Showbiz|11.10.2017|11:28
Martin Šmahel podporil ľudí s nevyliečiteľnými chorobami čriev

Spolu s pacientmi pózoval na fotografiách známej fotografky Jany Keketi

Známy slovenský fitnesstréner a model Martin Šmahel podporil pacientov s Crohnovou chorobu a ulceróznou kolitídou. Tieto diagnózy združuje skratka IBD (inflammatory bowel disease - zápalové črevné ochorenie). Ide o závažné choroby, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu života a bez diagnostiky a liečby môžu vyústiť do život ohrozujúcich komplikácií, vrátane rakoviny hrubého čreva.

Niekdajší Muž roka a propagátor zdravého životného štýlu nafotil s pacientkami a pacientmi sériu fotografií pod taktovkou známej fotografky Jany Keketi. „Keby mi nepovedali, že ide o pacientov s IBD, nikdy by som na to neprišiel.  Až jazvy či vývody na bruchu prezrádzajú viac. Keď si predstavím, čím všetkým si museli prejsť a stále prechádzajú, je úžasné, že sa zaťali a rozhodli sa žiť plnohodnotný život plný radosti a smiechu. Sú dôkazom toho, že ani v ťažkých životných chvíľach sa netreba opúšťať, ale bojovať. Takúto myšlienku podporím veľmi rád,“ prezradil Martin Šmahel. „Bol to veľmi spontánny nápad, veľmi ma potešilo, že Martin súhlasil. Na fotení vládla úžasná atmosféra a myslím si, že je to aj vidieť. Dúfam, že takto povzbudíme aj ďalších pacientov, pre ktorých je ich diagnóza nočnou morou,“ uviedla predsedníčka Slovak Crohn Clubu Nina Kovačiková.

Tridsaťštyriročná zdravotná asistentka žije s Crohnom od svojich pätnástich rokov. Všetko sa začalo bolesťami brucha, hnačkami, zvracaním, chudnutím či krvou v stolici. Ako stredoškoláčka strávila päť mesiacov napojená na špeciálnu parenterálnu výživu. Za sebou má šesť operácií, aktuálne je na biologickej liečbe. So svojím ochorením sa vyrovnáva aj tým, že sa venuje osvete, podpore ďalších pacientov a zvyšovaniu povedomia o IBD. „Sama som sa stretla s tým, že mi ľudia nechceli veriť, že môj stav je naozaj vážny. Som presvedčená o tom, že o IBD treba vzdelávať nielen pacientov, ale aj širokú verejnosť. Práve podpora okolia a pochopenie blízkych dokáže urobiť zázraky,“ dodala.

Na fotografiách je aj Juraj, ktorého ťažkosti sa začali, keď mal 22 rokov. Diagnostikovali mu ulceróznu kolitídu a začal sa kolotoč rôznych liečebných metód a postupov. Všetko však pomohlo len na chvíľu. Napokon skončil s ileostómiou – umelým vývodom z tenkého čreva. Napriek všetkému sa snaží užívať si každú vzácnu chvíľu a pomáha mu pohyb, zdravý životný štýl a priateľka.

Tridsaťdvaročný RasťoCrohna od svojich 12 rokov. Po piatich operáciách mu zostalo len 50 centimetrov tenkého čreva a Hickmanov katéter na výživu. Užíva množstvo liekov, probiotiká, doplnky stravy aj biologickú liečbu. Pomáhajú mu aj infúzie. Okrem boja proti chorobe ho vyčerpávajú neustále problémy s byrokraciou poisťovní a doplatkami za lieky.

Tridsaťjedenročná Lenka vyrástla v detskom domove. Ochorenie si ju našlo po tom, ako nastúpila na vysokú školu. Kým jej spolužiačky si užívali vysokoškolský život, ona trávila celé noci na toalete. Po dvoch rokoch trápenia jej zabrala biologická liečba, dokončila školu, našla si prácu. Pre vedľajšie účinky musela liečbu ukončiť a opäť skončila v nemocnici. V súčasnosti žije so stómiou, vďačí lekárom za život a teší sa zo života.

Júlia žije s Crohnom už vyše 18 rokov. Prvý raz ju operovali ako 12-ročnú. Ako hovorí, Crohn ju stále dokáže prekvapiť. Keď už si myslí, že má všetko pod kontrolou, o slovo sa prihlási recidíva. Počas svojho života si prešla ileostómiou, 8-mesačným obdobím na infúziách, hmotnosťou 32 kilogramov, operáciami, biologickou liečbou, ale aj gynekologickými ťažkosťami. Snaží sa však myslieť pozitívne a naozaj žiť, nielen prežívať.

 

foto: J. Keketi

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan