Cestujeme|19.11.2017|11:03
Krížom-krážom po Dubaji

Najčastejšie skloňovaný prívlastok v Dubaji začína predponou NAJ. NAJvyššia veža, NAJväčšie nákupné centrum, NAJkvalitnejšie zlato či NAJdrahší hotel. Vládnuci šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktoum si dáva už roky záležať na tom, aby obyvateľom aj návštevníkom emirátu zabezpečil zážitky, na ktoré budú ešte dlho spomínať.


Spoznať druhý najväčší emirát v Spojených arabských emirátoch znamená cestovať z jeho centra na všetky smery. V každej časti stojí totiž niečo za návštevu.

Pre plážových lenivcov

Orientačným bodom jednej z verejných pláží je mešita Jumeirah. Ako z každej mešity aj z nej sa päťkrát denne ozýva muezín a zvoláva moslimov k modlitbe. O dlhodobom nerušenom pokoji na pláži teda možno polemizovať.

Pre istotu sa oplatí premiestniť smerom na západ, kde v diaľke vidieť zdúvajúcu sa plachetnicu v podobe sedemhviezdičkového hotela Burj al Arab. Pláž Kite je vďaka priaznivému vetru a vlnám dobrá voľba aj na surfing. Ešte väčší komfort je na takzvanom ôsmom novodobom dive sveta – umelo vytvorenom palmovom ostrove Palm Jumeirah. Biele pláže sú za bránami vodného parku hotelového komplexu Atlantis The Palm.

 

Z ležadla sa turisti dívajú na vilky boháčov a ich privátne pláže vytvorené na šestnástich vejárovitých listoch. Ponuku tobogánov a atrakcií si pozrite na: https://www.atlantisthepalm.com/marine-water-park/aquaventure-waterpark

Pre obdivovateľov modernej architektúry


Výstavná časť vysokých až futuristických objektov vedie popri dvanásťprúdovej ceste Sheikha Zayeda. Blízko seba postavené mrakodrapy vytvárajú ilúziu súvislých sklenených stien a kovu. Neprehliadnuteľné nie sú ani stanice metra, ktoré postavili v tvaru mušle i lastúry. Na ulici stojí aj prvá výšková budova mesta- Dubajské svetové obchodné centrum. Písal sa rok 1979. V tom čase ju všetci považovali za zbytočný luxus. Na strane druhej jej výstavba odštartovala rozmach ďalších mrakodrapov. A tak tu dnes vidieť moderný víťazný oblúk či vežu s vrcholom v tvare pyramídy.

Pred siedmimi rokmi dokončili štvrť Dubai Downtown, na ktorú minuli približne 20 miliárd dolárov. Preslávilo ju najväčšie nákupné centrum na svete Dubai Mall so štyrmi poschodiami a viac než 1200 obchodmi. Konkurenciu ale nemá najvyššia budova sveta Burj Khalífa. Okrem toho, že so svojou výškou 828 metrov o viac než 300 metrov prekonala aj tchajwanskú budovu Taipei, na svojom konte má tiež ďalšie prvenstvá: najväčší počet poschodí – 160, najrýchlejšie a najvyššie jazdiace výťahy, najvyššie položenú mešitu, ktorá je na 158. poschodí a bazén na 76. poschodí.

Lístky na vyhliadkovú terasu si môžete objednať na stránke: https://tickets.atthetop.ae/atthetop/

Pre nakupujúcich

Nakupovať v Dubaji v nákupných centrách je nuda. Viac zážitkov si odnesiete z trhovísk. Najviac ich je v štvrti Deira. V malých stánkoch obchodníci ponúkajú od oblečenia až po koreniny, voňavky a šperky. Na takzvaný starý trh chodia záujemcovia najmä za látkami, na trhoch s koreninami nakupujú všetky prísady potrebné do varenia i špeciality ako sušené pomaranče, citróny či vzácny šafran. Kde nevonia kardamóm, v obchodoch sa vznáša vôňa kadidla.

Najviac zákazníčok vidieť na uliciach zlatého trhu. Vzácny kov totiž nakúpia za najlepšiu cenu na svete. Obchodníci šperky predávajú na váhu. Arabské krajiny sú typické i korenistými voňavkami. Práve tie miešajú na mieru na trhu s parfumami.  

Pre milovníkov púšte

Okolo 65 percent z 85 000 km² rozlohy Spojených arabských emirátov je púšť. Zvlnené piesočné duny brázdia terénne autá s domácimi šoférmi. Tí mimo asfaltových ciest strácajú takmer všetky zábrany, keďže vedia, že v tejto časti im nehrozí mastná pokuta za prekročenie rýchlosti či nedodržiavania pravidiel cestnej premávky. Najobľúbenejšou je púštna štvrť Big Red. Po západe slnka sa kopce piesku menia na červené hory, a tak je to príležitosť urobiť čo najlepšie fotografie. Oplatí sa zájsť čo najhlbšie do pustej krajiny, kde množstvo premávajúcich sa motorov nepripomína rušnú ulicu.

Pre gurmánov

Jedálne lístky reštaurácií, pouličných bufetov sú plné nielen arabských jedál, spomedzi ktorých vyhráva libanonská kuchyňa, ale tie modernejšie podniky mixujú tradičné recepty so svetovými. Presne tohto konceptu sa držia aj v reštaurácii Catch22 v najnovšej štvrti Dubaj Marina.

Na more sa pri večeri nebudete len pozerať, ale prinesú vám ho aj na tanieri. Napríklad v podobe krevetového pikantného kokteilu.

Grilované kúsky lososa či morských plodov spolu so zeleninou podávajú originálne na paličkách, čo pripomína servírovanie japonského sushi. V ponuke je aj arabský chlieb a ryža, ktorú Arabi kombinujú takmer s každým chodom. Vedenie podniku je najviac pyšné na dezertnú bombu. Než ju budete mať pred sebou na stole, trikrát sa ubezpečia, či ste si istý, že máte ešte v žalúdku dosť miesta.

Ide totiž o mimoriadne sladkú a veľkú bodku, pri ktorej inšpiráciu hľadali aj za veľkou mlákou. Skombinovali totiž toastový chlieb s arašidovým maslom, karamel a vanilkovú zmrzlinu. Celý jedálny lístok si pozrite na: https://www.catch22.ae/

Pre všetkých, ktorí chcú na dovolenke ušetriť

–letenky si objednajte cez ukrajinské aerolinky. Ceny sú totiž najlacnejšie: https://new.flyuia.com/ua/en/welcome

–v meste cestujte verejnou dopravou. Je lacná, čistá, spoľahlivá a najrýchlejšia.

–na trhu nekupujte nič bez toho, aby ste sa aspoň nepokúsili zjednávať

–mnohokrát v pouličných bistrách varia lepšie ako v nablýskaných reštauráciách, v ktorých utratíte stovky dirhamov

Text a foto: LULU

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan