Showbiz|31.08.2016|16:11
Na Slovakia Ringu pretekali aj ženy a to na popredných priečkach!

Motošport už dávno nie je len svet chlapov alebo svet vyvolených boháčov. Dnes je možné pretekať za relatívne malé peniaze, ale pozor na konkurenciu! To, že vždy príde niekto rýchlejší je stará múdrosť, ale že za volantom pretekárskeho auta nebudú chlapi stíhať nežnému pohlaviu?  To sa môže zdať ako mýtus, ale počas pretekov na Slovakia Ringu sme to mohli vidieť v živom prenose. A za to môže najmä motokárová hala Kart One Arena...

Už v roku 2011 sa na Kopčianskej ulici v Bratislave otvorila motokárová hala s názvom Kart One Arena, ktorá si dala za cieľ, okrem jázd pre verejnosť, vychovať skutočných pretekárov. Veď každý velikán začínal na motokárach nevynímajúc Hemiltona či Schumachera.  Kart One Arena dala šancu a skvelých učiteľov každému, kto mal záujem. Samozrejme aj ženám, aj keď v malom počte, ale predsa sa našli horlivé pretekárky. V roku 2013 sa hala Kart One Arena mohla pýšiť historicky prvými Majstrami Slovenska v halových motokárach, kde v za mužských pretekárov bodoval Tomáš Bizub a za ženské pretekárky Renata Zajcevá. A tu odštartovala pretekárska kariéra Veronike Vanyovej, historicky prvej a zatiaľ aj poslednej slovenskej pretekárky známeho seriálu Lotus Ladies Cup. Boli to preteky na okruhu, kde mali miesto za volantom len a len ženy. Dobíjali svet svojim šarmom a zároveň šikovnosťou za volantom. Slovensko bolo teda súčasťou pretekov vďaka Kart One Arene v rokoch 2013 aj 2014. Hovoríme o začiatkoch známej Kart One Areny vo svete okruhových pretekov. Veronike Vanyovej sa darilo nielen v motokárach, ale aj v spomínaných okruhových pretekoch. Aj to bol dôvod, prečo sa aj napriek skončeniu obľúbených pretekov Lotus Ladies Cup rozhodla Kart One Arena pokračovať s podporou vo svete okruhových pretekov. Veď z rozbehnutého auta sa nevyskakuje... Kart One Arena trénovala a vychovávala mladých talentovaných pretekárov, medzi nimi aj Tomáš, ktorý vyhral štýlom „Veni Vidi Vici“ v roku 2015 majstra Swift Cup Europe ako obyčajný účastník projektu s názvom „Race Star“, čiže projektom zameraným na hľadanie talentov. Začínalo byť jasné, že jazdci motokár majú čo to povedať okruhovým pretekárom! Preto sa v roku 2016 Kart One Arena rozhodla založila svoj prvý tím okruhových pretekárov pod názvom Kart One Arena Racing team v zložení skúsenej Veroniky Vanyovej, talentovaného Tomáša Bizuba a úspešného nováčika Ivana Lexu.

Tento tím sa objavoval na rôznych pretekoch prevažne v Maďarsku a Českej Republike. Na domácom Slovakia Ringu ste ich mali možnosť vidieť počas WTCC a teraz, počas Veľkej ceny Slovenskej Republiky. Jazdia na rovnakých autách značky Lotus Elise v Maďarskom seriáli spolu s maďarskými pretekármi. Jedná sa o Hankook Racer Cup, kde pomenovanie „Cup“ prezrádza, že sa jedná o súboj pretekárov a nie o pohár konštruktérov.

Jazdci Kart One Arena Racing team sa tešili z obrovskej sledovanosti slovenského publika počas Veľkej ceny Slovenskej Republiky a preto bolo dôležité, aby naši pretekári podali čo najlepší výkon. Už počas tréningov bolo príjemné sledovať, ako jazdci Kart One Areny dominujú na popredných priečkach s najrýchlejším časom. Našťastie, ani počas kvalifikácie to nebolo inak, keď Veronika Vanyová vyhrala o pár desatín sekundy nad úradujúcou majsterkou Hankook Racer Cup-u.

Prišiel deň, kedy sa Veronika Vanyová postavila na „pole position“ a teda mala na pleciach ťarchu dôležitého úspechu v týchto pretekoch. Rozsvietenie červených svetiel na štarte znamená ŠTART po ich zhasnutí v rozpätí pár sekúnd. Veronika si svoju pozíciu udržala, keďže v štarte jej teraz nikto nestíhal. Ale dlho sa prvenstvu netešila, keďže asi v treťom kole ju vďaka je chybe súperi predbehli. Prepadla sa na štvrté miesto. Z tejto pozície sledovala, ako sa Tomáš Bizub v pravo, Ivan Lexa uprostred a Anett György zľava pokúšajú zatočiť v rýchlosti 150km/h. Prirodzene, nie každý to mohol ustáť. Ivan Lexa bol ten, čo potiahol najkratší koniec aj vďaka kontaktu s Anett a teda preteky pre neho skončili. Ale boj o pódiové miesta neprestával. Veronika bola na treťom mieste a túžila sa prebojovať späť tam, odkiaľ vyštartovala. V ceste mala kamarátku, úradujúcu majsterku a zároveň konkurenciu menom Anett György. S ňou sa musela popasovať o druhé miesto, no nedala ho ľahko. Veronike sa podarilo prevziať si pozíciu, avšak Anett si ho v zapätí zobrala späť. Horko-ťažko Veronika získala priestor, aby mohla zaútočiť na prvé miesto. Veľa času nemala, veď sa blížilo ku koncu pretekov. V predposledom kole sa dotiahla na tímového kolegu a nekompromisne zaútočila. Tomáš Bizub bol napriek okruhovým skúsenostiam bezmocný pri predbiehacom manévri Veroniky a teda bol nútený prenechať jej prvenstvo. Slovenská vlajka teda mohla hrdo viať nad hlavami pretekárov Kart One Areny.

Nezabudnime však podotknúť, že v daždi sa blysol aj nováčik na okruhoch Ivan Lexa, ktorý sa s rytmusom skúseného pretekára prebojoval na druhé miesto. Kart One Arena teda môže pyšne uzavrieť tieto preteky vo svoj prospech a oznámiť, že motokáry sú rozhodne cestou na pretekársky okruh. 

 

foto: (red) a tím Kart One Arena

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan