Media|20.08.2014|23:09
„Moje umenie nám môže pripomenúť, že je dôležité prekonávať životné prekážky s úsmevom na tvári“

S manželom a dvomi deťmi žije v Amerike v Severnej Karolíne, no Slovensko si stále nosí v srdci. Rodená Piešťančanka začala maľovať už ako malé dievčatko.To, že je to jej životná cesta zistila vďaka manželovi, ktorému na narodeniny nakreslila obraz. Postupne si umením plní svoje sny. Predstavujeme vám Andreu Jones.

1. Kedy ste prvýkrát začali maľovať a zistili, že je to to, čo chcete robiť?

Keď som sa pred vyše desiatimi rokmi po narodení dcérky ako 30-ročná manželovi zdôverila, že som ako malé dievča vášnivo kreslila, jeho zvedavosť mu nedala a tak ma požiadal, aby som mu niečo podobné nakreslila na narodeniny. Obrázok sa mu veľmi páčil a aj si ho zarámoval. Mňa vtedy kopla taká silná múza, že sa maľovaniu, mojej staronovej láske, venujem naplno dodnes.

2. Ako ste sa dostali do Ameriky? Bolo vašim snom žiť tam?

Do Ameriky som sa dostala úplnou náhodou, keď som stretla môjho manžela v Bratislave a náš vzťah nabral na obrátkach. Nikdy som nejako nesnívala o tom, že tam budem žiť, ale môj manžel by sa vtedy na Slovensku neuplatnil a tak sme sa odsťahovali do Ameriky, jeho rodnej zeme, kde žijeme dodnes. Už si to teraz ani neviem inak predstaviť. Aj keď na Slovensko sa vždy rada vrátim a vždy ho budem nosiť v srdci.

3. Bolo ťažké nejako sa tam presadiť? Aké boli vaše začiatky?

Je to stále ťažké, ale netreba sa vzdávať. Potom, čo som si našla maliarsky štýl na vyjadrenie toho, čo cítim, nevedela som, či to príjmu aj iní. Na podnet priateľov v USA som sa odhodlala vyjsť s mojou tvorbou na svetlo sveta a po pozitívnej odozve a obdive fanúšikov som sa odhodlala osloviť aj galérie, samozrejme som sa vrhla hneď na New York a po prvom odmietnutí som ďalej skúšala, až kým sa mi to nepodarilo.

Potom nasledovala vernisáž v New Yorku a po nej sa ponuky začali sypať jedna za druhou. Začiatky boli ťažké, ale keď na sebe tvrdo pracujete a zistíte, v čom vlastne vynikáte, to ovocie raz musí prísť. A tak to bolo aj so mnou.

4. Čo presne maľujete?

Maľujem zábavné príbehy a mýty, mestá, zvieratá, tváre, geometrické, abstraktné a harmonické formy, taký usporiadaný a veselý chaos bez hraníc. Dá sa to možno nazvať aj fantazijným realizmom. Moje umenie je oduševnené fantáziou a energiou, ktorá inšpiruje a diváci v ňom môžu objaviť veľa skrytých príbehov.

Myslím, že v mojich maľbách je miesto pre každého. Pretváram myšlienky do veselých a niekedy až jubilejných príbehov. Snažím sa rozveseliť ľudí, keďže každý to sem tam potrebuje. Mám obľúbené symboly ako sú vtáky, ryby, tváre a oči. Vtáky a ryby určite predstavujú slobodu ducha a to je mojou najväčšou inšpiráciou. Oči sú odrazom duše aj na mojich plátnach. Jedna z mojich ikon sú kvitnúce kvetináče, ktoré predstavujú radosť zo života. Radosť z hudby, ktorá pre ľudí znamená tak veľa a v ktorej nájdu vlastnú inšpiráciu. Moje umenie nám môže pripomenúť, že je dôležité prekonávať životné prekážky s úsmevom na tvári.

5. Čo vás pri tom inšpiruje?

Inšpirujem sa každodenným životom a všetkým, čo sa deje okolo mňa. Najradšej pracujem doma vo svojom ateliéri v Severnej Karolíne. Náš dom je obkolesený zeleňou a prírodou s malým jazerom. Žije tam veľa veveričiek, vydier, rýb, žiab, korytnačiek, sokolov, ďatľov, jašteríc, tiež máme dvoch psíkov a to je sčasti mojou inšpiráciou pri maľovaní. Stačí mi otvoriť dvere ateliéru a zrazu sa ocitnem v tomto nádhernom prostredí. Stačí, keď sa prejdem alebo si posedím vonku a myšlienky sa začnú hrnúť ako na bežiacom páse. Inšpirujú ma aj moje deti, ktoré sú plné energie a nápadov, rada s nimi trávim voľné chvíle a ich bezstarostný postoj k životu je veľmi chytľavý a inšpirujúci.

6. Kde vystavujete svoje práce?

Svoje prace vystavujem od New Yorku po Peking. Naozaj sa dá povedať, že po celom svete. Vystavujem cez rôzne galérie, ktoré ma reprezentujú v zahraničí a udržiavam s nimi priateľské pracovne vzťahy. Viac o mojich výstavách sa dozviete na mojej web stránke pod novinkami http://adka.com/.

7. Teraz ste na Slovensku a venujete sa rôznym. Niečo nám o tom povedzte. Kde vaše práce môžu Slováci vidieť?

Na Slovensku v Bratislave momentálne končí moja sólo výstava "Bežiaca Múza" v KGallery na Ventúrskej, ale začína ďalšia výstava V Audi Exclusive Gallery "Art Mix 2014", na ktorej budem mať vystavené diela od 22.8.2014 do 11.11.2014.

Taktiež sledujte novinky na mojej facebookovej stránke https://www.facebook.com/AdkasArt. Chystá sa aj výstava v Píseckej Bráne Praha 6 začiatkom roka 2015, ale o tom sa viac dozviete cez moju facebookovú stránku. Jeden z projektov sa práve uskutočnil. Vždy som totižto túžila mať svoje diela v detských nemocniciach a tento sen sa mi práve splnil. Moje reprodukcie zdobia oddelenie detskej onkológie a hematológie v pražskom Motole. A vďaka spolupráci s pani doktorkou Jarmilou Kruseovou z neskorých následkov, teraz niekoľko mojich diel zdobí chodby a ordinácie.

Týmto sa však spolupráca s klinikou nekončí, keďže venujem originál sovičky „Santie“ do dražby, ktorá prebehne na zimnej Motolici v spolupráci s pani Agnes Miksch. Výťažok z tejto dražby poputuje na oddelenie neskorých následkov vo fakultnej nemocnici Motol.

by Diamond

foto: www.Adka.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan