Domácnosť|28.11.2012|13:38|GALLERY
Karol Voltemar „Na bicykli okolo sveta!“

Aké je to, keď sa jedného dňa zobudíte a rozhodnete sa, že pôjdete na najväčšiu cestu vášho života? Aké to asi je, keď začnete svoj sen plniť? A aké to asi je, keď sa váš dátum odchodu nezadržateľne blíži?

Verte tomu, že človek s ktorým sme toto interview robili sa zbytočnými otázkami netrápi. V roku 2013 sa chystá na cestu okolo sveta na bicykli. O tom, ako prebiehajú jeho prípravy na túto cestu sme ho vyspovedali aj my ;o)

WM: Karol, vieme o tebe, že nie si profesionálny športovec a pracuješ ako cestovateľ, online špecialista a školiteľ.  My máme it-čkárov zafixovaných ako nudných týpkov, ktorí sa nevedia hnúť od svojho počítača. Ty tak však nepôsobíš..

K: Tak, určite nie som tým klasickým typom IT-čkára. Nikdy som veľa nesedel na zadku, teda okrem počítača. Športu sa venujem vlastne celý život za čo vďačím aj svojej mame. Od pätnástich sa venujem športom, ktoré ma bavia a z detstva mám dobrý všeobecný základ, lebo som si prešiel takmer všetko. Športy sa postupne prestriedali aj v rámci zdravotných možností. Po úraze v 2009 sa mi možnosť športovať zúžila a tak sa teraz primárne venujem cyklistike. Samozrejme rád zájdem na inline, bežky, do plavárne, na turistiku, obmedzene môžem behať (resp. skôr krívaťJ) a tak.

 

WM: Prečo vlastne cyklistika?

K: Ako malý som vedel bicyklovať, ale reálne som sa začal trošku venovať bicyklu na strednej škole. Kúpil som si na splátky prvý bike a začal jazdiť v oklí Bratislavy v Malých Karpatoch a trošku po Slovensku. Neskôr som sa s partiou dostal na jednu cykloturistiku do Bulharska. Veľmi ma to chytilo a každý rok som si doprial dovolenku na bicykli v zahraničí. Cez víkendy okrem tréningových jázd som chodil aj na kratšie výlety. Občas si pojazdím nejaký maratónik alebo verejnú cyklistickú akciu. Proste cyklistika ma baví. Umožnuje mi prekonávať samého seba, dosahovať nové fyzické alebo mentálne méty nielen pri športe.

 

WM: Karol, prezraď nám, koľko krajín vlastne plánuješ prejsť?

K: Trasa je plánovaná cez 80 krajín. Vzhľadom na meniace sa okolnosti budem plánovať konkrétne krajiny a časový harmonogram na jar 2013. V skratke by som mal vyraziť 1.5.2013 zo Slovenska cez krajiny v okolí do Nemecka. Potom cez alpy na Balkán a v zime byť na Blízkom východe. Na jar vyraziť cez Irán k tam nebude vojna do strednej Ázie, kde chcem zdolať Karakoram Highway. Leto stráviť v Číne a strednej Ázii. Ak vyjde čas pozrieť si severnú Indiu, Nepál, Japonsko a k zime ísť do juhovýchodnej Ázie. V zime 2014 prejsť Oceániu a na jar 2015 začať bicyklovať v Austráli a Novom Zélande. V lete 2015 preletieť do Severnej Ameriky konkrétne do Kanady a ísť cez hory na západe smerom na juh. Cieľom je sa dostať do jari 2016 do Patagónie a stihnúť olympiádu v Riu 2016. Potom Afrika a návrat cez západnú, severnú Európu a krajiny pri Severnom mori domov.  Cestou bude možné absolvovať časť cesty so mnou a bude sa to dať objednať ako cyklistická dovolenka. Takže ak niekto chce byť súčasťou cesty okolo sveta má jedinečnú príležitosť.

 

WM: Vyzerá to ako lákavá ponuka. Aký by mal byť človek, ktorý sa vydá na takúto cestu?

K: Musí chcieť. Tak ako u všetkého. Ďalej by mal rád cestovať, spoznávať, slobodne konať a uvažovať. Ostatné je už len spôsob akým to zrealizuje. Môže sa vydať každý, kto v tom vidí význam a je jedno či bicykluje deň alebo celý život. Určite pomôžu, ale aj ďalšie schopnosti, ktoré pomôžu počas cesty. Človek by mal byť odhodlaný, rozhladený, aktívny, trénovaný, rozumný, schopnosť sa orientovať,  schopný prekonávať samého seba, samostatný, chce niečo dosiahnuť... To je len základ. Je toho určite ďaleko viac.

 

WM: Aj sa niečoho obávaš? Z čoho máš najväčší strach?

K: Zo zlých ľudí.

 

WM: Svojmu projektu si dal názov World bike travel. Určite si ako taký vyžaduje veľa pozornosti.

K: Projektu World bike travel  som sa začal venovať projektu v lete 2011. V rámci príprav som vytvoril informačný web, dohodol zopár partnerov na vybavenie a snáď sa nájde aj nejaký reálny sponzor pre projekt, ktorý v tomto tiež bude vidieť zmysel. Snažím sa komunikovať projekt ako mi to vyjde, občas mi niekto pomôže a to mi veľmi ušetrí čas. Okrem tréningu, treba zvládnuť prípravy, web, komunikáciu a všetko podľa toho koľko času na tom mám. Veľmi vďačím zopár ľudom, ktorí mi pomohli alebo pomáhajú pri organizácii. Odchádzam 1.5.2013 a ešte veľa vecí je potrebné vyriešiť.

 

Ak máte záujem sledovať kroky tohto šikovného mladíka, nájdite si jeho skupinu na webe http://worldbiketravel.sk alebo na Facebooku http://www.facebook.com/WorldBikeTravel

 
 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan