Cestujeme|07.10.2015|08:10
Navštívte talianske Toskánsko. Do Florencie sa zamilujete

Stabilné jesenné počasie je ako stvorené na cestovanie a poznávacie zájazdy. Talianske mesto Florencia vás jednoducho dostane. Nie len svojimi pamiatkami, ale predovšetkým atmosférou. Určite sa vám nebude chcieť odísť.

V centre regiónu Toskánsko leží nádherné mesto Florencia, alebo po taliansky Firenze. Je kolískou renesancie a talianskych klasikov ako sú Dante, Petrarca a Boccaccio. Je známa svojím bohatstvom umenia a architektúry. Dnes môžete  vo Florencii navštíviť a obdivovať majstrovské kúsky umelcov ako Botticell, Michelangelo a Leonardo da Vinci v svetovo preslávených múzeách, v nádherných kostoloch, alebo dokonca pri prechádzkach mestom. Dnešná Florencia láka turistov z celého sveta.

Centrum mesta pobeháte v teniskách krížom krážom. Výhodou Florencie je, že všetky dôležité pamiatky sú blízko seba. V strede pešej zóny vám dych zoberie Kathedrála Santa Maria del Fiore. Tu si nezabudnite pozrieť nie len katedrálu, ale aj jej kupolu. Je z nej nádherný výhľad na celé mesto. Ku katedrále patrí aj Giottova zvonica. Ak sa chcete dostať na vrchol, musíte si poctivo vyšliapať 414 schodov.

Dávida musíte vidieť

O pár metrov ďalej, na námestí Piaza della Signoria neprehliadnete kópiu najslávnejšej Michlangelovej sochy Dávida. Originál je vedľa, v múzeu Galleria dell´Accademia. Údajne predstavuje dokonalé mužské telo. Keď sa na sochu pozriete z blízka, neuveríte, aké perfektné detaily sa tomuto umelcovi podarili do mramoru vytesať.

Najromantickejší most

Medzi najväčšie turistické lákadlá patrí most nad riekou Arno známy Ponde Vecchio. Už keď ho zbadáte, zamilujete sa do tejto krajiny a bude sa vám s týmto mestom spájať naveky. Je zložený z malých obchodíkov. Všetky sú zlatníctva. Keď sa popri nich prejdete, všetko sa ligoce, vo výkladoch sú nádherné šperky, doplnky, ale aj hodinky. Malé obchodíky so zlatom sú staré vyše 400 rokov.

Túlajte sa záhradami

V susedstve paláca Palazzo Pitti sa rozkladá záhrada Boboli (Giardino di Boboli). Kto bol v Toskánsku a nenavštívil tieto záhrady z obdobia renesancie, akoby tu ani nebol. Na základe nich vznikli aj záhrady vo Versailles v Paríži. V týchto záhradách mala dokonca svadbu hviezda reality šou Kim Kardashian. Na obrovskej ploche sú rôzne parky, chodníčky, fontány a miesta, kde si Taliani priamo na tráve užívajú siestu. Z tohto parku sú neuveriteľné výhľady na krásnu toskánsku krajinu, olivové plantáže i vinice. Nájdete tu pokoj a relax.

Čo nesmiete zabudnúť

Florencia je známa aj kvôli móde. Nachádzajú sa tu rôzne značkové obchody, kde nakúpite drahé, ale aj cenovo dostupné kúsky. V meste je aj veľká tržnica určená aj turistom. Kúpiť tu môžete rôzne suveníry, víno, olivový olej, ale aj kabelky, či taliansku kozmetiku. Pri trhu je socha diviaka Il Porcellina. Keď mu pošúchate nos, do Florencie sa určite vrátite.

Temperamentní Taliani

V tomto meste si vychutnajte okrem histórie aj skvelú taliansku kuchyňu. Skúste vynikajúce lazane, k tomu s i doprajte pohárik vínka. Majú tu úžasné sladké pečivo v rôznych malých pekárničkách, do ktorých si plnku načapujete sami. Temperamentní Taliani na ženy kričia Bella, Bellisima. Nie je to nepríjemné. Taliani takto prejavujú lichôtku, ktorá vás nikdy neurazí, skôr poteší. Večer vyrazte do podniku. Ak narazíte na malý tanečný klub odpadnete. Bavia sa tam seniori, ktorí vám vezmú dych. Dámy v rokoch tu tancujú vo farebných minišatách s dokonalým outfitom a vysokými topánkami, páni s perfektnými účesmi, ružovým sakom a lakovanými topánkami. Takúto príjemnú zábavu si na Slovensku neviete ani predstaviť.

Rozlúčka s mestom

Keď budete opúšťať Florenciu, zájdite na vyhliadku nad mestom. Najlepšie je prísť sem so západom slnka. Stretávajú sa tu mladí Taliani na rande, páry kvôli romantike a turisti kvôli výhľadu na celé mesto.

Ali

Foto: autor

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan