Zdravý životný štýl|31.07.2017|10:33
Močové cesty sú ohrozené aj v lete

S infekciou močových ciest musí minimálne raz za život zabojovať takmer každý z nás. Antibiotikám sa vtedy nevyhneme, no keď netúžime po opakovaní liečby, najdôležitejšia je prevencia.

Zápaly močových ciest sú hneď po zápaloch horných dýchacích ciest druhou najčastejšie sa vyskytujúcou bakteriálnou infekciou, na ktorú sa podľa odhadov spotrebuje asi 20 % všetkých predpísaných antibiotík. Tie sú pri liečbe zápalu nevyhnutnosťou. Avšak predtým a potom sa hlavný dôraz kladie na prevenciu, ktorá zahŕňa dostatočný pitný režim, hygienu a podporu imunity.

Tyčinková príčina

Infekciu močových ciest spôsobuje vo väčšine prípadov (asi u 70 – 80 % pacientov) tyčinková baktéria Escherichia coli, ktorú poznáme viac pod skráteným názvom E.coli a ktorá spolu s inými baktériami žije v hrubom čreve alebo v okolí konečníka. A odtiaľ je už len kúsok k močovej trubici...

Lekári rozoznávajú zápal horných a zápal dolných močových ciest. V prvom prípade sa baktéria dostane do už spomínanej močovej trubice a do močového mechúra. Choroba sa prejavuje častým nutkaním na močenie, počas ktorého môže človek cítiť pálenie alebo rezanie (najmä na konci močenia), bolesťami v podbrušku a vylúčená nie je ani krv v moči. „Keďže z dolných močových ciest sa môže zápal dostať cez močovody vyššie, teda do obličiek, je veľmi dôležité, aby pacienti nepodceňovali liečbu zápalu dolných močových ciest,“ upozorňuje urológ MUDr. Igor Bartl. „Keď zápal napadne obličky, ide o vážny stav, dostavia sa teploty až horúčky a celková únava organizmu, pacient musí byť hospitalizovaný a musí dostávať antibiotiká priamo do žily.“

Ženy v ohrození

Zápal dolných močových ciest aspoň raz za život prekoná každá druhá žena. U niektorej ide iba o ľahkú formu, u inej o ťažšiu a minimálne 10 % žien trpí týmito nepríjemnými problémami opakovane – aj niekoľkokrát do roka. Je to spôsobené anatomickým usporiadaním ženského tela. Kým močová rúra muža meria približne 20 - 25 cm, u žien sú to iba tri až štyri centimetre, ktoré musí baktéria prekonať, aby sa dostala na miesto, kde sa bude rozmnožovať. A E.coli dokáže zdvojnásobiť svoj počet za neuveriteľných 20 minút!

Zápal močových ciest vie poriadne potrápiť aj deti, pretože tie do troch rokov nedokážu vylúčiť z močového mechúra všetok moč, vždy tam zostane dostatočné množstvo na to, aby vytvorilo ideálne prostredie na množenie baktérií. Deti (dievčatá sú opäť ohrozenejšie) môžu byť plačlivé, mrzuté, môžu odmietať jedlo či pitie, nijako však nespomenú „cikanie“. Pri takýchto príznakoch je rozumné zvážiť vyšetrenie moču – nebolí a test rýchlo odhalí, či ide o zápal.

Leto praje baktériám

Treba si dať pozor, aby sme nastávajúce ročné obdobie, ktoré sa nesie v znamení slnka, kúpania aj neviazanejšej zábavy, nestrávili v bolestiach na toalete. Lebo hoci sa zápaly močových ciest štatisticky vyskytujú častejšie v zime, aj v lete vieme baktériám vytvoriť ideálne podmienky na to, aby zaútočili na močové ústrojenstvo a svojím životom nám spôsobovali útrapy.

Rizikový faktor, ktorý oslabuje obranyschopnosť slizníc, je dlhý pobyt v chlórovanej vode. Leto bez kúpania sa, samozrejme, neráta, ale máčať sa v bazéne bez prestávky celé hodiny zvyšuje šancu, že baktérie E.coli budú mať navrch.

Aj mokré plavky sú prostredím, pod ktorým sa sliznice oslabujú a baktérie ľahšie rozmnožujú. Nie je na škodu prezliecť sa po čľapkaní vo vode do suchého páru plaviek. To by malo platiť najmä pre ženy, ktoré sú náchylné na infekcie močových ciest. Na pravidlo vymeniť mokré za suché by sme nemali zabúdať ani u detí.

Opatrný treba byť aj pri snahe schladiť rozhorúčený organizmus. Prudký skok do studenej vody mu môže spôsobiť šok, ktorý sa môže prejaviť až oslabenou imunitou. Opäť by sa pred takýmto druhom ochladzovania mali mať na pozore najmä ženy, ktoré už zápal močových ciest zažili.

Ako prevencia aj liečba

Dostatok tekutín je pre organizmus vždy prospešný. V prípade náchylnosti na zápaly močových ciest alebo pri prvých príznakoch ochorenia treba prísun tekutín ešte znásobiť a piť ako o život. Vodu a urologický čaj. Chodiť každú chvíľu na toaletu je určite otravné, ale „spláchnutie“ močovej trubice močom zabraňuje baktériám v tom, aby sa tu usadili a ďalej zväčšovali svoje rady.

Niektorí lekári odporúčajú po absolvovaní liečby, ale aj ako prevenciu užívať probiotiká, ktoré podporujú množenie dobrých črevných baktérií na úkor zlých. A zrejme padne aj slovo brusnice, ale pozor, nie všetko, čo brusnice obsahujú, má aj protizápalové účinky a pomáha s liečbou problémov pri močení. Nesporným faktom je, že pomáhajú vyplavovať baktérie z tela von. Protizápalové účinky, vďaka ktorým sa tak preslávili, však nikdy neboli dokázané a aj preto ich odborné urologické spoločnosti ako dlhodobú prevenciu neodporúčajú. V prípade ich užívania namiesto návštevy odborného lekára a vyšetrenia si teda koledujete o poriadne zdravotné komplikácie.

Kde hľadať pomoc?

Infekcie dolných močových ciest nemožno podceňovať najmä pre riziko prechodu do vyšších orgánov – obličiek. Ich zápal je vážny stav, ktorý vyžaduje hospitalizáciu. Každú akútnu infekciu močového mechúra preto musí vždy liečiť lekár a predpísané antibiotiká je nutné vybrať do konca. Nielen nedôsledným a nedokončeným, ale aj príliš častým užívaním antibiotík sme v baktériách vypestovali ich rezistenciu voči liečbe, preto sú dnes preventívne opatrenia dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Pri opakovaných zápaloch však existujú aj možnosti, ako ich prerušiť. Táto liečba podporujúca našu imunitu je viazaná na lekársky predpis, ale návšteva lekára sa skutočne oplatí, keďže dokáže výrazne alebo aj úplne znížiť počet recidív ochorenia. Užíva sa niekoľko mesiacov a pomoc môžeme hľadať nielen u urológa, ale aj u gynekológa alebo praktického lekára.

Keď už je zle

Aby sa baktérie nemnožili, je vhodné nosiť bavlnenú priedušnú bielizeň a dbať na správnu hygienu – na toalete sa utierať smerom spredu dozadu a pravidelne sa „tam dole“ umývať, nie však zase pričasto a najmä nie parfumovanými tekutými mydlami, ktoré sliznice vysušujú a znižujú ich obranyschopnosť.

Ako už bolo spomenuté, keď sa objavia príznaky zápalu močových ciest, treba vyhľadať lekára a antibiotickú liečbu dobrať až do konca. Inak hrozí zápal horných močových ciest.

Od bolestivého močenia uľavia analgetiká, podbrušku urobí dobre aj teplý termofor alebo náplasti s hrejivým účinkom.

Pred milovaním treba vyprázdniť mechúr, aby sa znížilo riziko, že baktérie budú stykom zanesené hlbšie do útrob. To isté treba urobiť aj po milovaní.

Raster

Kto je v ohrození?

Zápaly močových ciest ohrozujú najmä nasledujúce skupiny ľudí, ktoré by o to viac mali myslieť na prevenciu:

  • ženy (najmä tie s oslabenou slizničnou imunitou a tehotné)
  • diabetikov
  • ľudí s anatomickou odchýlkou v močových cestách
  • pacientov s inkontinenciou

 

foto: iStock.com

     

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan