Showbiz|12.02.2018|13:36
MICHELANGELO – Celoživotná výstava veľkého génia v dejinách západného umenia v New Yorku

Ak zavítate do New Yorku, tak si určite nenechajte újsť návštevu Metropolitného múzea, ktoré má 190 000 m2 výstavnej plochy. Po Louvri je to druhé najnavštevovanejšie múzeum na svete. Napriek tomu, že  aj keď nepatríte k nejakým extra nadšencom histórie, neexistuje, že tu nenájdete niečo, čo by neupútalo vašu pozornosť. Metropolitné múzeum umenia (Metropolitan Museum of Art) v New Yorku alebo Met, ako múzem familiárne volajú Newyorčania sa nachádza na východnom okraji Central Parku, v múzejnej štvrti zvanej Museum Mile (Múzejná míľa).

Od 13. novembra 2017 do 12. februára 2018 predstavuje Met ohromujúci rozsah a počet diel Michelangela Buonarroti.

Michelangelo, plným menom Michelagniolo di Ludovico di Buonarroto Simoni (* 6. marec 1475, Caprese (dnes Caprese Michelangelo) – † 18. február 1564, Rím) bol taliansky sochár, maliar, architekt a básnik, autor freskovej výzdoby Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne a slávnej mramorovej sochy Dávida. Jeho dielom vyvrcholila renesancia a začal sa barok.

Návšteva Met v tomto čase prináša príležitosť vidieť veľa diel Michelangela, ktoré nikdy a nikde nie sú zobrazené spoločne. 133 z jeho kresieb, 3 z jeho mramorových soch, jeho najstaršia maľba a jeho drevený architektonický model pre klenbu kaplnky. Diela su vybrané z 50 verejných a súkromných zbierok v Spojených štátoch a Európe. Výstava s najväčšou skupinou originálnych kresieb, ktoré Michelangelo kedy zostavil na verejnú prezentáciu. Mnohé z kresieb patria medzi najväčšie diela z kreslenia. Zbierka obsahuje kompletnú sériu výkresov, ktoré vytvoril pre svojho priateľa Tommaso de'Cavalieri a monumentálnu kresbu pre svoju poslednú fresku vo Vatikánskom paláci. Kresba zjednocuje jeho kariéru.Práve ona bola prvá vec, na ktorú sa Michelangelo obrátil vo svojej tvorbe, či vytvára obraz, sochu alebo architektúru. Pri pohľade a štúdiu jeho diel je kreslenie viac ako grafická skúsenosť. Tieto textúry, zameranie čiar, tieňohra vytvárajúca bobtnanie povrchov, tlak pera a ceruzky či pastelky, ktoré vedie ruka umelca. Každé jedno dielo pináša myslenie umelca na papieri. Takmer každý výkres  tejto vystavy v Met je pracovný list. Výstava poskytuje návštevníkom jedinečnú príležitosť vstúpiť do sveta tohto absolútneho majstra v dejinách umenia. Za svoje zvládnutie kresby, maľby, sochárstva  a architektúry ho nazývali "THE DIVINE ONE"(božský). Jeho silné zobrazenie a oslnivá technická virtuozita prenikli všetkými jeho dielami s ohromujúcou silou, ktorá nás naďalej očarúvava. Je to jednorázová udalosť s neprekonateľným trojmesačným behom. Akonáhle táto výstava skončí, pravdepodobnosť toho, že bude iná v jej rozsahu počas života každého, kto bude čítať tieto riadky, je veľmi malá.

Na záver slová Dr. Carmen C. Bambach, kurátorky výstavy, "Tento výber viac ako 200 diel dokazuje, že Michelangelove obrazy a kresby stále hovoria aj dnes so zatýkajúcou sa silou. Zdá sa, že päťsto rokov sa rozplynie pri pohľade na jeho umenie. "

 

zdroj: Elena Fedorková

foto: The Metropolitan Museum of Art of New York

 

 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan