Culinary|10.04.2017|12:00
LUHAČOVICE: KÚPEĽNÝ RAJ, KAM SA BUDETE VRACAŤ

Ruku na srdce, milí čitatelia. Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie kúpeľné mestečko? Promenády a parky zaliate slnečnými lúčmi? Či mravenisko ľudí pulzujúcich z jednej kúry na druhú? Alebo skrátka len pohoda, relax a zaslúžený oddych v príjemnom prostredí? Ak pritakávate, ste na správnej adrese. Luhačovice vám ponúknu z každého rožku trošku.

České mestečko ležiace približne 170 kilometrov od Bratislavy víta s otvorenou náručou každého, kto si chce vychutnať ten pravý wellness. Spokojnú masu v bielych plášťoch tvoria rovnako turisti, výletníci, mladí, starí i všetci tí, ktorých trápia ťažkosti s pohybovým aparátom, dýchacími cestami, žalúdkom, pokožkou či zápasia s poruchami metabolizmu. Kľučky na dverách si tu družne podávajú samoplatcovia i riadni pacienti.

Jedinečnú atmosféru luhačovického kúpeľného areálu dotvárajú dva vzájomne sa dopĺňajúce svety. Ten pomalší sa odohráva na kolonáde, kde si návštevníci môžu vychutnať typickú pramenitú jódovanú minerálnu vodu, pochádzajúcu z prírodného zdroja. O poznanie živšie je na zrekonštruovanej pešej zóne, kde sa pohybujú predovšetkým domáci obyvatelia.

Kozmopolitné mestečko v malebnej doline a obklopené zalesnenými kopcami láka rozmanitými pamiatkami aj bohatým spoločenským životom. Kolonáda s majestátnym Jurkovičovým domom suverénne dominuje, no za pozornosť istotne stoja aj ďalšie skvosty ako Vily Chalúpka a Jastrabie, Spoločenský dom, Hudobný pavilón alebo Vodoliečebné či Riečne a slnečné kúpele (a mnohé iné). Veľmi obľúbené sú aj unikátne zachované drevené kabínky na prezliekanie s pôvodným vybavením. Malý tip od nás: Ak milujete umenie a ste hladní po zábave a zážitkoch, určite nevynechajte útulné Lázenské divadlo, neoľutujete!

Medzi najznámejšie kúpeľné hotely patrí štvorhviezdičková Alexandria. Nájdete v nej nielen luxusné wellness centrum v štýle starorímskych kúpeľov, ale ak ste fajnšmekri, zážitková gastronómia vo vyhlásenej francúzskej reštaurácii s noblesou Prvej republiky vám vyrazí dych. Ubytovanie na úrovni sa môže pokojne porovnávať so svojimi európskymi kolegami.

Najväčšou miestnou pýchou a exkluzivitou je nepochybne Vincentka. Ak bojujete s nádchou, prechladnutím či alergiou, nemôžete siahnuť po ničom vhodnejšom. Kedysi ju plnili priamo z vrtu, no dnes je fabrika posunutá vyššie a vzácny mok sa do nej prevádza potrubím. Jej kvalita a účinky už navyše prenikli aj do sveta. Zaujímavosťou je, že Vincentka si pomaly nachádza svoje miesto aj v Číne. Mesačne jej tam vyvezú niekoľko kontajnerov. Je preto celkom jasné, že práve táto liečivá minerálna voda s prehľadom zatieni ďalších šestnásť prameňov, ktoré sú pomenované po členoch šľachtického rodu Serenyiovcov, bývalých majiteľoch panstva. Vyskúšajte aj Ottovku alebo Aloisku, vaše telo sa vám poďakuje.

Čaro Luhačovíc a liečivú moc ich prameňov ročne okúsia desaťtisíce ľudí. Kúpeľná sezóna sa tu začne aj tentoraz začiatkom mája. Neváhajte, podzemné poklady už čakajú na vás!

 

zdroj: ME

Foto: Václav Jirásek, CzechTourism / Libor Sváček, CzechTourism

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan