriateľ?

Trikárov približne 15, film ale v Magiclabe prešiel rukami omnoho väčšieho množstva ľudí, nesmieme zabúdať na technické a produkčné profesie, bez ktorých by sa obrazoví postprodukcia robiť nedala. Titulky obsahujú približne 35 mien.

 

Odkedy – dokedy ste na trikoch pracovali? Tj ako dlho trvala Vaša práca na filme?

Práca trvala tri mesiace a iba v trikovej postprodukcii sa na projekte pracovalo približne 3500 hodín.

Gabriela Marcinková - herečka


Vzťah k smart technológiám - ako ste na to Vy?

Mám absolútne neutrálny vzťah. To, čo potrebujem, to som sa naučila robiť. Akceptujem, že smart technológie v tomto svete sú a obdivujem ľudí, ktorí sa tomu venujú. Zároveň je vo mne určitý strach z toho, že sme ľudské bytosti a aby nás nejakým spôsobom nedohnalo to, kam až posúvame techniku. Môže prísť čas, kedy sa nám to vypomstí.


Keby ste v reálnom živote dostali ponuku testovať takýto dom, prijali by ste ju alebo odmietli?

Možno aj áno, ak by bol vopred dohodnutý čas, na ako dlho tam idem, tak by som s tým asi mala menší problém ako moja hrdinka vo filme.


Ako by ste opísali spoluprácu s režisérom Karlom Janákom?

Najlepšia na svete! Niektoré scény sme išli viackrát a znova, znova a znova. A ja síce viem zahrať aj na prvú, ale jeho štýl práce mi v podstate vyhovoval, pretože rada scény zahrám viackrát, a som pri tom sama sebe takým vnútorným režisérom a v jednotlivých tých pokusoch niektoré veci mením a robím inak. Takže toto mi vyhovovalo.


Ako sa Vám spolupracovalo s Vojtěchom Dykom?

Tiež veľmi dobre. Myslím si, že v tom našom manželskom vzťahu sme si sadli.


Vo filme máte veľa scén sama s Domom. Aké je pre Vás ako pre herečku odohrať dialógy a scény s neexistujúcim hereckým partnerom?

On ale v zásade existuje. My ako herci by sme mali iba rozlišovať, čo v nás partner vyvoláva. Samozrejme, niekedy vie byť mimoriadne inšpiratívny. Často sa ale stáva, že herci hrajú dobre, keď ide záber na nich, ale keď sa už točí protizáber na kolegu, nedajú do toho už takú energiu, vtedy musí človek hrabať tú emóciu “hrabať” viac zo seba ako z toho partnera. A ten dom je v niečom podobný. Ide vlastne len o to, vyvolať si na základe toho, čo dom hovorí, danú emóciu alebo reakciu, ktorá viem, že by mala prísť.


Vy máte vo filme aj dosť akčných scén. Mali ste na pľaci dublerku resp kaskadérku?

Áno, v jednej scéne, keď som musela autom preraziť závory. Dokonca to bol kaskadér, ktorý mal parochňu. Kaskadéri nakrúcali aj naháňačky v meste, ktorých je vo filme niekoľko.


Ktorá scéna bola najnáročnejšia?

Pamätám si na jednu scénu. Mám trošku problém so šoférovaním. Totiž mám auto, ktoré má automatickú prevodovku a vo filme som dostala staršie auto a mali sme točiť jednozáberovú scénu, točili sme v noci, už sme mali nadčas, boli iba 4 stupne, liali na mňa dážď, musela som pribehnúť, podsunúť kvetináč pod závoru, vliezť pod závoru, vliezť do domu, natiahnuť sa po kľúče, vyliezť von, a na konci nasadnúť do auta, naštartovať a odísť. Celé to trvalo niekoľko minút a ja som sa najviac bála toho, že sa mi nepodarí naštartovať a že to budem musieť celé opakovať kvôli takej blbosti.
Vojtěch Dyk - herec


Aký je Váš vzťah k inteligentným technológiám a aký máte názor na ich čoraz rýchlejší vývoj a stále narastajúci vplyv na životy ľudí?

Ja mám veľmi negatívny vzťah k týmto technológiám, pretože mám často pocit, že sú inteligentnejšie než ja… a že ich vývoj je rýchlejší než sme ako ľudstvo schopní vstrebať. Jediná moja výhoda je, že ja sa stále cítim byť súčasťou prírody, čo ony povedať nemôžu.

Prijali by ste aj v reálnom živote ponuku testovať inteligentný dom?

Ja by som prijal ponuku testovať strom, rieku, vietor…, ale inteligentný dom by som nechal ľuďom, ktorí k tomu majú vzťah.

 

Ako by ste opísali hereckú chémiu medzi Vami a Gabikou Marcinkovou?

“Cha...chi...Hmmmm....au...pozdravuj toho svojho...bozkávam...hmmmm....au...chi...cha...chu…”

Takže skvelá chémia.... :)

zdroj @Soul for Show


 

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan