Showbiz|27.07.2017|09:03
Klasika, ktorá nikdy neomrzí

Sú knihy, ktoré nestarnú, aj keď majú desiatky, stovky rokov. Takéto knihy môžete otvoriť kedykoľvek a vychutnáte si ich. K nim rozhodne patrí aj táto.

Svetoznáme príbehy o chlapcovi Mauglím, ktorého z jeho dediny uniesol ľudožravý tiger. Vlčia svorka ho zachránila, vychovala a vštepila mu znalosť zákona džungle.
Všetci ho mali radi. Balú a Bagíra ho hravo učili nové veci. Keď sa otec postavil proti Šer Chánovi, boj prehral. Maugliho to veľmi mrzelo. Vlci sa chystali na lov. Maugliho nechceli so sebou zobrať, lebo ho nepokladali za dospelého. Preto chcel všetkým dokázať, že už je dospelý a pri love sa postavil proti bizónom. Utrpel ľahké zranenia...
Knihy džunglí je klasika, ktorá nestarne a ktorá vždy poteší.

„Nemôžeš zabiť ľudské mláďa. Je to proti pravidlám džungle.“

Je to kniha príbehov, ktoré sú aj súborom mravných hodnôt a kritérií. Tie by mohli byť mimoriadne inšpirujúce pre deti v dnešnom svete, ktorý je plný zmätkov. Veď aj Mauglí mohol dospieť a prežiť iba vďaka znalosti zákona a jeho rešpektovania.

Príbeh už bol niekoľkokrát adaptovaný v rozhlase, ale známe sú najmä jeho filmové spracovania. Óplne prvé ešte v roku 1942, jednu adaptáciu urobili dokonca aj v ZSSR a zatiaľ poslednou je film Kniha džunglí z roku 2016, režíroval ho Jon Favreau av úlohe Mauglího sa predstavil Neel Sethi.

„Aj ty si v niečom výnimočný. Len na to musíš prísť!“

Toto vyše 400-stranové české vydanie dopĺňajú nádherné ilustrácie Adolfa Borna, ktoré dokresľujú skryté alebo len naznačené významy literárnej predlohy.

 

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan