Domácnosť|19.03.2017|10:09
MILOVANÉ AJ NENÁVIDENÉ - NA NIEČO VŽDY DOBRÉ JE

Niektoré to berú ako samozrejmosť. Iné sa mu vyhýbajú oblúkom. Hľadajú cesty a spôsoby, ako mu uniknúť. Vraj nemáme čas a inokedy sa nám nechce. Ono má svoju podstatu.

Také je žehlenie. Pre naše mamy bolo nevyhnutnosťou. Pamätám si tú svoju – hodiny žehlenia pri sledovaní večerného programu v televízii. Spásou boli naparovacie žehličky, ktoré ju zachránili pred vtedajším „kropením“ prádla. Predpríprava a samotné žehlenie bolo MUST HAVE. Dnes je v mnohých domácnostiach raritou ...

...a nemalo by byť...

Namiesto bavlneného posteľného prádla, ktoré sa po praní aj „troška pokrčí“, volíme materiály, ktoré sú flexibilné a nekrčivé. Blúzky a košele z klasických materiálov, zamieňame za pohodlné strečové, ktorým dotyk žehličky navonok nechýba. O tom, že staré mamy žehlili spodné prádlo, niektoré aj pančuchy a ponožky, radšej ani nehovoríme. Doba pokročila, život sa zrýchlil a my hľadáme cesty, ako si niektoré veci uľahčiť. Žehlenie by sme vynechať nemali.

...ponožky a nohavičky „puky mať nemusia“, ale niečo by sa žehliť malo...

Napríklad taká posteľná bielizeň, ba aj obľúbené uteráky. Prečo? Teplo zo žehličky nielenže prádlo krásne vyhladí, ale zabíja všadeprítomné baktérie a vírusy. A to sa v dnešnej dobe zíde. Aj preto mamy zvykli aspoň letmo prežehliť nohavičky a iné spodné prádlo. To, čo sa dokýka intímnych častí tela, musí byť čisté. Žehlička prádlu pomáha. Vo „vyrovnaných“ perinách zaspíte jedna báseň. Budete ako v bavlnke vo vyžehlenej nočnej košieľke. Voňavé a čisté!

...hneď je krajšie...

Niektoré oblečenie nie je naozaj nevyhnutné žehliť pravidelne. Ale, ak máte na sebe nepokrčený svetrík, alebo nohavice, určite sa cítite lepšie. Pôsobíte upravene. Nevravíme, aby ste sa vrhli do žehlenia starých pančúch a ponožiek, ale predsalen tá blúzka by si dotyk tohto domáceho spotrebiča zaslúžila. Svoje by si malo „odniesť“ aj obľúbené bavlnené tričko a čierne sako. Nevynechajte ani tú štýlovú minisukňu s potlačou. Žehlenie ju vyhladí. Nech Vás „obopína“ rovná a vyhladená. Nech vyniknú ženské partie bez pokrčenia.

...preháňať to netreba...

Vynechajte tie tangonohavičky s dvoma šnúrkami, tam aj tak niet priestoru na žehlenie. Ani tie obtiahnuté legíny si to dnes nevyžadujú. Netreba to „siliť“. Stačí, keď sa vzchopíte a teplu podriadite všetky krčivé materiály, ktoré musia na Vás vyniknúť. Aj ten top, i tie bavlnené nohavice. Neverili by ste, ale doprajte aj moderným zvonovým rifliam! Nech spodné časti pekne zvonia, nech sa ukážu rovné a v správnom tvare!

Nie je iba pre krásu a povrchovú úpravu obľúbených šiat. Je dôležité pre vnútornú „očistu“ prádla a „vyvarí“ ho k sterilite. Buďte krásne zvonku a čisté vo vnútri. Bez baktérií a pokrčenia – nech ste zdravé Vy aj okolie! Dajte sa na žehlenie!

Redaktorka: Monika Pekarovičová

Foto: Tumblr

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan