Travel|05.12.2016|20:53
METROPOLY, KTORÉ STOJA ZA TO

S najväčším počtom obyvateľov vyhráva Moskva, romantické duše zas uprednostňujú jednoznačne Rím. Každé z nich je iné, len jedno majú spoločné. Ide o hlavné mestá, ktoré reprezentujú svoje krajiny. Čo ich charakterizuje?

UKRAJINSKÝ KYJEV


Symbolom ukrajinskej metropoly je Katedrála sv. Sofie, chránená aj pod hlavičkou UNESCO. Láka najmä freskami z jedenásteho storočia. Najznámejším námestím je zas Majdan. Preslávila ho najmä revolúcia a obrovské hodiny umiestnené na tráve.

Nechýba im fotogenickosť najmä v slnečnom jarnom období. Ďalšou zastávkou turistov je jaskynný kláštor. Areál tvoria stovky palácov a chrámov. V jeho podzemí sú jaskyne, v ktorých večný odpočinok našli nebohí mnísi.

Kto navštívi Kyjev, aspoň jednu cestu by sa mal zviesť metrom. Najhlbšia stanica na svete je pod ukrajinským parlamentom. Zastávka Arsenalnaya sa nachádza 105 metrov pod zemou.

BRITSKÝ LONDÝN


Kto by náhodou nevedel, ako vyzerá Buckinghamský palác, poznávacím znamením je rušná križovatka, na ktorej sa nachádza, a taktiež aj množstvo turistov pred ním. Najmä v časoch, keď dochádza k výmene stráží. Má viac ako sedemsto miestností. Ďalším v poradí je Westminsterský palác neďaleko Temže. V jeho susedstve je symbol mesta Big Ben. Vnútri veže odbíja skoro štrnásť ton vážiaci zvon.

Londýn ale nie je len o pamiatkach. Najznámejšou obchodnou ulicou je Oxford Street. Bary dominujú na námestí Piccadilly Circus. Vďaka hlasnej hudbe, ktorú z nich počuť, sa mení na jedno veľké tancujúce pódium.

RUSKÁ MOSKVA


Obyčajne najväčšie skvosty miest sa nachádzajú nad zemou, ale v ruskej metropole je výnimkou metro. Osemdesiatročné podzemné stanice svojimi maľbami pripomínajú galériu. Tým patrí k najkrajším na svete.

Nezaostáva ani Červené námestie. Pomyselnou vstupnou hranicou je na kamennej dlažbe umiestnená mosadzná plaketa. Kto chce, aby jeho výlet v Moskve skončil šťastne, mal by na ňu vkročiť a hodiť za seba mincu. Kremeľ je nielen sídlom ruských prezidentov, ale púta štyridsaťtonovým delom a dvojkilometrovými hradbami. Na ich konci sa nachádza kostol s farebnými kupolami.

Chrám Vasila Blaženého je ale pestrý len zvonku.

TALIANSKY RÍM


Bez ohľadu na ročné obdobie davy turistov v prvom rade smerujú do starovekého amfiteátra. Koloseum bolo kedysi centrom gladiátorských zápasov. Dnes v ňom svoje najlepšie koncerty odohrávajú svetoznáme hviezdy. Rím je typický množstvom námestí s fontánami. Najznámejšou je Fontana di Trevi.

Turisti sem chodia hádzať mince pre šťastie, aby sa do talianskej metropoly ešte vrátili. V popularite nezaostávajú ani Španielske schody, ktorých je stotridsaťpäť. Na ich vrchu je kostol, dole zas námestie. V chráme Pantheon sú zas pochovaní mnohí talianski králi.

Na jeho strope je otvor s priemerom asi deväť metrov. Hlavným dôvodom je viac svetla vnútri. Zaujímavosťou ale je, že cez neho dnu nikdy nezaprší.

BIELORUSKÝ MINSK


V takzvanej diktátorskej metropole Alexandra Lukašenka je najväčším bulvárom Trieda nezávislosti. Má jedenásť kilometrov a sídli na nej parlament so sochou Lenina. Hoci historických pamiatok v meste nie je veľa, kostoly stoja za zastávku na potulkách mestom. Napríklad Katedrála Ducha Svätého je najstaršou zachovanou po povojnovom období. Svojou farbou už zvonka púta Červený kostol.

Symbolom víťazstva a slobody je Víťazné námestie s takmer štyridsaťmetrovým pomníkom. Na jeho vrchole je päťcípa hviezda. Z histórie ale poďme späť do súčasnosti. Najmodernejšou je budova Národnej knižnice. Vyhráva v rebríčkoch najškaredších budov sveta. Pre jedných je to hranaté čudo, pre ďalších kozmická loď.

Nech vám už pripomína čokoľvek, vedzte, že je v nej viac ako dvanásťtisíc dokumentov. Študovať v nej musí byť radosť.

Text a foto: Lucia Lukušová

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan